تولید لوله های نانویی برای انشعاب آب با مقاومت بالا

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان از نانوپوششی در لوله های انشعاب آب بهره برده اند که قیمت آن از نمونه های کنونی کمتر و مقاومت آن بیشتر است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مهر، یک شرکت دانش بنیان در یزد توانسته آلومینیوم را جایگزین برنج برای لوله های مقسم آب کنند که از قیمت بالایی برخوردار می باشند. این محصول در چرخدنده ها، قابلمه ها، کلکتور و… استفاده می شود.
محمدرضا نصیری زاده مدیر فروش یک شرکت دانش بنیان در یزد اظهار داشت: ما در سال ۹۴ برمبنای ارائه خدمات آبکاری با نانوپوشش کار خودرا آغاز کردیم؛ حالا به مرحله ای رسیده ایم که این نانوپوشش ها در مقسم های لوله های آب به کار می روند؛ هم اکنون در یزد به صورت کامل از این لوله ها استفاده می شود.
وی با تاکید بر اینکه کلدکتور لوله های مقسم اب در ایران جنسی برنجی دارند، بیان کرد: این جنس سنگین و پرهزینه است و تنها ۱۰ سال گارانتی دارند؛ اما وقتی از آلومینیوم را روکش نانوپوشش استفاده می شود گارانتی آن به ۵۰ سال می رسد و ۳۰ درصد ارزان تر هم می شود.
وی اضافه کرد: این لوله های مقسم آب استواری بالایی دارند و مقاومت به خوردگی آنها بالاست؛ همین طور در برای سایش و حرارت بالا نیز مقاوم هستند.
به گفته وی، ما در صدد هستیم از پلیمر و نانو در این آلومینیوم ها استفاده نمائیم تا در مقابل اسید هم مقاوم باشند. این مساله در سطح تست انجام شده است. این مقاومت در مقابل اسید در صنعت نفت کاربرد زیادی دارد که امیدواریم آنرا به تولید برسانیم.
وی با اشاره به اینکه صنایع لوله کشی ساختمان ۸۰ درصد در یزد استفده می شود، اشاره کرد: البته علاوه بر یزد، این کلکتورهای آلومینیومی در اصفهان نیز استفاده می شود و به صورت موردی در بعضی استانها به کار گرفته شده است.
نصیری زاده درباب صادرات اظهار داشت: ما در صدد بودیم که با گرجستان تعاملاتی داشته باشیم اما با برخی عوامل سیاسی مانع از این ارتباطات شد؛ همین طور قرار بود با آلمان جهت استفاده از این کلکتورها قراردادی داشته باشیم اما دیدیم که چین با قیمت پایین تری آن را به آلمان می فروشد.
وی افزود: چینی ها از استیل برای ساخت کلگتورها بهره می برند و با اینکه این فلز قیمت بالایی نسبت به آلومینیوم دارد ولی نمیدانیم چطور قیمت محصول چینی از محصولی که تولید میکنیم پایین تر است.
نصیری زاده با اشاره به اینکه تخمین می زنیم در ایران ۱۰۰هزار انشعاب به صورت ماهانه استفاده گردد (که سی درصد صدهزارتا وارداتی هستند) اظهار داشت: تامین ۱۵هزار انشعابات در اصفهان و حدودا ۱۰ هزار انشعاب در یزد و خارج از یزد توسط شرکت ما تامین می شود.
عدم وجود استانداردهای کافی برای آلومینیوم
وی درباب مشکلات نانوپوشش در فلزات اظهار داشت: هم اکنون هیچ استانداردی برای تولید تجهیزات از الومنیوم در کشور ما وجود ندارد و از طرف دیگر علاوه بر استانداردها ما نیازمند تاییدیه هایی از وزارت بهداشت هستیم.