وزیر ارتباطات خبر داد ایران در حال آماده سازی برای جذب فناوری ۵G

خط رند ۹۱۲: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که ۵G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود، از برنامه ریزی های کشورمان برای جذب فناوری ۵G آگاهی داد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی، در دومین روز اقامت خود در ارمنستان، بامداد امروز در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-۲۰۱۹) با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر به اتصال ۱۰۰ درصدی شهرها و ۷۸ درصدی روستاهای کشور به شبکه ۴G اشاره نمود و اضافه کرد: دولت با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال توسعه حداکثری زیرساخت های ارتباطی است.
آذری جهرمی با تاکید بر این که فناوری ۵G فناوری غالب جهان در دهه آینده جهان خواهد بود اظهار داشت: ایران در حال آماده سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری بوسیله ایجاد زیرساخت ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای گوناگون و متنوعی است که این فناوری جهت زندگی آنها به ارمغان خواهد آورد.
ایشان سپس سخنان خود ضمن تجلیل از ظرفیت بالای جوانان مستعد ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات، پشتیبانی از رشد اقتصاد دیجیتال مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی و پویایی کشور را یکی از اهداف مهم خود توصیف کرد و با اشاره به طرح نوآفرین اظهار داشت: الان در حدود ۵۷۰ استارت آپ، ۱۳۹ شرکت بزرگ رشد یافته، ۴۵ شتاب دهنده و ۱۵ سرمایه گذار مشارکت خودرا در این طرح آغاز نموده اند.

همراهی برخی از بهترین استارت آپ های ایرانی
وزیر ارتباطات اهداف مهم طرح نوع آفرین را تسهیل فضای فرایندهای ایجاد و رشد استارت آپ ها، ایجاد شفافیت، شناسایی فرصت های جدید سرمایه گذاری، متصل کردن کارآفرینان با دانشگاه و ترویج روش های تجارت خلاقانه و مبتکرانه بوسیله ارائه مشوق به پروژه های برجسته توصیف کرد.
او با اشاره به همراهی برخی از بهترین استارت آپ های ایرانی با وی در مسافرت به ایروان که در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی، تبلیغات، انیمیشن، پیام رسان، سلامت و تجارت هوشمند فعالیت دارند از شرکت کنندگان در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-۲۰۱۹) دعوت کرد ضمن بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه (Digi Tec Expo) ایروان با ظرفیت های جذاب این استارت آپ ها از نزدیک آشنا گردند.
آذری جهرمی در بخش پایانی سخنان خود به موقعیت جغرافیای استراتژیک ایران میان قفقاز و خلیج فارس اشاره نمود و اظهار داشت: ایران یکی از بهترین و اقتصادی ترین مسیرهای انتقال دیتا میان اروپا، خاورمیانه، جنوب و شرق آسیاست. ایران و ارمنستان همکاری خوبی را برای بسط اتصال مسیرهای راهبردی انتقال دیتا را در منطقه را آغاز نموده اند.
وزیر ارتباطات این گونه همکاری ها را هموار کننده همگرایی درون منطقه ای و اتصال فرا منطقه ای و ابزار مؤثری برای مقابله با یک جانبه گرایی و سلطه گری قدرت ها در حوزه ICT دانست.
محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته در رأس هیئتی متشکل از ۲۰ استارت آپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-۲۰۱۹)، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان (۲۰۱۹Digi Tec Expo)، دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان و سایر همتایان خارجی و رایزنی برای ایجاد بازار منطقه ای و بین المللی برای استارتاپ های ایرانی ازجمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.
بنا بر اعلام وزارت ارتباطات، نمایشگاه تخصصی Digi Tec ارمنستان از ۱۴ تا ۱۷ مهرماه در محل مجموعه کارن دمیرچیان ایروان و در حوزه هایی همچون سیستم ها و ابزار IT، راهکارهای شبکه جهانی و نرم افزاری، امنیت سایبری، راهکارهای ارتباط از طریق دور و شبکه، تکنولوژی موبایل و اپلیکیشن ها، طراحی و انیمیشن، فناوری چندرسانه ای و بازی، راهکارهای تکنولوژیک برای کسب وکار و آموزش فناوری در حال برگزاری است.

منبع: