بهبود بیماری آلزایمر با نانوذرات

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران در یک شرکت توانستند با استفاده از نانوذرات، بیماری آلزایمر را بهبود دهند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از شرکت های فعال در حوزه نانوزیست فناوری، پتنت مربوط به روش درمانی برای کمک به بیماران عصبی نظیر آلزایمر با کمک نانوذرات را در دفتر اختراعات آمریکا به ثبت رسانده است.
شرکت آفیوس (Aphios) پتنت مربوط به نانوذرات خوراکی برای درمان بیماری های عصبی را در دفتر اختراعات آمریکا به ثبت رساند. این شرکت اعلام نمود که پتنتی با شماره ۱۰۴۸۵۷۶۶ را برای یک محصول خوراکی حاوی نانوذرات بمنظور درمان بیماری های عصبی نظیر هانتینگتون، پارکینسون، ام اس، سندروم داون و آلزایمر در دفتر USPTO به ثبت رسانده است.
نانوذرات « Bryostatin-۱ » که در این دارو استفاده شده به سرعت عملکرد شناختی را در موش های مبتلا به آلزایمر بازیابی می کند. همین طور این نانوذرات سبب بهبود سندروم داون در این موش ها شده است.
بیماری های عصبی نظیر سندروم داون، آلزایمر و دیگر بیماری های انسفالوپاتی های اسنفجی بعنوان مشکلات اساسی برای انسان شناخته شده اند. هم اکنون، روش های درمانی محدودی برای این بیماری ها وجود دارد. از ین جهت، این شرکت به دنبال ارائه روشی است که بتوان به شکلی ساده به این بیماران که معمولا کهنسال نیز هستند، کمک کرد.
کاستور از پژوهشگران این پروژه می گوید: بسیار مطلوب است که بتوان روشی ساده برای درمان این بیماران ارائه کرد که نیاز به مراقبت های ویژه نداشته باشد. مطالعات سازوکار این روش درمانی نشان میدهد که استفاده از نانوذرات Bryostatin-۱ می تواند بوسیله ایزوفرم های PKC از سیستم عصبی محافظت کند. فرآیندهای ضدالتهابی و رگ زایی و همین طور جایگزین بی آمیلوئید همچون اثرات این دارو هستند.
جاناتان استیون الکساندر از مخترعان این فناوری می گوید: ما مرحله دیگری به درمان آلزایمر نزدیک شدیم. نتایج کار ما نشان داد که نانوذرات Bryostatin-۱ می توانند در موش ها موثر واقع شوند. این نانوذرات برای نخستین بار بهبود وابسته به دوز را در پروسه درمان نشان دادند. موش هایی که از این نانوذرات بهره برده بودند تفاوت مدلول داری در دستیابی به وظایف از پیش تعیین شده از خود نشان دادند.
شرکت آفیوس یک شرکت زیست فناوری بوده که روی توسعه پلتفورم های سبز کار می کند. تمرکز این شرکت به رهایش دارو با استفاده از فناوری نانو است.

منبع: