ابزاری برای جابه جایی ویروس و پروتئین ساخته شد

به گزارش خط رند ۹۱۲ برای دستکاری و به دام اندازی نانوذرات، محققان روشی به نام انبرک نانویی عرضه کردند که در آن ذرات شکننده و نانومقیاس نظیر باکتری، ویروس و پروتئین را می توان جابه جا کرد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران مرکز مهندسی و علم نانو روشی عرضه کردند که با استفاده از آن می توان نانوذرات را با نور به دام انداخت و حرکت داد. نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.
فناوری انبرک نانویی توسط سوویک گوش و آمباریش گوش از مرکز CeNSE توسعه داده شده است. در این روش پرتو لیزر روی ذره متمرکز شده و آنرا به دام می اندازد؛ ازاین رو می توان با این کار، ذرات نانومتری را حرکت داد. با این روش با اطمینان می توان اظهار داشت که نور ذره را به دام انداخته و حرکت می دهد.
این راهبرد را می توان برای گیراندازی دقیق، انتقال و رهایش نانوذرات و نقاط کوانتومی به کار برد. از آنجایی که شدت نور کم است، این راهبرد غیرتهاجمی بوده و می توان از آن برای جابه جایی ذرات شکننده نوری نظیر باکتری، پروتئین و ویروس استفاده نمود.
براساس اطلاعات انتشار یافته، روش به دام اندازی و دستکاری ذرات با نور، برای دریافت جایزه نوبل فیزیک انتخاب شده و یک دستاورد بزرگ تحقیقاتی قلمداد می شود.
اما با انبرک نوری نمی توان نانوذرات را به دام انداخت و این روش کارایی لازم برای این کار را ندارد، چالشی که با نوآوری انبرک پلاسمونیک حل شد. در انبرک پلاسمونیک ذرات کوچک فلزی نظیر طلا یا نقره به علت تولید میدان الکترومغناطیس قدرتمند در اطراف خود می توانند با نور برهم کنش داده و به دام بی افتند.