روش درست ثبت اطلاعات برای حذف قبض کاغذی برق

خط رند ۹۱۲: اگرچه راه های مختلفی برای ثبت اطلاعات مشترکین برق، جهت حذف قبوض کاغذی معرفی شده، امکان دارد همچنان برای برخی افراد سوال هایی در این زمینه وجود داشته باشد؛ برخی مشترکین در ارسال پیامک به سرشماره اعلام شده گرفتار مشکلاتی هستند و در این راستا روش های درست ثبت اطلاعات در این گزارش تشریح شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از طرف وزارت نیرو، قبوض کاغذی برق تا اوایل مهرماه حذف می شود و بعد از آن اطلاعات قبض مشترک توسط پیامک در اختیار وی قرار بگیرد. بدین سبب مشترکین باید تا اواسط شهریورماه نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه های معرفی شده اقدام کنند. به گفته مسئولان سالانه ۱۲ هزار درخت برای تهیه قبوض کاغذی قطع می شود و مقرر است از محل کاغذی که در این راستا صرفه جویی می شود، برای ۱۰۰ هزار دانش آموز مناطق محروم وسائل آموزشی تامین شود.
تشریح روش های حذف قبوض برقی
چند روش به منظور دریافت شماره تلفن همراه مشترکان برای ارسال قبوض پیامکی در نظر گرفته شده است؛ در روش نخست، ماموران قرائت کنتور بعد از مراجعه به منازل شماره تلفن همراه مشترک را دریافت و در سامانه ثبت خواهند کرد.
در روش دوم نیز سرشماره ای اعلام شده است که مشترکان با ارسال شماره شناسه اشتراک خود، اطلاعاتشان در سامانه ثبت خواهد شد و بعد از این قبوض خودرا به شکل پیامک دریافت خواهند کرد. در واقع همه مشترکان در سطح کشور می توانند با ارسال شناسه قبض *یک که باید به زبان لاتین(اعداد انگلیسی) نوشته شده باشد، به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ برای سراسر کشور و سرشماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ برای مشترکین تهرانی نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام نمایند.
این اقدام باید با شماره همراهی صورت گیرد که مسئولیت پرداخت صورت حساب برق را برعهده دارد، یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از طرف مالک به وی واگذار شده است. بعد از آن راهنمایی لازم در چارچوب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.
در روش سوم نیز مشترکان می توانند با مراجعه به سایت ۳۹ شرکت توزیع در سراسر کشور نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایند. همین طور اپلیکیشنی در سایت های یاد شده قرار گرفته که مشترکان می توانند با استفاده از آن علاوه بر دریافت قبوض الکترونیکی، تمامی خدمات بعد از فروش را بوسیله این اپلیکیشن دریافت نمایند. طبق امکان ثبت اطلاعات بوسیله کلیه نرم افزارهای پرداخت الکترونیکی مانند آپ، روبیکا، سکه و… برای مشترکین سراسر کشور فراهم گشته است.
مستاجرها چه کنند؟
چنانچه فردی مالک خانه نیست و مستأجر است، پس از آن که از محل مورد نظر نقل مکان کرد، باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا پروسه ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. هم اکنون برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آنها موجود است، به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می شود.
حذف قبوض کاغذی در ۱۲ استان
بر طبق این گزارش، طبق آخرین اخبار قبوض کاغذی در ۱۲ استان کشور حذف گردیده است. به عبارت دیگر از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور تابحال اطلاعات بیشتر از ۳۰ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع آوری شده است. تابحال اطلاعات حدود ۸۴ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است.
برمبنای آخرین ارزیابی صورت گرفته تابحال در استان های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، خراسان جنوبی، یزد، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، اصفهان، کردستان، زنجان و خراسان شمالی بیشتر از ۹۰ درصد مشترکان اطلاعات خودرا ثبت کرده اند و قبوض کاغذی در این مناطق بطور کامل حذف گردیده است.
همین طور بین ۷۰ تا ۹۰ درصد مشترکان در استان های خوزستان، سمنان، گلستان، مازندران، قم، البرز، قزوین، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد به این طرح پیوسته اند و این میزان در استان های ایلام، کرمانشاه، مرکزی و کلانشهر مشهد ۵۰ تا ۷۰ درصد است.