با فناوری نانو محقق می شود؛ تشخیص کرونا در کمتر از ۱۵ دقیقه

خط رند ۹۱۲: یک شرکت داروسازی در کانادا با استفاده از فناوری نانو، در حال توسعه ابزار شناسایی ویروس کرونا است که می توان با آن در مدت کمتر از ۱۵ دقیقه بیماری را شناسایی کرد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سونا نانوتک (Sona Nanotech) یک شرکت کانادایی فعال در حوزه داروسازی است. این شرکت اعلام نمود که در حال انجام آزمایش روی فناوری تشخیص سریع ویروس کرونا است.
ویروس کرونا نخستین بار اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ در شهر ووهان، استان هوبی چین گزارش شد. از آن زمان تابحال بیشتر از ۴۰ هزار مورد مبتلاشدن به این بیماری گزارش شده که نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری در حال افزایش می باشد.
شرکت سونا نانوتک مبادرت به توسعه فناوری برای شناسایی سریع این بیماری کرده است. آنچه که این شرکت توسعه داده بر طبق فناوری جریان جانبی است. بعد از کامل شدن، این فناوری می تواند در مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه بیماری کرونا را تشخیص دهد. پیش بینی می شود که هزینه این تست کمتر از ۵۰ دلار باشد. هم اکنون، هیچ آزمایشی جریان جانبی برای تشخیص ویروس کرونا وجود ندارد.
سونا نانوتک دارای فناوری نانومیله است که از آن در یک پلتفورم تست جریان جانبی یکبار مصرف استفاده می نمایند. این فناوری شبیه به تست های حاملگی بوده که حتی افراد آموزش ندیده نیز می توانند از آن بدون تجهیزات آزمایشگاهی خاصی استفاده کنند. این تست می تواند برای غربالگری استفاده گردد.
در حال حاضر، برای تشخیص ویروس کرونا باید از فناوری مبتنی بر PCR بهره برد که هزینه ای در حدود ۲۰۰ دلار برای هر تست دارد که معمولا بین ۲ تا ۴ ساعت تشخیص آن زمان نیاز دارد. برای انجام این تست، به تجهیزات آزمایشگاهی ویژه و تکنسین ماهر نیاز است.
در مقایسه با روش PCR، این تکنولوژی جدید شرکت سونا نانوتک با هزینه کمتر و در مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه نتیجه را مشخص می کند.
دارن رولز، مدیرعامل شرکت سونا نانوتک می گوید: آزمایش های غربالگری ابزار مهمی برای کنترل شیوع بیماری ها در مقیاس های بزرگ هستند که هزینه زیادی را به دولت ها تحمیل می کنند. با استفاده از این فنآوری می توان به سرعت افراد مبتلا را تشخیص داد و در نتیجه تیم پزشکی می توانند منابع خودرا روی این دسته از بیماران متمرکز کنند.
سونا نانوتک در حال گفتگو با چند شرکت و سازمان است تا بتواند این فناوری را توسعه داده و انتظار می رود طی روزهای آتی درباره دستاوردهای این آزمایش های گزارش هایی منتشر شود.

منبع: