در حاشیه جلسه دولت توضیح جهرمی درباره شایعه هدیه ۲۰۰ لپ تاپ به ریاست جمهوری

به گزارش خط رند ۹۱۲ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی درباب هدیه ۲۰۰ لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری، اظهار داشت: یادم نمی آید که ۲۰۰ لپ تاپ هدیه داده باشم.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی درباب هدیه ۲۰۰ لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: من یادم نمی آید که به نهاد ریاست جمهوری یا جای دیگری لپ تاپ هدیه داده باشم. اما به آن برادری که از مشهد به تهران آمده و بتازگی این فعالیت ها را می کند، میگویم که اگر این مورد را بیاد نمی آورم، یادم می آید که در سال ۸۸ مخابرات را به ثمن بخس واگذار کردند و از محل درآمدهای خودش قسط هایش را دادند.

وی اضافه کرد: یادم می آید که هنوز پنج هزار میلیارد تومان از سهام و ودایع مردم آنجاست و هنوز تعیین تکلیف نشده؛ اگر موضوعاتی باید بررسی شود، هنوز اینها است. البته من از دفترم خواسته ام این مورد را پیگیری کنند و گزارشش را به من بدهند.

وزیر ارتباطات همین طور در پاسخ به پرسشی درباره از دسترس خارج شدن ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه اظهار نمود: در اینباره اطلاعی نداشتیم و امروز از وزیر صمت هم درباره این مسئله پرسیدم، ایشان هم چیزی نمی دانست که این تعداد گوشی تلفن همراه با چه ساز و کاری از دسترس خارج شده اند. احتمال می دهیم این مسئله با هماهنگی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته است و در صدد این هستیم که دلیل اصلی این مسئله را پیدا نماییم.

آذری جهرمی افزود: واقعیت این است که ایرادی در این ساز و کار وجود دارد؛ مثلا اگر وارد کننده رسمی بخواهد یک گوشی با قیمت ۱۰ میلیون از طرف وارد کند باید برای رجیستری آن حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت گمرک، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند و اگر این گوشی بوسیله مسافری باشد این رقم می شود ۱۸۰ تومان اینجاست که اختلاف معناداری شکل می گیرد و حاشیه های مختلفی به وجود می آید.

وی تصریح کرد: این افراد یک روز از پاسپورت حجاج و مسافران استفاده می نمایند، یک روز سیمکارت به نام دیگران صادر می کنند و با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان معافیت پاسپورت آنها را می خرند. هم اکنون هم مراسم اربعین را در پیش داریم که بیشتر از ۳ میلیون نفر از مرز رد می شوند. بتازگی نیز شنیده ام که افرادی از لب مرز به مدت نصف روز می روند به آن طرف مرز و بعنوان مسافر، مبادرت به ثبت گوشی می کنند. در این خصوص از وزیر اقتصاد خواستم با تشکیل کارگروهی ایراداتی که وجود دارد را تصحیح نماییم.

آذری جهرمی افزود: این تسهیلات برای مسافر در نظر گرفته شده نه این که چارچوبی باشد برای رانت؛ این حق مسافر است، بتواند گوشی که از سفر آورده را رجیستر کند. اگر این قانون از بین برود، اساسا حق مردم ضایع خواهد شد.

وزیر ارتباطات همین طور از برطرف شدن ایرادات گوشی تلفن همراه تولیدکننده داخلی آگاهی داد و اظهار داشت: ایراداتی که در این گوشی وجود داشت، توسط تولیدکنندگان ایرانی رفع شده و نسخه آخر گوشی که دو روز قبل به دست من رسید، انصافا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش است و شاید هماهنگ کنم اگر به خط تولید رسیده باشد به خبرنگاران دولت داده شود تا بعد از بررسی، ایرادات را اعلام کنند.

وی درباره قیمت تمام شده این گوشی تلفن همراه اظهار نمود: قیمت تمام شده گوشی ایرانی دو میلیون و هشتصد هزار تومان است که با نمونه ۶ میلیونی خارجی خود قابل رقابت است، دوربین این گوشی ارتقاء یافته و سرعت پردازش سیستم آن خیلی خوب شده است.

آذری جهرمی افزود: امروز با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت تفاهم کردیم که یک خط اعتباری ۲۰۰ میلیاردی را برای تحریک بازار موبایل داخلی اختصاص بدهند تا با قرار دادن این پول در اختیار اپراتورها، آنها بتوانند گوشی ایرانی را برای مشترکین باندل کنند. خط تولید این گوشی هم اکنون ۱۵ هزار دستگاه است که فکر می کنم می توان خط ۱۰۰ هزار تایی برای آن راه انداخت؛ با این شیوه می توانیم سهم گوشی ایرانی را به سهم قابل قبولی در بازار برسانیم و مشکلات را حل نماییم. به این شکل دیگر وابستگی به ارز نخواهیم داشت.

منبع: