در گزارش خط رند ۹۱۲ اعلام شد؛ آخرین آمار محصولات تایید شده نانو

به گزارش خط رند ۹۱۲ دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه ایران برای سومین سال متوالی رتبه چهارم را تثبیت کرده است، بیان نمود: تعداد محصولات تایید شده نانو روز به روز در حال افزایش می باشد.

دکتر سعید سرکار با اشاره به آخرین آمار محصولات تایید شده نانو به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۴۳۴ محصول و ۲۱۳ تجهیزات، گواهینامه نانومقیاس را تا اوایل اسفند ۹۸ از جانب ستاد دریافت کرده اند و ۲۳۹ تولید کننده کالا و تجهیزات هم محصولات خویش را با تایید ستاد به تولید می رسانند.
آمار محصولات تایید شده

سرکار با اشاره به اینکه محصولات در حوزه های کالاهای خانگی، دارو و سلامت، عمران و ساختمان، مواد اولیه، نساجی، حمل و نقل، انرژی و نفت، اپتیک، آب و کشاورزی، ملزومات صنعتی هستند، بیان نمود: حوزه «عمران و ساختمان» با ۲۴ درصد بیشترین سهم را در بین حوزه های صنعتی دارای گواهی نانومقیاس دارد.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، بعد از عمران و ساختمان، «کالای خانگی» با ۱۴ درصد و «دارو و سلامت» با ۱۲ درصد قرار دارند. ازاین رو می توان اظهار داشت که این سه حوزه در مجموع نیمی از محصولات دارای گواهی نانومقیاس را به خود اختصاص داده اند.

جایگاه نانو در دنیا
سرکار در مورد پیشرفت فناوری و رشد صعودی فناوری نانو در کشور اظهار داشت: آغاز حرکت در راه نانو از سال ۲۰۰۱ در ایران با انتشار ۱۰ مقاله ISI بود؛ در همان زمان، ایران رتبه ۵۷ در حوزه نانو را داشت. اما حالا تولیدات علمی ایران به مرحله ای رسیده که از مرز ۱۰ هزار مقاله گذشته است و ۲۵ درصد تولیدات علمی ایران مربوط به حوزه نانو می شود.
به گفته وی، هم اکنون قدرت های علمی جهان در حوزه نانو، کشورهای آمریکا، هند، چین، ایران، کره جنوبی، آلمان، ژاپن، فرانسه، انگلستان، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، استرالیا، کانادا، تایوان، عربستان، برزیل، لهستان، سنگاپور و ترکیه هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: ایران از نظر تولید علم برای سومین سال متوالی رتبه چهارم نانو را تثبیت کرده است و پیش از ایران، امریکا، چین و هند رتبه های اول تا سوم در حوزه نانو را از دیدگاه تولید مقالات به خود اختصاص داده اند.
سرکار با اشاره به اینکه تمام محصولاتی که در حوزه نانو به تولید می رسند در شرکت های دانش بنیان زیر نظر ستاد توسعه فناوری نانو هستند، اظهار داشت: سرعت پیشرفت در توسعه نانوی کشور زیاد است؛ محصولات نانو ماه به ماه به سبد نانو اضافه شده و به بازار وارد می شود.
به گفته سرکار، ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام کشورهای اروپایی قرار گرفته در صورتی که سایر کشورها سرمایه های هنگفتی روی نانو داشته اند. ایران نسبت به سایر کشورها سرمایه گذاری کمتری روی نانو داشته ولی به پیشرفت های خوبی رسیده است.