تخصیص بیشترین سهم بودجه وزارت ارتباطات به موضوع فضایی

به گزارش خط رند ۹۱۲ رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در سه سال اخیر بیشترین سهم بودجه ای وزارت ارتباطات به موضوع فضایی اختصاص داده شده است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، مرتضی براری، گزارشی از برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه صنعت فضایی که امروزه در جهان بعنوان پیشران توسعه شمرده می شود، ارائه کرد و در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در سه سال اخیر، بیشترین سهم بودجه ای وزارت ارتباطات به موضوع فضایی اختصاص داده شده که در تاریخ بی نظیر بوده است.

ایشان سپس تاکید کرد: ساخت ایستگاه های زمینی دریافت اطلاعات، ساخت مرکز ذخیره و پردازش داده، هزینه ساخت و پژوهش پرتابگر و درنهایت هزینه ساخت ماهواره ها قسمتی از سرمایه گذاری انجام شده است.

‏رئیس سازمان فضایی پیش ازاین نیز در توییتی از تحقق وعده ها برای توسعه زیرساخت های صنعت فضایی آگاهی داده بود و نوشت: «در راستای توسعه زیرساخت ها و ارائه خدمات به کسب وکارهای حوزه فضایی، راه اندازی مرکز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای شروع شد. در هفته پیش رو تجهیزات سخت افزاری این مرکز نصب و راه اندازی می شود. وعده عملی: ظرف یک ماه و نیم آینده این مرکز آماده ارائه سرویس و خدمت رسانی است.»

در ایام اخیر تحرک دو چندانی را در صنعت فضایی کشور شاهد هستیم؛ چونکه مقرر است به زودی ماهواره تمام ایرانی ظفر به همراه ماهواره بر بومی سیمرغ بر مدار زمین قرار گیرد.

این ماهواره در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتر مدار زمین قرار می گیرد. عملکرد ماهواره ظفر حداقل برای یک و سال نیم در نظر گرفته شده و با وزن ۱۱۳ کیلوگرم در مدار لئو (مدار پایینی زمین) قرار می گیرد. مدت گردش این ماهواره در شیب ۵۶ درجه مدار زمین حدود ۹۴ دقیقه طول خواهد کشید.

کاربردهای این ماهواره شامل پایش مرز دریاچه ها، پایش خطوط ساحلی، به روزرسانی نقشه کاربری اراضی، به روزرسانی نقشه مرز پهنه های کشاورزی، به روزرسانی نقشه پهنه بندی و پایش تغییرات دریاچه های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب شده پس از بحران در نواحی شهری، تهیه نقشه های ساختاری (شناسایی گسل ها و چین ها) و تعیین مرز گسترش شهری و پایش رشد مناطق شهری است.

باوجود آنکه صنعت فضایی ایران در دوره تحقیقاتی به سر می برد و در این دوره ناکامی جزئی از مسیر موفقیت شمرده می شود، اما امیدواری بسیاری وجود دارد که این دفعه ماهواره ظفر به همراه ماهواره بر سیمرغ با موفقیت بر مدار زمین قرار گیرد که با دریافت و تحلیل داده های آن در ایستگاه های فضایی داخل کشور که آن نیز توسط دانشمندان توانمند کشورمان ساخته شده است، گام بلندی در تکمیل چرخه صنعت فضایی کشور برداشته شود.

منبع: