عضو کمیسیون بهداشت مجلس : مزیت نسبی ایران در ۶ حوزه فناوری

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید اقتصاد دانش بنیان نسبت به حوزه های فناوری رشد چندبرابری داشته باشد، اظهار داشت: ایران در ۶ تا ۸ حوزه علم و فناوری مزیت نسبی دارد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مهر، عبدالحسین روح الامینی امروز در رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و سلامت که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت آنلاین برگزار شد، عنوان کرد: ارتقا شرکت های دانش بنیان در قانون اصل ۴۴ و سایر قوانین بالادستی از مواردی است که مقام معظم رهبری و نظام به آن تاکید دارند.
وی با اشاره به اینکه سازوکارهای اجرایی پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در معاونت علمی، صندوق نوآوی و شکوفایی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بیان نمود: مساله اصلی برای شرکتهای دانش بنیان، سرمایه گذاری و تجاری سازی است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان نمود: حالا ابعاد اقتصاد دانش بنیان در کشور نسبت به سایر حوزه ها و صنایع با فناوری های پایین و متوسط مانند معدن، فولاد، مس، نفت، پتروشیمی و گاز ابعاد مینیاتوری دارد یعنی اقتصاد شرکت های دانش بنیان یک هزارم این اقتصادهاست در صورتی که باید اقتصاد دانش بنیان نسبت به حوزه ها رشد ده ها هزار برابری داشته باشد و مشکلی که در کشور داریم این است که ابعاد اقتصاد دانش بنیان کوچک است و باید ابعاد آن بزرگ شود.
روح الامینی تصریح کرد: ایران در ۶ تا ۸ حوزه علم و فناوری مزیت نسبی دارد.
وی با اشاره به گزارشی که صندوق نوآوری و شکوفایی پارسال عرضه کرد اضافه کرد: در این گزارش آمده ۲۵ درصد اعتبارات این صندوق در حوزه های تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی بوده که این یک مزیت نسبی برای کشور محسوب میشود.
وی تصریح کرد: کشور در دو حوزه تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی با تجاری سازی، رفع نیازها و صادرات موفق بوده است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر هماهنگی های دولت و مجلس اظهار داشت: ما باید در جهت صادرات محصولات با کیفیت در حوزه کرونا تلاش نماییم چونکه بازار منطقه بزرگترین بازار دنیا است که خیلی از کشورها درصدد کسب این بازار هستند.
وی اضافه کرد: کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن و کشورهای حاشیه جنویی خلیج فارس دارای بازار ۵۰۰ میلیونی هستند که می تواند هدف شرکتهای ایرانی باشند؛ این بازار یک بازار سهل الوصولی است که متاسفانه ما از آنها غائب هستیم و یا اگر حضور داریم میزان مشارکت ما کم است و باید ابعاد بزرگتری به خود بگیرد. روح الامینی باتاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید طرح ها و ایده های خویش را ارائه نمایند تا در لا به لای تبصره ها، بودجه ۱۴۰۰، برنامه هفتم توسعه، مشوق هایی که از جانب بانک‎ها اعطا می شود و… از حمایت برخوردار شوند، بیان نمود: حالا طرحی درباره جهش تولید دانش بنیان در دستور کار کمیسیون های صنایع، بهداشت و درمان و آموزش بوده که در دست بررسی می باشد. وی اظهار داشت: جوامع دانش بنیان باید در روند قانونگذاری به روز باشند و در گلوگاه ها، نظرات خویش را عرضه کنند،.