توسط برگزیده جایزه مصطفی ؛ سریعترین تست تشخیص کرونا ویروس ساخته شد

خط رند ۹۱۲: پروفسور جکی یینگ به همراه تیم خود در آزمایشگاه نانوزیستی در A؛STAR کیت تستی ابداع کردند که می تواند در مدت ۵ دقیقه ویروس کرونا را شناسایی کند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از روابط عمومی جایزه مصطفی (ص)، پروفسور جکی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ و رئیس آزمایشگاه نانوزیستی که به خاطر تلاش ها و دستاوردهایش در زمینه ساخت مواد و سیستم های پیشرفته نانو، مواد زیستی با ساخت نانویی و سیستم های زیستی مینیاتوری شده از برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) است، کیت تستی را ارائه کرده که قادر به تشخیص ویروس کرونا در مدت زمان ۵ دقیقه است.
از آنجایی که در همه کشورهای جهان، آزمایش بمنظور تشخیص اولیه بیماری کووید ۱۹ و جداسازی فوری بیماران مبتلا به این ویروس بسیار حائز اهمیت است؛ پروفسور یینگ و تیم او کیت تشخیص ویروس کرونا را در آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور تولید کردند.
این کیت در صورت تأیید و دریافت مجوز، سریع ترین تست تشخیص کووید ۱۹ در جهان خواهد بود.
برای انجام این تست با استفاده از یک سُواب از ترشحات تنفسی فرد مشکوک به ابتلاء نمونه گیری می شود تا ماده ژنتیکی ویروس (RNA) بررسی شود. سپس با استفاده از یک دستگاه قابل حمل، نمونه مورد بررسی قرارگرفته و با به کارگیری روش سریعی که پروفسور یینگ و تیمش آنرا Cepat ( به مدلول فوری به زبان مالایی) نامیدند، نتیجه تست بعد از مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه مشخص می شود.
پروفسور یینگ اظهار داشت: ما در بیمارستان زنان و کودکان KK، با استفاده از نمونه های واقعی بیماران اعتبارسنجی بالینی اولیه این کیت را انجام داده و حساسیت و دقت این تست را ارزیابی نمودیم.
در صورت تأیید نهایی، می توان با بهره گیری از این فنآوری، امکان استفاده از این کیت های تشخیص را در بیمارستان ها فراهم نمود. این کیت ها همین طور قابلیت کاربرد در درمانگاه های عمومی را خواهند داشت.
از آنجایی که بگفته پروفسور یینگ رقابت بر سر ساخت کیت دقیق و سریعی است که بدون استفاده از تجهیزات گرانقیمت قابل استفاده باشد، این تست بسیار باارزش است، چون روش متفاوتی را برای شناسایی ویروس به کار می گیرد.
تست آزمایشگاهی استاندارد موسوم به روش زنجیره ای پُلیمِراز با رونویسی معکوس با استفاده از آنزیم نسخه-بردار معکوس (RT، RNA) ویروس کرونا را به DNA تبدیل نموده، سپس با به کارگیری روش واکنش زنجیره ای پُلیمِراز ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می کند. این تست ۲ تا ۳ ساعت زمان می برد تا نتیجه را نشان دهد که در صورت نیاز به انتقال نمونه ها این زمان بیشتر هم می شود. از این گذشته، این تست به تجهیزات اختصاصی نیاز دارد.
به گفته ی پروفسور جکی یینگ تست PCR در واقع یک تکثیر مولکولی است که در سال ۱۹۸۴ ابداع شد. حتی در دستگاه های امروزی PCR حدود ۶۰ درصد زمان صرف گرم و سرد شدن (تغییر دمای متناوب) دستگاه می-شود.
برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ و تیم او بعد از ۶ هفته تلاش و تحقیق، روش جدیدی را ابداع کردند که مثل تست RT-PCR ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می کند؛ با این تفاوت که در این روش می توان در عرض یک دقیقه، به یک میلیون نسخه از DNA دست یافت و حصول این نتیجه فقط با استفاده از آنزیم ویژه ای که در آزمایشگاه پروفسور یینگ ساخته شده امکان پذیر است.
پروفسور یینگ همین طور اضافه کرد: این کیت های تشخیصیِ سریع بسیار حساس هستند؛ بدین جهت هنگام استفاده از آنها باید حساسیت آنها را مدنظر قرار داد. این تست ها ممکنست همیشه قادر به تشخیص ویروس نباشند یا اینکه نتیجه تست را «کاذب منفی» نشان دهند.
این مسئله زمانی رخ می دهد که بیماری در پیکر شخص مبتلا به کووید ۱۹ نهفته بوده و بیمار بدون علامت است و یا وقتی که بار ویروسی بیمار پایین است (عفونت هنوز در مراحل اولیه بوده و قابل شناسایی نیست).
بار ویروسی، مقدار ویروسی است که بیمار بسته به اینکه در کدام مرحله از بیماری است قادر به انتشار آن است.
افراد مبتلا به کووید ۱۹، مقادیر زیادی از ویروس را در همان مراحل اولیه عفونت منتشر می کنند (بار ویروسی بالا) و به تدریج در مراحل بعدی انتشار ویروس کمتر می شود. بدین سبب به قول پروفسور یینگ، بهترین تست، تستی است که بتواند سریعاً عفونت بیمار را در مراحل مختلف بیماری-صرف نظر از بار ویروسی بالا یا پایین- نشان دهد.
پروفسور یینگ بر این باور است که برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه که بیمار طی آن بیشترین میزان انتشار ویروس را دارد، می بایست از تست PT-PCR استفاده نمود و در مراحل بعدی که به تدریج بار ویروسی در بدن کاهش یافته و میزان انتشار ویروس کمتر است، باید تست سرولوژیکی (آزمایش سرمی) به کار گرفته شود.
پروفسور یینگ اضافه کرد: ما به پژوهش هایمان ادامه داده و به یاری آن هاف کیت های تشخیصی خودرا توسعه می-دهیم.

منبع: