اخطار کارگروه ویژه فضای مجازی به شایعه سازان درباره کرونا

به گزارش خط رند ۹۱۲ کارگروه ویژه فضای مجازی که از جانب ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تشکیل شده، اطلاعیه شماره ۱ خویش را صادر کرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، این اطلاعیه به شرح زیر است: “
بعد از شیوع کرونا در کشور بخش بزرگی از فعالان و کاربران فضای مجازی از قابلیتهای ارتباطی، اطلاع رسانی، بانکهای اطلاعاتی، آموزش، اشتغال و کسب و کار از راه دور و پر کردن اوقات فراغت به نحو احسن بهره برده اند که این مورد در مدیریت مقابله با فراگیری این ویروس نقش موثری داشته و نیازمند تقویت بیشتر است. بی گمان موفقیت های فراوان حاصل شده در این مدت مرهون ارتقاء همدلی و همکاری در سرتاسر کشور و مشارکت و فرهنگ عمومی مردم عزیز است و در همین راستا از نقش و سهم عموم رسانه ها و فعالین فضای مجازی در مقابله با کرونا تشکر می شود.
متاسفانه در همین مدت حجم قابل توجهی از محتواهای صدمه ­رسان شامل اخبار کذب و خلاف واقع، آمارهای مبهم و متناقض، آموزش ­های پزشکی ناصحیح و غیرعلمی، توهین­ ها و انتساب­ های دروغ، تبلیغات داروهای تقلبی و القای کمبود کالاهای اساسی، هم در فضای مجازی تولید و نشر شده و از راه محتواهای غیرعلمی و بزرگ نمایی یا غلط اندازی باعث مواردی از اختلال در نظام پزشکی، ایجاد هراس و اضطراب و تشویش در جامعه و همینطور آسیب­ هایی به سلامت آحاد مردم شده است. بنابراین به منظور رفع دغدغه و پاسخ به مطالبه مردم برای ساماندهی این فضا، کارگروه ویژه فضای مجازی از جانب ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تشکیل گردید.
با عنایت به اهمیت اطلاع­ رسانی و آگاهی رسانی صحیح، دقیق، گسترده، تخصصی و مسئولانه و به­ هنگام در جامعه، بعد از بررسی­ های کارشناسی کارگروه ویژه مقرر کرد اقدامات ذیل صورت گیرد:

۱- موارد ۵ گانه ذیل به جهت اهمیت ویژه در اولویت رسیدگی این کارگروه بوده و محتوای مربوطه به صورت مستمر بررسی خواهد شد:

*آمار کذب یا تایید نشده پزشکی (تعداد مبتلایان، مراجعه­ کنندگان به مراکز درمانی، افراد بستری شده، فوت شدگان، تدفین و…)
*انتشار اخبار و دستورالمل­ های تایید نشده پزشکی
*نشر محتواهای سازمانی از قبیل صوت و فیلم جلسات و انتشار نامه ­های داخلی
*اختلال یا تضعیف تصمیمات ستاد ملی و کمیته ­های زیرمجموعه و مسؤلان مربوطه آن
*فضاسازی در زمینه کمبود کالاهای اساسی و برهم ­زدن آرامش بازار
۲- تولیدکنندگان، نشر دهندگان و بازنشردهندگان نسبت به محتوا مسئولیت داشته و لازم است صحت­ سنجی از منابع معتبر ذی­ربط صورت پذیرفته و از نشر مطالبی که توسط افراد غیرمسئول و غیرذی­ربط تولید می­شود اجتناب کنند. بازنشر از رسانه­ ها، چهره­ ها و مسئولین غیر ذی­ربط رافع مسئولیت حقوقی و یا کیفری در قبال محتوا نخواهد بود. کمیته اطلاع ­رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرجع اخبار کرونایی (مندرج در بند یک) هستند.

۳- دستگاه­ های مسئول در مورد اخبار و آمار خلاف واقع منتشره در فضای مجازی، ضمن اطلاع­ رسانی به ­هنگام و تبیین مبحث نسبت به انتشار تکذیبیه اقدام نموده و درخواست رسیدگی به محتواهای کذب را به منظور رسیدگی و اعمال محدودیت­ های اداری و صنفی به این کارگروه منعکس کنند.

۴- مراجع قضایی و ضابطین عام و خاص و همینطور متولیان رسیدگی به تخلفات اداری و صنفی ضمن اطلاع ­رسانی­ های مورد نیاز، از راه ساز و کارهای رسیدگی فوری نسبت به شناسایی، رسیدگی و برخورد قاطع با اقدامات مجرمانه و متخلفانه اقدام خواهند کرد.

۵- به کاربران و فعالان فضای مجازی سفارش می­ شود با هوشیاری نسبت به فعالیت­ های بیگانگان در حوزه رسانه و فضای مجازی، از اختلال آنها در نظام سلامت کشور ممانعت کنند.”