۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه

خط رند ۹۱۲: سامانه بانک داری متمرکز داتین با عنوان «ترنج» توانست در آزمون کارایی که توسط یک شرکت بین المللی انجام شد، بیشتر از تعهد مندرج در قرارداد با بانک سپه را مدیریت و بیشتر از ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، هومن مسگری، مدیر طرح استقرار و توسعه بانک داری متمرکز بانک سپه با بیان این خبر، اظهار داشت: یکی از تعهدات قراردادی ما با بانک سپه، توانایی مدیریت ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه بود که با عنایت به بزرگی مقیاس این بانک و از طرف دیگر شرایط ادغام، شرکت داتین رقمی بیشتر از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را مدنظر داشت.
وی افزود: مسئولیت انجام آزمون تخصصی شاخص کارایی به سبب اهمیت و گستردگی پروژه، به یک شرکت باتجربه بین المللی واگذار شد که توانستیم با بهبود عملکرد راهکار بانکداری متمرکز خود در سه حوزه اپلیکیشن، پایگاه داده و معماری، بالغ بر ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را در این آزمون کارایی پردازش نماییم.
مسگری با تاکید بر این نکته که ارائه سرویس با ظرفیت بیشتر از هزار تراکنش در ثانیه (TPS) تنها یکی از اهداف این آزمون کارایی است، اظهار داشت: مسائلی همچون، تامین سخت افزار مناسب برای پردازش این حجم از تراکنش، پیش بینی بیشترین مقدار پردازش قابل انجام روی سخت افزار نهایی، بررسی رفتار سامانه در قبال تراکنش های مختلف و تعیین زمان مورد نیاز برای انجام آنها و بررسی و تعیین بیشترین پردازش ممکن روی سخت افزار مورد نظر برخی دیگر از اهداف آزمون کارایی بوده است.
در ادامه نیما امیرشکاری، مشاور هیات مدیره بانک سپه و رئیس کمیته آزمون پروژه با اشاره به اینکه این نرم افزار از لحاظ عملکردی از جایگاه خوبی برخوردار است، اظهار داشت: هم اکنون ترنج در خیلی از بانکهای کشور در حال فعالیت است، اما با عنایت به اینکه بزرگ ترین مشتری فعلی این شرکت از بانک سپه نیز کوچک تر است، نیاز داشتیم تا علاوه بر عملکرد از لحاظ کارایی هم اطمینان های لازم را کسب نماییم، بنا بر این تصمیم گرفتیم آزمون کارایی را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: سیستم های مالی حساسیت خاص خودرا دارند و بطور قطع آزمون تراکنش مالی با تراکنش فناوری اطلاعات متفاوت می باشد، بنا بر این شرکتی را انتخاب کردیم که تجربه آزمون سیستم های مالی را در کارنامه خود داشته باشد.
به گفته امیر شکاری، این شرکت بین المللی سابقه فعالیت در اروپا و آسیا را دارد و علاوه بر تجربه پیاده سازی دو برند معروف بین المللی، آزمون کارایی را روی آنها انجام داده است.
رییس کمیته آزمون پروژه با اشاره به اینکه بانک سپه یکی از سخت گیرانه ترین شرایط فنی و اجرایی را برای این منظور تدوین کرد، اظهار داشت: با عنایت به حساسیت های بانک سپه و از سویی شرایط ادغام، چهار مرحله آزمون را انجام دادیم که خوشبختانه داتین از انتظار ما فراتر رفت و با پردازش بیشتر از ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه امتیاز بالایی را کسب نمود.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اسفندماه سال ۱۳۹۶ این شرکت توانست در مناقصه بانک سپه بعنوان یکی از مهم ترین مناقصه های کربنکینگ چند سال اخیر برنده شود و هم اکنون شش ماه از آغاز این پروژه گذشته است و در این مدت و مطابق با فازبندی، مراحل مهمی همچون تحلیل شکاف و آموزش مدرسان به انتها رسیده و بومی سازی در حال انجام می باشد.

منبع: