در دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک برای تصفیه کرونا ساخته شد

خط رند ۹۱۲: نخستین محصول دانش بنیان با عنوان سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک دانشگاه علوم پزشکی ایران با تمرکز بر تخریب و تصفیه ویروس کرونا در بخش های مراقب ویژه بیماران کرونای (ICU) ساخته شد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، نخستین محصول دانش بنیان با عنوان «سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک» توسط یکی از شرکت های دانش بنیان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران بعد از طراحی و مدلسازی الگوهای عملکردی با تمرکز بر تخریب و تصفیه ویروس کرونا در بخش های مراقب ویژه بیماران کرونای (ICU) بعد از پنجاه روز تلاش بی وقفه ساخته شد. تست های عملکردی این سامانه همچون تست های مکانیکی – آئردینامیکی، مکش موثر، حذف ذرات هوابرد، فشار سرعت، شعاع مفید مکش، ACPH و…… در محل آزمایشگاه آلودگی هوا دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نهایی شد. همانطور که در آمارهای سازمان جهانی بهداشت ذکر شده است، در چین، مرکز انتشار ویروس کرونا، بیش از ۴۰ درصد مبتلایان در مراکز درمانی به این ویروس آلوده شده اند؛ منبع اصلی انتشار ویروس کرونا در فضای مراکز درمانی، ترشحات خارج شده تنفسی فرد بیمار است. این ویروس با خروج قطرات تنفسی (عمدتا بالای ۵ میکرونی)، سریعا روی سطوح (در فاصله یک-دو متری فرد) می نشیند و ویروس های موجود درقطرات زیر ۵ میکرون که از ناحیه تنفسی بیمار خارج شده که می تواند کادر درمان و مراجعین بیمارستان را درگیر ویروس کند. برای جلوگیری از انتشار ویروس در مرکز درمانی و محافظت از کادر درمان و مراجعین بیمارستان، دستگاهی طراحی و ساخته شده است که هوای بازدم حداقل چهار بیمار مبتلا را بلافاصله از خروجی بینی و دهان (enclosed face hood) مطابق استانداردهای ACGIH، ASHRAE ۶۲-۱۹۸۹(IAQ) مکش کرده و در چهار مرحله کلیه ویروسها و باکتری های موجود در هوای بازدم را بعد از تخریب و غیر فعالسازی مطابق استاندارهای EPA به خارج از فضای بیمارستانی (دودکش-هر فضای خروجی دیگری) تخلیه می کند. نوآوری طرح در این است که در این طرح برای نخستین بار از چهار حالت اصلی ماده متشکل از لایه های برخورد (impaction) و جذب عمقی در مایع (absorption)، واکنش گازها و بخارات در راکتور واکنشی (chemical reaction) و حضور و بر همکنش رادیکال های فعال (plasma) بطور همزمان در تصفیه و حذف عوامل پاتوژن استفاده می شود. در این سامانه، ملاحظات طراحی و ساخت به شکلی انجام شده که علاوه بر ایمنی و بهداشت شاغلین در محیط کار همچون پتانسیل به دام اندازی بالا عوامل منتشره احتمالی ناشی از عطسه و سرفه مریض، کنترل عوامل بیماری زا در نقطه تولید و منبع انتشار اولیه، قابلیت تنظیم جریان در جهت ایجاد رفاه مریض و کاهش صدا در هواگذرها توجه شده است. همین طور با غیرفعالسازی عوامل شیمیایی و بیولوژیک در گام های چهارگانه با هدف کنترل نتایج خطر زیست محیطی (از جمله آب-خاک و هوا) در محیط بیرون، هوای خروجی سیستم به داخل تاسیسات شهری تخلیه می شود. این توانایی سامانه جدید مصداق کلاس طبقه بندی تکنولوژی های سبز (Green Technology) به سبب رعایت مدیریت سبز و کاهش در مصرف انرژی است.
همچون خاصیت های این طرح می توان به قابلیت تخریب عوامل بیماری زا (pathogenic agents)با راندمان بالا (۹۹.۹۹)، استفاده از چهار حالت اصلی ماده در غیر فعال سازی عوامل بیماری زا (P.A)، مصرف انرژی کم و اقتصادی، دارا بودن سامانه تصفیه کننده با قابلیت کاهش صدای برگشتی از فن به داخل سیستم بالادستی، عدم نیاز به دودکش، قابلیت جابجایی به سبب کاهش حجم و وزن در مقایسه با سامانه های شیمیایی و ضدعفونی کننده رایج اشاره نمود. همین طور عدم نیاز به پاکسازی فوری و یا تعویض مدیای تصفیه کننده، خود پالایی سامانه به سبب تخریب و خروج عوامل آلودگی در ضمن چهار مرحله تلفیقی، ایجاد هم افزایی در سامانه جامع به سبب ساختار هندسی و تسلسل ورودی و خروجی پروسه فیزیکی-شیمیایی، مصرف پایین محلول ضد عفونی کننده ارزان و در دسترس، مجهز به سامانه هوشمند عملکرد مناسب تهویه-تصفیه به صورت سمعی-بصری( فشارسرعت-دبی-راندمان تصفیه کننده)، ساخت داخل بودن عمده قطعات مکانیکی و الکترونیکی از دیگر خاصیت های این سامانه است. از فاکتورهای عملکردی سامانه می توان به این نکته اشاره نمود که نتایج اندازه گیری معیارهای آئرودینامیکی (مکش موثر، سرعت ربایش، فشار سرعت و ضریب ورودی هود….) مطابق استانداردهای تهویه مکشی-موضعی (ACGIH) با راندمان ۹۹.۹۹ درصد گزارش شده است. دستگاه نتایج آزمایش های تصفیه و حذف ذرات هوابر د(PM۱-۱۰ )ذرات زیر ۱۰میکرون و قطرات ناشی از سرفه و عطسه راندمان ۹۹ درصد را گزارش کرده است. نتایج تخریب و غیرفعالسازی عوامل پاتوژنیک (ویروس کرونا) در شرایط واقعی بیمارستان در حال انجام می باشد و مستندات و نتایج آزمایش ها به تایید مراکز تحقیقات مرتبط رسیده و در صورت ضرورت قابل ارائه است.

منبع: