برای فضانوردان و نظامیان؛ شیوه جدید بسته بندی عمر غذا را ۳ برابر می کند

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران دانشگاه واشنگتن شیوه جدیدی برای بسته بندی مواد غذایی ابداع نموده اند که عمر غذا را ۳ برابر می کند. این شیوه برای بسته بندی غذای فضانوردان و نیروهای نظامی کارآمد است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دیلی میل، دانشمندان شیوه جدیدی ابداع نموده اند که عمر ماکارونی و پنیر را ۳ برابر می کند. بدین سان می توان این غذا را بطور کاملا تازه برای فضانوردانی سرو کرد که طی سفری ۸ ماهه به مریخ می روند. پژوهشگران با استفاده از شیوه «استرلیزه کردن گرمایی با کمک مایکرویو» و افزودن روکش اکسید فلزی به بسته بندی پلاستیکی این غذا توانستند عمر غذا را زیاد کنند. پژوهشگران دانشگاه ایالتی واشنگتن این شیوه را ابداع نموده اند. هدف آنها تامین غذای فضانوردان و نیروهای نظامی است که نمی توانند غذای تازه بخورند.
در وضعیت معمول تاریخ انقضای غذایی که در بسته بندی پلاستیکی عادی قرار دارد و در دمای اتاق نگهداری می شود، ۱۲ ماه است. اما پژوهشگران دانشگاهی شیوه بهتری ابداع نموده اند که از ورود اکسیژن و گازهای دیگر به بسته بندی مواد غذایی جلوگیری می کند. آنها این شیوه جدید بسته بندی را روی ماکارونی و پنیر آزمایش کردند. «شیم سابلانی» محقق ارشد این پروژه می گوید: ما برای عدم نفوذ اکسیژن به ماده غذایی و افزایش عمر آن به شیوه جدیدی نیازمند بودیم. برای افزایش عمر غذا، نخست باید آنرا با«سیستم استرلیزه سازی گرمایشی با کمک مایکرویو»(MATS) استرلیزه کرد. همین طور ماده غذایی باید حتما در پلاستیک استرلیزه شود برای اینکه فلز را نمی توان تحت اشعه مایکروویو قرار داد و نگهداری غذا در شیشه نیز در فضا یا محیط نظامی قابل اجرا نیست. بدین سبب پژوهشگران پوششی از یک اکسید فلزی را به فیلم پلاستیکی افزودند تا از ورود اکسیژن و گازهای دیگر به بسته بندی ماده غذایی جلوگیری نمایند. پوشش بسته بندی غذا از چند لایه پلاستیک مختلف ساخته شده که هرکدام از آنها با هدف خاصی استفاده شده اند. بعنوان مثال یکی از لایه ها مانع خوبی در مقابل گازها است یا لایه دیگر قدرت مکانیکی بیشتری دارد. از طرف دیگر لایه های بیشتر اکسید فلزی نیز به نگهداری بهتر غذا کمک کرد. نیروهای ارتش بسته های ماکارانی و پنیری را آزمایش کردند که ۳ سال از عمر آن می گذشت. آزمایش نشان داد کیفیت آن با غذایی که ۹ ماه پیش ذخیره شده، تفاوتی نمی نماید.

منبع: