ضریب نفوذ اینترنت سیار ۸ برابر ثابت شد

خط رند ۹۱۲: توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار تا اختتام سه ماهه سوم سال جاری حاکی از ضریب نفوذ ۱۰.۵۶ درصدی پهن باند ثابت و ضریب نفوذ ۸۰.۰۹ درصدی پهن باند سیار است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، انواع سرویس های موجود اینترنت در ایران، به سبب داشتن خاصیت های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. سرویس های پرسرعت فراهم شده از سرویس های ثابت تا نقطه به نقطه و درنهایت همراه را شامل می شوند که هر سرویس نیز در خود دارای انواع مختلفی سرویس های متمایز از هم است که کاربران اینترنتی بسته به شرایط و نیاز خود می توانند مناسب ترین سرویس را انتخاب کنند.
در کنار سرویس های اینترنت ثابت، اینترنت هم راه است که در سال های گذشته در مقایسه با اینترنت ثابت، رشد بیش تری داشته و در مواردی حتی سرعت بیش تری ارائه می دهد. خدمات سرویس های ارتباطی همراه که روی گوشیهای تلفن همراه یا سایر دستگاه های اصطلاحا سیمکارت خور مانند تبلت ها قابل دریافت است، در انواع ۲G، ۳G، ۴G و در آینده ۵G قابل دریافت است. این سرویس ها قابلیت استفاده در تمامی نقاط تحت پوشش اپراتور خودرا دارند اما به دلایلی همچون دوری از شبکه پوشش شهری اپراتور خود ثبات قطعی سرعت و کیفیت سرویس وجود ندارد.
اما از محدودیت های این سرویس ها می توان به کاهش برد مفید آنتن دهی با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی اشاره کرد؛ همین طور امکان اختلال در کیفیت سرویس به سبب پدیده های جوی و موانع فیزیکی از قبیل ساخت وساز و تعرفه بالاتر به خاطر حجم مصرفی نسبت سرویس ثابت از نقاط ضعف سرویس های همراه برای جذب مشتری است.
یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود؛ این دسته به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.
یکی دیگر از انواع اینترنت پرسرعت، سرویس های ثابت بی سیم است که انواع ADSL و TD-LTE، وایمکس و اینترنت نقطه به نقطه بی سیم را شامل می شود. این دسته از سرویس ها همان اینترنت پرسرعت ثابت هستند، با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی سیم را دارند و هم چنین امکان اتصال چند دستگاه، به صورت همزمان را فراهم می کنند.
وضعیت توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار تا اختتام سه ماهه سوم سال جاری در جدول زیر آمده است. این آمار نشان میدهد مشترکان پهن باند ثابت به بیشتر از هشت میلیون نفر رسیده اند که ضریب نفوذ را به ۱۰.۵۶ درصد می رساند و مشترکان پهن باند سیار به بیشتر از ۶۶ میلیون نفر هستند که ضریب نفوذ را به ۸۰.۰۹ درصد می رساند.

در سال های گذشته توسعه اینترنت موبایل در مقایسه با اینترنت ثابت سرعت گرفته و این مساله باعث شده تمایل کاربران به استفاده از اینترنت موبایل بیشتر از اینترنت ثابت خانگی باشد. با توجه به این مسئولان حوزه ارتباطات متفق القول معتقدند یکی از پایین ترین شاخصه های ارتباطی در حوزه اینترنت ثابت است.
تاکید مسئولان به ضرورت افزایش کیفیت خدمات اینترنتی است و این که مردم به دنبال کیفیت حداکثری هستند و بنا بر این لازم است اپراتورهای ثابت با سرمایه گذاری هایی که انجام می دهند، آنچه مورد نظر مردم است را تامین می کنند.

منبع: