دستگاه تشخیص سریع بیماری های عفونی ساخته شد

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران کشور دستگاهی ساخته اند که توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری ها را بر طبق روش های پیشرفته سلولی و مولکولی دارد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگران گروه مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت دستگاهی برمبنای روش های نوین تشخیص پزشکی شدند که توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری ها را بر طبق روش های پیشرفته سلولی و مولکولی دارد. این پژوهشگران در این پروژه از دستگاه ساخته شده برای تشخیص نوعی بیماری قارچی استفاده کردند.
برای انجام تست های تشخیصی در روش های آزمایشگاهی متداول معمولا از چندین دستگاه بمنظور مراحلی شامل مرحله مانند جداسازی پلاسما و مخلوط سازی مواد بیوشیمیایی استفاده می شود.
اما با استفاده از فناوری میکرو فلوئید تمام این مراحل را می توان روی یک تراشه انجام داد. با این کار علاوه بر افزایش سرعت انجام تست ها از مقادیر کمتر نمونه های سیالات بیولوژیک کمتری استفاده می شود که خود هزینه ها را نیز می کاهد.
نمونه های ابتدایی دستگاه میکروفلوئیدی دستگاه های اندازه گیری قند خون با یک قطره از خون است. اما با نمونه های پیشرفته آن پارامترهای پیشرفته تری را می توان اندازه گیری نمود.
به گفته اسماعیل پیش بین مجری این طرح پژوهشی، با انجام این پژوهش موفق به ساخت دستگاهی شدیم که تمام مراحل تست آزمایشگاهی را می توان روی یک چیپ میکروفلویدی انجام داد. نمونه های این دستگاه می تواند برای تشخیص انواع بیماری ها کاربرد داشته باشد. اما در بیماری های عفونی وجود آن اهمیت بیشتری دارد برای اینکه یکی از راه های جلوگیری از شیوع این بیماری ها تشخیص سریع آن است.
این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردارست و تست نمونه های خونی با استفاده از آن در چند دقیقه انجام می شود. پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت این طرح را با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری انجام دادند و نتایج آن در ژورنال های معتبر بین المللی انتشار یافته است.

منبع: