در گزارش خط رند ۹۱۲ اعلام شد: تأمین مواد ضدعفونی کننده در مقیاس بالا توسط یک شرکت دانش بنیان

به گزارش خط رند ۹۱۲ یک شرکت دانش بنیان یکی از تأمین کننده های مواد ضد عفونی کننده شده که در مقیاس بالا می تواند نیاز های سازمان ها، وزارتخانه ها، اماکن عمومی مانند مترو و شرکتهای اتوبوسرانی را برطرف کند.

دکتر سعید سامانی دکتری مهندسی محیط زیست و مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده محلول ضد عفونی کننده در پارک علم و فناوری شیخ بهایی؛ شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما شرکتی هستیم که در حوزه بهداشت آب فعالیت می نماییم و توانسته ایم محلولی را به تولید برسانیم که در تصفیه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
سامانی با اشاره به اینکه طی سابقه این شرکت از محلولی که بر پایه روش الکترولیز نمک طعام تولید کردیم در صدها تصفیه خانه استفاده شده است، بیان نمود: این روش با استفاده از الکترولیز نمک طعام بوده است.
وی در پاسخ به اینکه آیا با عنایت به شرایط کنونی؛ شیوع ویروس کرونا و احتیاج به مواد و محلول های ضد عفونی کننده امکان تأمین نیاز کشور را دارید اظهار داشت: محلولی که تولید می نماییم محلول ضد عفونی کننده بوده که پایه آن ضد عفونی کننده نمک برای تصفیه است؛ از این مواد برای ضد عفونی شرایط کاری و سطوح بدن استفاده می شود.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده محلول ضد عفونی کننده در پارک علم و فناوری شیخ بهایی؛ شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با اشاره به اینکه ظرفیت تولید هر خط تولید ما در این شرکت برابر با ۴۰۰هزار لیتر محلول ضد عفونی کننده است، اضافه کرد: ما اعلام آمادگی کردیم که می توانیم در این شرایط محلول ضد عفونی کننده مورد نیاز سازمان ها را تأمین نماییم.
وی افزود: در این راستا، جلساتی با وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و سازمان پدافند غیر عامل داشتیم که این محلول را در دسترس عموم مردم و سازمانها قرار دهیم.
به گفته سامانی، این توان تولید در شرکت وجود دارد و الان در حال آماده سازی شرایط برای تولید و در اختیار قرار دادن محلول ها به سازمان ها هستیم.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده محلول ضد عفونی کننده تصریح کرد: فضای عمومی مصارف بالایی دارند و بنابراین باید به صورت عمده تهیه شوند که این هزینه بر است؛ بنابراین از سوی وزارت بهداشت معرفی شدیم که این نیاز را برطرف نماییم و در حال تأمین آن هستیم.
وی اضافه کرد: در واقع حالا یکی از تأمین کننده های مواد ضد عفونی کننده ما هستیم.
سامانی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید وجود دارد ولی محصولاتی برای بسته بندی در بازار وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون در حال رایزنی هستیم که این بسته بندی ها را از بازار داخل خریداری نماییم و در نهایت محصولات ضد عفونی کننده را به دست مردم برسانیم.
به گفته مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در واقع حالا مساله بسته بندی محلول به صورت عمده وجود دارد و ظروف های بسته بندی در بازار کم شده و در صدد هستیم شرایط را ایجاد نماییم که این مشکل حل شود.
تامین مواد ضد عفونی کننده در مقیاس بالا
وی با اشاره به اینکه قبل از اینها این محلول ها در مقیاس صنعتی در این شرکت به تولید می رسیده اظهار داشت: ازاین رو توانایی تولید در مقیاس بالا را هم داریم.
استفاده از این محلول های ضد عفونی در وسایل حمل و نقل عمومی
سامانی با اشاره به استفاده از این محلول ضدعفونی کننده طی یک هفته اخیر اظهار داشت: این محلولی که به تولید رسانده ایم در وسایل حمل و نقل عمومی، اتوبوس ها، متروها، ایستگاههای مترو و اتوبوس، فرودگاهها استفاده شده است.
وی اضافه کرد: چند روز گذشته ۱۵ هزار لیتر را به قم جهت استفاده از حمل و نقل عمومی اهدا کردیم. همینطور برای ضد عفونی کردن فرودگاه مهرآباد هم از این محصول استفاده شده است.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده محلول ضد عفونی کننده در پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان افزود: با شهرداری تهران و اصفهان هماهنگی های لازم در جهت استفاده از این محصول برای ضدعفونی کردن شده است.
وی عنوان کرد: همینطور توانستیم فرودگاه مهرآباد و مجموعه های عمومی را خوب پوشش دهیم. برای این فرودگاه ۱۰ هزار لیتر محلول غلیظ را تأمین کردیم.
وی اظهار داشت: سازمان ثبت احوال، پلیس راهنمایی رانندگی، وزارت خانه ها همچون وزارت ورزش، وزارت کشور، هواپیمایی های مختلف این محصول را سفارش داده اند و ما در حال تأمین آنها هستیم.
نیاز به واردات نیست
وی با اشاره به اینکه پایه این محلول ضد عفونی کننده نمک طعام است، افزود: این محلول بر پایه الکترولیز نمک طعام است که احتیاج به واردات ماده اولیه آن نداریم.
به گفته وی، برای تأمین نیاز محلول ضد عفونی کننده احتیاج به تجهیزاتی نداریم چونکه ما شرکت دانش بنیان هستیم و تمام دستگاههای داخل خط تولید را خودمان طراحی نموده ایم.
سامانی با اشاره به اینکه این محصول تایید شده است، تصریح کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در کل حمایت خوبی کردند و از سه چهار روز گذشته در حال تأمین هستیم که بتوانیم محلول های ضد عفونی کننده را در اختیار سازمان ها و مردم قرار دهیم.
ماندگاری ویروس روی سطوح
وی اظهار داشت: این ویروس روی لباس ۱۲ ساعت و روی فلز ۴ ساعت باقی می ماند؛ بدین ترتیب میزان ضد عفونی سطوح با یکدیگر متفاوت می باشد.

منبع: