راه اندازی قطار خودران هوشمند با سرعت ۳۵۰ کیلومتر درساعت

خط رند ۹۱۲: چین نخستین قطار پرسرعت خودران و هوشمند این کشور را که دو شهر پکن و ژانگجیاکو را به یکدیگر متصل می کند، امروز مورد بهره برداری قرار می دهد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از گلوبال تایمز، راه اندازی قطارهای هوشمند خودران قسمتی از طرح کلان چین بمنظور توسعه شبکه ریلی هوشمند این کشور است. این شبکه مقرر است تا پیش از آغاز بازی های زمستانی سال ۲۰۲۲ چین بطور کامل به بهره برداری برسد.
خط آهن هوشمند پکن به ژانگجیاکو ۱۷۴ کیلومتر طول دارد و نخستین خط آهن از این نوع در کشور چین است. ناوبری و مسیریابی قطارهای خودران این خط با بهره گیری از سیستم ناوبری چینی بومی BeiDou صورت می گیرد. سرعت این قطارها به ۳۵۰ کیلومتر در ساعت می رسد که بیشترین سرعت برای قطارهای خودران در سراسر جهان است.

هر دو شهر پکن و ژانگجیاکو میزبان بازی های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ چین هستند. هم اکنون طی این مسیر با قطار حدود سه ساعت به طول می انجامد. اما با بهره گیری از قطارهای هوشمند خودران این زمان به ۴۷ دقیقه کاهش پیدا می کند.
قطارهای این مسیر بطور خودکار حرکت کرده، در ایستگاه های درنظر گرفته شده برمبنای زمان برنامه ریزی شده توقف کرده و در صورت وقوع هرگونه تأخیر یا مشکل برنامه ریزی نشده برنامه حرکتی خودرا به روز می کنند. مسیر حرکت مذکور مجهز به سیستم های هشدار زلزله، بلایای طبیعی و کنترل اعزام و توقف قطار نیز هست.

منبع: