این ایمیل مخرب را نادیده بگیرید

به گزارش خط رند ۹۱۲ اخیرا ایمیلی برای کاربران ارسال می شود و ادعای هک شدن حساب و برای بازیابی آن درخواست پول می کند، در حالیکه این ایمیل توسط ربات ارسال شده تا پول کاربران را به سرقت ببرد و راه مقابله این است که کاربر آنرا نادیده بگیرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، با روند روبه رشد اینترنت، فعالیت های مخرب هم افزایش یافته و بیراه نیست اگر بگوییم در حال استفاده از اینترنت ایمن نیستیم، چونکه روزانه با خبرهای تکان دهنده ای روبه رو می شویم از اینکه چطور یک برنامه سبب نقض حریم خصوصی کاربر شده است. از طرفی شرکت های نرم افزاری بزرگ به لطف قراردادها و دسترسی های به دست آمده می توانند به صورت ۲۴ساعته عملکرد کاربران را رصد کنند، یا دردسر هکرهایی که تلاش می کنند تا مهارت هکری خویش را روی کاربران عادی آزمایش نمایند.
معمولاً یک هکر به دو دلیل مبادرت به هک حساب کاربری یا سیستم می کند. با اینکه بخواهد اطلاعاتی را از حساب کاربران استخراج کند و یا اینکه قصد اخاذی از کاربرانی که حساب کاربریشان هک شده است را داشته باشد. امروزه هک یک تجارت است و فرد مهاجم با انگیزه های مالی به این ورطه ورود می کند. همان گونه که در گزارش پلیس فتا آمده است، به تازگی ایمیلی به کاربران ارسال می شود که در آن عنوان شده حساب وی هک شده است و از وی درخواست مبلغ ۹۰۳ دلار در چارچوب بیت کوین برای بازیابی حساب را کرده و مدت زمان ۴۸ ساعته را بعنوان ضرب الاجل پرداخت هزینه بعد از مشاهده این ایمیل اعلام می کند.
البته نیازی به نگرانی برای کاربرانی که ایمیلی با متن مشابه فوق را دریافت کرده اند، نیست. این ایمیل تنها یک ایمیل ارسال شده توسط ربات بوده تا با ایجاد ترس از اینکه حساب کاربر هک شده، پول وی را به سرقت ببرد. این مثال تنها یک الگوی ساده است که در آن ایمیل به صورت عمده ارسال شده تا از افراد ناآگاه که در دام آن گرفتار می شوند سرقت کند. ازاین رو فقط آنرا نادیده بگیرید.
از طرفی گاهی اتفاق می افتد که ویروس های کامپیوتری در چارچوب ارسال ایمیل از جانب افراد ناشناس جابه جا شده و گاهی دارای عناوین جذابی است که کاربران را برای باز کردن آنها، ترغیب می کند. در بعضی موارد هم درخواستی در خصوص کلیک کردن روی لینک اینگونه ایمیل ها در چارچوب ایمیل های تبلیغاتی فرستاده می شود و گیرنده را برای باز کردن ایمیل ها تشویق می کند. بنابراین کارشناسان اخطار می دهند کاربران نباید هر ایمیلی که برایشان ارسال می شود را باز کنند، مخصوصاً اگر این ایمیل از فرستنده ی ناشناس ارسال شده باشد و اگر مبحث و متن ایمیل جذاب بود، باید با شک و تردید بیش تری به آن نگاه کنند.
اما در مواردی که کاربران خیلی ترغیب شدند یا حتما باید آن ایمیل را باز کنند، لازم است یک سری موارد را بررسی و تحت شرایط خاص آنرا باز کنند. اینکه سیستم حفاظت شده باشد و مواردی همچون آپدیت سیستم عامل، آپدیت مرورگر اینترنتی و داشتن آنتی ویروس اصلی و معتبر و ترجیحاً با کیفیت، روال هایی است که همه باید رعایت نمایند. ازاین رو در صورتیکه باید یک ایمیل ناشناس و مشکوک را باز کنید، می توانید فایل ضمیمه را دانلود کرده، تا آنتی ویروس فایل ضمیمه را اسکن کند.