تولید صنعتی رنگ نانویی آنتی باکتریال بدون بو با فناوری نانو

خط رند ۹۱۲: یکی از شرکت های نانویی ایرانی، رنگ آنتی باکتریالی تولید کرده که جهت استفاده در محیط های حساس نظیر بیمارستان ها ایده آل است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید رنگ های نانویی آنتی باکتریالی شده که بوی زننده رنگ های رایج را ندارند. این رنگ ها جهت استفاده در ساختمان های اداری، منازل و بیمارستان ها مناسب می باشد.
علی رحمانی مدیرفروش شرکت اظهار داشت: این رنگ که اخیرا گواهی نانومقیاس آن دریافت شده، به تولید انبوه رسیده و در بازار توزیع شده است. از این رنگ ها در پروژه های مختلفی نظیر یک برج مسکونی در منطقه ملارد استفاده شده است.
وی یکی از مزیت های این رنگ را قیمت پایین آن می داند بطوریکه در مقایسه با رنگ های معمولی از قیمت پایین تری برخوردار بوده و این مساله برای مصرف کننده بسیار جالب توجه است چونکه با هزینه کمتر، یک رنگ با فناوری پیشرفته و قابلیت های زیاد را خریداری می کند.
وی دلیل ارزان بودن این رنگ ها را استفاده از مواد اولیه داخلی و فرمولاسیون منحصربه فرد آن می داند که منجر شده تا هزینه تولید کم شود.
رحمانی درباره تجربه استفاده از این رنگ ها در محیط بیمارستانی اظهار داشت: هم اکنون در چند بیمارستان در سطح کشور نظیر بیمارستان امیرالمومنین اصفهان از این رنگ های نانویی استفاده شده است. این رنگ به سبب خواص آنتی باکتریال برای فضاهای حساس نظیر بیمارستان مناسب می باشد.
وی افزود: از طرف دیگر این رنگ بدون بو بوده در نتیجه در حین استفاده مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند در صورتیکه رنگ های رایج به سبب داشتن بوی زننده، برای بیماران مشکل ساز بوده بطوریکه پس از رنگ کردن اتاق ها باید تا چند روز هیچ بیماری از آن اتاق استفاده نکند که این مساله سبب خالی ماندن ظرفیت اتاق های بیمارستان پس از رنگ آمیزی اتاق می شود. اما رنگ های نانویی علاوه بر خاصیت آنتی باکتریال، حاوی بوی خوش نظیر بوی گل رز یا عطر میوه ها بوده در نتیجه استفاده از اتاقی که تازه رنگ شده مشکلی برای بیمار ایجاد نمی نماید.

منبع: