کوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

به گزارش خط رند ۹۱۲ به قول معاون وزیر ارتباطات، تصمیم گیری برای پیشگیری از فعالیت اپلیکیشن هایی که کاربران زیادی دارند و قطع اینترنت که زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تأثیر قرار دهد، باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان مجلس صورت گیرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بعد از قطع چندین روزه اینترنت که صدمه های زیادی به کسب وکارها وارد کرد و کاربران اینترنتی را به علت نیازی که به اینترنت داشتند، با مشکلاتی روبه رو کرد، مسئولان وزارت ارتباطات تصمیم گرفتند این مورد را شفاف سازی کنند.
بنابراین امیر ناظمی – معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – بعد از اینکه اینترنت به حالت عادی بازگشت، در توییتر خود نوشت: بازگشتیم اما برای پیشگیری از نرمال سازی قطع اینترنت؛ در حال تهیه لایحه ای هستیم تا از این پس قطع اینترنت و هر اپ با بیشتر از ۱۰ میلیون کاربر ایرانی تنها با تصویب مجلس امکان پذیر باشد. از نمایندگان می خواهم از آن پشتیبانی کنند. اینترنت مثل آب، مثل هوا، قابل قطع کردن نیست.
البته به نظر می آید نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در حال پیگیری این مورد هستند. به صورتی که حمیده زرآبادی – عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- از تهیه طرحی دوفوریتی برای این مورد اطلاع داد و اظهار داشته بود: در ماده واحده طرح اجبار دسترسی به خدمات اینترنت آمده است که اعمال هرگونه قطع و یا مسئولیت استفاده از خدمات مبتنی بر بستر اینترنت ( شامل داخلی و بین المللی) تحت هر عنوان بدون مجوز مجلس ممنوع می باشد و مقررات این حکم عطف به ماسبق می شود.
همینطور بعد از آن بود که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار کرد: قطع اینترنت همین الان قانون مصوب مجلس است و اساسنامه سازمان جهانی مخابرات که وزارت ارتباطات هم به آن پیوسته است، در ماده ۳۴ بند دوم، این قانون را به رسمیت می شناسد، اما این قانون نیازمند یک دستورالعمل است و این که شفاف باشد تا کسب وکارها و مجموعه های مختلف بدانند حالت های اضطراری شان به چه شکل است.
وی با بیان این که لایحه پیشگیری از نرمال سازی قطع اینترنت به منظور شفاف سازی مبحث و تدوین ضوابط است، اضافه کرد: قانون قطع اینترنت در قوانین مجلس آمده و موجود است، اما باید شفاف و مدون شود. بنابراین حالا سازمان فناوری اطلاعات متولی پیگیری این لایحه است. مجلس هم در حال پیگیری است. باید ببینیم تقدم و تاخر زمانی چیست و با هم افزایی کاری نماییم که چارچوب این قانون مشخص شود.
اپلیکیشن هایی با یک میلیون کاربر در این لایحه هستند
در این راستا ناظمی در گفتگو با ایسنا درباره جزئیات این لایحه اظهار نمود: این لایحه دو بخش دارد؛ یکی اپلیکیشن هایی که کاربران زیادی دارند و دیگری قطع اینترنت که اگر مقرر است زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تأثیر قرار دهد، آن تصمیم گیری باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان صورت گیرد.
او همینطور اظهار نمود: برای اپلیکیشن ها مراجعی وجود دارد که می توانند فیلترشان کنند. همان گونه که تلگرام هم با حکم قضایی یک دادگاه و بازجو فیلتر شد. در این موارد به نظر می آید وقتی تعداد کاربران زیاد باشد، یک قاضی نمی تواند برای همه مردم حکم دهد. اگر مقرر است چنین تصمیم گیری صورت گیرد، باید نمایندگان مردم که در مجلس هستند، درباره آن تصمیم گیری کنند.
از طرفی در حالیکه ناظمی در توییتر خود از اعمال قانون برای اپلیکیشن هایی که ۱۰ میلیون کاربر دارند اطلاع داده بود، درباره تعداد کاربران اپلیکیشن ها که مقرر است در این لایحه منظور شوند، به ایسنا اظهار داشت: در پیش نویس فعلی لایحه مقرر است اپلیکیشن هایی که یک میلیون کاربر داشته باشند، لحاظ شوند.