استفاده از نانوجاذب ها برای نفت زدایی از محیط زیست

به گزارش خط رند ۹۱۲ دو شرکت خارجی، قراردادی در خصوص استفاده از نانو جاذب ها برای نفت زدایی از محیط زیست منعقد نمودند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت دایرکتا پلاس با انعقاد قراردادی به تصفیه آلودگی نفتی از محیط با استفاده از جاذب حاوی گرافن کمک می نماید.
شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) قرارداد دوم خویش را برای محصول تمیزکننده روغن مبتنی بر گرافن دریافت کرد. این قرارداد با شرکت جی اس پی آفشور به ارزش ۵ میلیون یورو و مدت زمان هفت سال تدارک دیده شده است.
سکتار که از شرکت های تابعه دایرکتا پلاس است، روی تولید محصولاتی برای تصفیه مایعات حفاری باقی مانده و مخازن، خاک و آب آلوده به نفت و همینطور تمیزکاری مخازن نفت کار می کند. این قرارداد با شرکت جی اس پی آفشور دومین قرارداد برای تصفیه مواد آلوده به نفت می باشد که شرکت دایرکتا پلاس با این شرکت امضا می کند.
جی اس پی پیش از این توافق نامه ای هشت ساله با گروه نفت و گاز رومانی یعنی OMV پتروم امضا کرده بود، شرکتی که از شرکا دایرکتا پلاس است.
جولیو سزارو، مدیرعامل شرکت دایرکتا پلاس می گوید: راهبرد ما، مشارکت با کسب وکارهای نوآورنه است تا از گرافن برای بهبود عملکرد محصولات و خدمات استفاده کنند و بتوانند خدمات بهتری به بازار ارائه نمایند. این سرمایه گذاری و پیروزی در این قرارداد نمونه ای عالی از چگونگی این کار است.
فناوری Grayfysorber از گرافن برای تصفیه آب های آلوده به مواد هیدروکربنی استفاده می نماید. دایرکتا پلاس اعلام نموده که این فناوری می تواند موثرتر از فناوری های رایج باشد و ۱۰۰ برابر قدرت جذب بیشتری از وزن خویش را برای جذب آلاینده های نفتی دارد. این یک محصول تجدیدپذیر، غیراشتعال و با قابلیت استفاده مجدد است.
در طول چند سال گذشته، دایرکتا پلاس روی ساخت جاذب های محیط زیست کار کرده تا بتواند آلاینده های روغنی را از آن بزداید. همینطور این شرکت به دنبال حذف مواد سمی و قابل اشتعال از محیط زیست بوده و می خواهد تا روغن جذب شده را باردیگر بازیافت کند که ماحصل آن فناوری Grafysorber بوده که حاوی نانوساختارهای کربنی است که با استفاده از آن، مواد نفتی از آب زدوده می شود.
Grafysorber نخستین بار توسط یک شرکت رومانیایی مورداستفاده قرار گرفت که با آن ۳۰ هزار مترمکعب آب آلوده به هیدروکربن های نفتی جمع آوری شد.