پس از ۱۶ روز اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است

به گزارش خط رند ۹۱۲ باآنکه با برقرار شدن آرامش در کشور، اینترنت ثابت و همراه به صورت تدریجی در استان ها متصل شده، اما برخی شهرهای استان سیستان و بلوچستان هنوز هم از دسترسی به اینترنت محروم اند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت از شنبه شب (۲۵ آبان) به مدت پنج روز کاملا قطع بود؛ تا جایی که از روز پنج شنبه (۳۰ آبان) اتصال اینترنت در بخش ثابت و خانگی، دانشگاه های بزرگ کشور و برخی شرکت های فعال و نیازمند به ارتباطات اینترنتی شروع شد. بعد از اتصال اینترنت ثابت خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، یزد، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، زنجان و ایلام، اتصال تدریجی ادامه یافت و بعد از آن، افراد در انتظار اتصال مجدد اینترنت همراه بودند.
اینترنت همراه هم از روز یکشنبه (۳ آذر) با اتصال تدریجی در استان های خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، یزد، چهارمحال بختیاری، همدان، اردبیل، زنجان و ایلام برقرار شد و از روز سه شنبه (۵ آذر) استان خراسان شمالی هم به این لیست افزوده شد. از روز چهارشنبه (۶ آذر) هم اینترنت موبایل استان های قم، قزوین، کهگیلویه و بویر احمد، مرکزی، آذربایجان شرقی، هرمزگان، بوشهر و تهران متصل شد.
اینترنت موبایل در استان های آذربایجان غربی، ‫خراسان رضوی، لرستان، مازندران، گیلان، ‫کرمان و ‫کردستان هم از روز پنج شنبه (۷ آذر) برقرار و استان های کرمانشاه، اصفهان، البرز، فارس و شهرستان های غربی استان تهران هم از روز جمعه (۸ آذر) به این لیست افزوده شدند. اینترنت خوزستان هم از روز شنبه (۹ آذر) برقرار شد تا بعد از دو هفته تمامی استان ها باردیگر از اینترنت برخوردار شوند؛ تمامی استان ها به جز سیستان و بلوچستان که تا این لحظه هنوز از اتصال آن به اینترنت بین الملل خبری نیست.
در ایام قطعی اینترنت، مسئولان اعلام کردند که تصمیم گیری برای قطع اینترنت از جانب شورای امنیت گرفته شده است. بعد از آن محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود که وصل شدن اینترنت همراه منتظر دستور وزیر کشور است. با این وجود اپراتورها از زمان اتصال مجدد اینترنت در استان سیستان و بلوچستان ابراز بی اطلاعی می کنند و مردم این استان در شرایط برقراری اینترنت در کل کشور، همچنان در خاموشی اینترنتی به سر می برند.
در اخبار و گزارش هایی که درباره اینترنت در این روزها انتشار یافته، خیلی از کاربران تقاضای اتصال مجدد اینترنت را داشتند و این روزها این درخواست به وصل کردن اینترنت موبایل در استان سیستان و بلوچستان خلاصه شده است. کاربران اینترنتی در این استان تصور می کنند حالا که همه استان ها دارای اینترنت بین الملل هستند، به فراموشی سپرده شده اند.
یکی از کاربران اینترنتی مخاطب ایسنا که در شهر زاهدان زندگی می کند، درباره مشکلات این روزها در نبود اینترنت می گوید: “اینترنت از همان روز اول هم نباید قطع می شد، اما اگر مسئولان به علت امنیت کشور این تصمیم را گرفته اند، ما هم به این تصمیم احترام می گذاریم؛ ولی حالا که اینترنت در تمامی استان های کشور وصل شده، چرا اینترنت سیستان و بلوچستان را وصل نمی کنند؟”
او درباره اتصال اینترنت ثابت در شهرهای استان سیستان و بلوچستان می گوید: “کمتر کسی از اینترنت ثابت استفاده می نماید و اصلا برخی از کارها فقط با استفاده از اینترنت موبایل قابل انجام است. فعالیت خیلی از کسب وکارها با اینترنت است و در شرایطی که اینترنت تمام کشور وصل شده، اما در سیستان و بلوچستان هنوز هم اینترنت بین الملل برقرار نیست و خیلی از این بابت ضرر کرده اند.”
این کاربر به موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان اشاره می کند و می گوید: “ما در شهری مرزی زندگی می نماییم و برای ارتباط با مشتریان خارجی خود به اینترنت بین الملل نیاز داریم. همینطور خیلی از مشتریان ما از استان های دیگر هستند و مهم ترین راه برای فروش اجناسمان، قرار دادن آنها در شبکه های اجتماعی است که با قطعی اینترنت، خسارات زیادی به ما وارد شده است.”
شاید اگر از خود بپرسید کدام یک از استان های کشور محروم تر از باقی استان هاست، به نتیجه ای که قابل استناد باشید نرسید، اما بدون شک سیستان و بلوچستان را می توان از استان هایی به شمار آورد که با وجود طبیعت زیبا، فرهنگ غنی و مردمی خونگرم، محروم ترین افراد را در خود جای داده است. این محرومیت حالا با محدودیت اینترنت گره خورده و خسارت های زیادی به کسب وکارها و کاربران اینترنتی وارد کرده است.