اپراتور دوم به ۶۲۰۰ ترابایت مصرف اینترنت روزانه رسید

خط رند ۹۱۲: نشست خبری سیزدهمین سالروز راه اندازی شبکه تلفن همراه اپراتور دوم تلفن همراه اجرا شد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، نشست خبری سیزدهمین سالروز راه اندازی شبکه تلفن همراه ایرانسل در کشور، با حضور مدیرعامل ایرانسل و اصحاب رسانه انجام شد.
یژن عباسی آرند – مدیرعامل اپراتور دوم، با اشاره به ورود ایرانسل بعنوان اپراتور به عرصه ارتباطات کشور بیان کرد: روزی که ایرانسل وارد عرصه شد، تلفن همراه یک کالای لوکس بود و بعد از آن بود که به یک کالای مصرفی تبدیل شد، شکل گیری ایرانسل به خاطر یک تجربه مشترک با سرمایه گذاری خارجی موفق موجب رفع انحصار، انتقال دانش فنی حوزه اپراتوری و کسب تجارب مفید برای توسعه سریع تر تکنولوژی و فناوری شده است.
وی با اشاره به مشترکان این اپراتور بیان کرد: چشم اندازی که پیش روی این اپراتور ترسیم کرده ایم، ارائه دنیایی از خدمات دیجیتالی جدید به مشتریان است. ایرانسل با ۵۰ میلیون مشترک هم اکنون سهم ۴۳ درصدی در بازار موبایل دارد. ما برمبنای سیاست وزارت ارتباطات سعی کردیم تا روستاهای تحت پوشش ایرانسل را نسبت به سال قبل افزایش دهیم و در طول یک سال گذشته، ۱۲۸۷ روستا به شبکه ۲G، ۱۹۷۵ روستا به شبکه ۳G و ۱۰۰۷ روستا به شبکه ۴G متصل شده اند.

مدیرعامل اپراتور ایرانسل با اشاره به پروژه رومینگ ملی بیان کرد: رومینگ ملی برای دسترسی به خدمات ارتباطی در روستاها و مناطقی شکل گرفت که پوشش شبکه وجود نداشت و ایرانسل به منظور سهولت در دسترسی به خدمات ارتباطی مشترکان خود در سفرهای داخلی و خارجی مبادرت به ارائه خدمات رومینگ به سایر اپراتورها و ستاندن خدمات کرده است. هم اکنون مجموع مشترکان نسل چهار روستایی به ۷.۷ میلیون نفر رسیده است.
عباسی آرند با اشاره به خدمات اپراتور ایرانسل برای زوار اربعین بیان کرد: طی این مدت، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از سرویس رومینگ ایرانسل استفاده کردند که رشد ۸۷ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد، مصرف دیتا نیز ۳۶ ترابایت بوده و هفت میلیون دقیقه مکالمه و هفت میلیون پیامک در این مدت انجام شده است.
وی با بیان این که هم اکنون ایرانسل به ۶۲۰۰ ترابایت مصرف اینترنت روزانه رسیده است، اضافه کرد: متوسط سرعت دانلود شبکه ۴G هم اکنون ۳۵ مگابیت برثانیه است و ایرانسل برای رفتن به تبدیل شدن به اپراتور دیجیتال، برای خدمات فروش و خدمات بعد از فروش خود شبکه جامع دیجیتالی به وجود آورده که حالا به شکل پایلوت کار می کند.
مدیرعامل اپراتور ایرانسل با اشاره به اینکه شهر هوشمند از اهدافی است که در کشور دنبال می شود، افزود: ایرانسل از ظرفیت های زیرساختی خود برای شهر هوشمند و اینترنت اشیاء در ۲۰ مرکز استان بهره برده است. انقعاد تفاهم نامه همکاری برای نصب هزار کنتور هوشمند گاز مبتنی بر اینترنت اشیاء در شهر همدان، ارائه پوشش شبکه اینترنت اشیاء در جنگل گلستان به منظور مشارکت و پشتیبانی از پروژه ملی تشخیص حریق و حوادث طبیعی در جنگل ها، انعقاد قرارداد پیاده سازی ۵۰۰ حسگر پارکینگ حاشیه ای هوشمند مبتنی بر شبکه اینترنت اشیاء در شهر مشهد، تست موفقیت آمیز سرویس روشنایی هوشمند معابر مبتنی بر شبکه اینترنت اشیاء با رویکرد کاهش هزینه های نگهداری از دیگر اقدامات مربوط به شهر هوشمند است.
عباسی آرند با اشاره به درآمدهای دولت از اپراتور ایرانسل اظهار نمود: طی ۱۳ سال قبل و تا اختتام شهریورماه سال جاری، ۳۲۱ هزار میلیارد ریال پرداخت مستقیم و مجموع۴۲۰ هزار میلیارد ریال درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم از ایرانسل به دولت پرداخت شده است. همین طور ۲۳۳۷ شغل مستقیم در تهران و شهرستان ها، ۵۷ هزار شغل غیرمستقیم در زنجیره ارزش صنعت ارتباطات فناوری اطلاعات، ۳۰۰۰ شغل برای افراد ایرانی و غیر ایرانی و ۱.۵ میلیون شغل غیرمستقیم بوسیله سرمایه گذاری توسط ایرانسل به وجود آمده است.
بعد از ارائه آمار توسط مدیرعامل ایرانسل، نشست پرسش و پاسخی اجرا شد. در این جلسه، مدیرعامل اپراتور ایرانسل درباره سوالی در خصوص نقش این اپراتور در خدمات ارزش افزوده بیان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغیه ای برای شرکت ها فرستاد که اطلاع رسانی های لازم به کسانی که عضو این سرویس ها هستند صورت بگیرد. البته رویکرد وزارتخانه این نیست که شرکت هایی که سرویس فاخر ارائه می دهند، متضرر شوند، بلکه بیشتر هدفشان فعالیت های مخرب است.
عباسی آرند با اشاره به توسعه نسل پنجم اینترنت موبایل بیان کرد: توسعه نسل پنج هم اکنون در معدود کشورهایی فعال شده و لازمه توسعه آن درکشور زیرساخت هایی است که باید در کشور وجود داشته باشد و قدم دیگر، دسترسی به تجهیزات شبکه است. البته با عنایت به تحریم ها، وندورهایی که با ما کار می کنند، یک سری محدودیت ها دارند که امیدواریم برطرف شود. همین طور برای این که متخصصان ما بیش تر با این فناوری آشنا گردند، دوره های آموزشی با بعضی دانشگاه ها برگزار کردیم.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت بیان کرد: رویکرد اپراتورهای موبایل به سمت FMC یا Fixed-mobile convergence شدن است و ما می خواهیم هم در حوزه ثابت و هم موبایل خدماتی را ارائه دهیم. البته ما هم معتقدیم که اینترنت موبایل در ایران ارزان است. بعد از هند، ما ارزان ترین تعرفه دیتا را داریم، اما از طرفی جامعه ما هم پذیرش افزایش قیمت را ندارد. در این شرایط شاید آینده ای را برای اینترنت ثابت متصور نباشیم، اما ترکیب ارتباطات ثابت و سیار می تواند گزینه خوبی باشد.
مدیرعامل اپراتور ایرانسل همین طور با اشاره به اینکه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کف و سقف تعرفه اینترنت را تعیین می کند، اضافه کرد: بازار ما کاملا رقابتی است. هرچند ما خودمان جزو کسانی هستیم که معتقدیم قیمت دیتای موبایل باید بالاتر برود؛ برای اینکه بااینکه هزینه اپراتورها که عموما ارزی است در چند سال اخیر و خصوصا با افزایش نرخ ارز افزایش یافته، اما درآمدهایمان که عموما ریالی است، افزایش نیافته است.

منبع: