بدون نیاز به مواد شیمیایی؛ رباتی که با الکتریسیته علف های هرز را نابود می کند

به گزارش خط رند ۹۱۲ یک شرکت انگلیسی رباتی ساخته که علف های هرز را در مزرعه شناسایی می کند و با پالسی از الکتریسیته آنها را از ریشه نابود می کند. مقرر است این سیستم ۲۰۲۰ میلادی آزمایش شود.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، صاحبان باغ و باغچه همیشه با مشکل علف های هرز دست و پنجه نرم می کنند. اما این مشکل برای کشاورزان در مقیاس وسیع تر به چالشی بزرگ هنگام برداشت محصول تبدیل می شود. در همین راستا مقرر است سال آینده یک ربات جدید آزمایش شود که می تواند گیاهان ناخواسته و علف های هرز را ردیابی کند و با پالس الکتریسته نابود کند.
استارت آپ انگلیسی Small Robot Company این ربات را ساخته است. این شرکت سال قبل سه ربات مخصوص خدمات نگهداری کشاورزی ابداع کرد که تام، دیک و هری نام داشتند. این ربات ها برای اتوماسیون برخی فعالیتهای کشاورزی وهمچنین کاهش هزینه ها ساخته شده بودند. تام یک ربات ردیابی علف های هرز است که مساحت ۲۰ هکتار را پوشش می دهد و روزانه با استفاده از سیستم ناوبری و دوربین های نصب شده منطقه مذکور را بررسی می کند. دوربین های این ربات با وضوح میلی متری علف های هرز را شناسایی می کنند. ربات هری مجهز به یک مته است و طوری طراحی شده تا دانه گیاهان را با دقت بالایی بکارد و همینطور این ربات می تواند مکان کشت انواع گیاهان را ثبت کند تا نقشه ای دقیق از آن فراهم آورد. حالا این شرکت اطلاعاتی از ربات دیک منتشر نموده است. این ربات به صورت تجاری عرضه می شود و مجهز به فناوری از بین بردن علف های هرز است که استارت آپ Rootwave آنرا ابداع کرده است. این ربات با استفاده از الکتریسیته علف های هرز را از داخل یعنی از ریشه می سوزاند. منفعت اصلی این شیوه کشتن علف های هرز آن است که دیگر نیازی به مواد شیمیایی نیست و همینطور از کیفیت خاک و تنوع زیستی آن برای نسل آینده محافظت می شود. شرکت تولید کننده ربات ها در نظر دارد با کمک ربات تام نقشه ای از محصول کشاورزی تهیه و علف های هرز را شناسایی کند. در مرحله بعد ربات دیک برای خنثی کردن تهدید علف های هرز ارسال می شود و با استفاده از سیستم های ناوبری خودکار و اطلاعات ربات تام، هدف های خویش را نابود می کند. مقرر است ربات های علف کش در ۲۰۲۰ میلادی در ۲۰ مزرعه انگلیس آزمایش شوند. شرکت سازنده امیدوار است سرویس های خویش را در ۲۰۲۱ میلادی به صورت تجاری عرضه نماید.