استفاده از نانوجوهر در منسوجات تولید داخل کشور

به گزارش خط رند ۹۱۲ محققان کشور با فناوری نانو موفق به تولید جوهرهایی شدند که در صنعت نساجی قابل استفاده می باشد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پس از دو سال تحقیق و توسعه توسط گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی، جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری به تولید صنعتی رسیده و هم اکنون در صنعت نساجی داخل کشور مورداستفاده قرار گرفته است.
محققان در این شرکت موفق به ساخت نانوجوهرهایی شده که قابلیت استفاده روی منسوجات را دارد. هم اکنون این نانوجوهر توسط یکی از شرکت های فعال در حوزه نساجی در داخل کشور مورداستفاده قرار می گیرد.
سید محمد موسوی فرد، عضو هیئت مدیره این شرکت درباره جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری اظهار داشت: این محصول هم اکنون با ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم در ماه تولید و به فروش می رسد هرچند که ظرفیت تولید ما یک تُن در ماه است. یکی از شرکت های نساجی از این جوهرها برای تولید محصولات خود استفاده می نماید.
موسوی فرد درباره کاربردهای این نانوجوهر تصعیدی عنوان کرد: این جوهر قابلیت استفاده روی سطوح مختلف همچون سرامیک، شیشه و چوب را دارا است هرچند که بیشترین کاربرد این جوهر در بخش نساجی است. هم اکنون نمونه های چینی و کره ای این نوع جوهرها در بازار داخل کشور وجود دارد که جوهر چینی از کیفیت بسیار نازلی برخوردار بوده، اما محصول ما از نظر کیفیت در سطح جوهرهای کره ای بوده و در عین حال قیمت آن نصف جوهرهای کره ای است. کشورهای همسایه می توانند بازار خوبی برای این محصول باشند و ما به دنبال برنامه ریزی برای صادرات این محصول هستیم.
به گفته موسوی فرد، این نانوجوهر در چاپگرها و پلاترهای بزرگ صنعتی هم قابل استفاده بوده و عملکرد آن بگونه ای است که می توان این جوهر را روی کاغذ و همینطور به صورت مستقیم روی محصول موردنظر چاپ کرد.
وی تصریح کرد: این جوهر از دو بخش اصلی حلال و ماده رنگ زا تشکیل شده است، که حلال آن آب بوده که این مورد سبب شده تا این رنگ زیست سازگار باشد و ماهیت نانویی این محصول هم در بخش مواد رنگ زا است.
موسوی فرد این محصول را ماحصل یک کار تیمی توسط تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی می داند که دغدغه کار صنعتی داشتند. در نتیجه پس از دو سال تحقیق و پژوهش موفق به تولید این محصول نانو شدند. آزمون های مختلفی روی این محصول در پژوهشگاه رنگ و دانشگاه امیرکبیر انجام شده تا عملکرد آن به تایید برسد.