شرکت های خلاق در ۹ حوزه مجوز می گیرند

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود شرکت های خلاق می توانند در ۹ حوزه مجوز بگیرند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت ها و ارائه تسهیلات و خدمات به شرکت های فعال در این عرصه درحال افزایش است تا شاهد ارتقا و رشد بیشتر آنها باشیم. در همین راستا ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق برای تسهیل تجاری سازی محصولات خلاق، ۹ رشته و حوزه مختلف را برای شناسایی شرکت های خلاق تعریف کرده است و در حال بازتنظیم شرایط ارزیابی تبدیل شدن استارت آپ به شرکت خلاق است.
پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم اظهار داشت: هم اکنون شرکت های خلاق در ۹ حوزه مختلف طبقه بندی شده اند. کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنرهای تجسمی و نمایشی و سایر صنایع خلاق و فرهنگی را می توان نام برد.
وی با اعلان اینکه مهمترین شاخص ارزیابی، بین محصول ارائه شده برای تجاری سازی و کسب سهمی از بازار است، اضافه کرد: در دیگر موارد اداری، تلاش شده است تا حداقل مدارک و الزامات برای قبول متقاضیان در نظر گرفته شود. بدین جهت تنها کافی است که شرکت متقاضی دارای یک شخصیت حقوقی قابل ثبت در نظام قانونی کشور باشد و محصول و خدمت معرفی شده در عین برخورداری از خاصیت های فناورانه و تجاری، قابلیت احزار صلاحیت بعنوان محصول دانش بنیان نباشد، تا شرایط اولیه ورود و ارزیابی محصول برقرار شود. همین طور محصول خلاق در صورت ارتقاء خاصیت های فنی و کسب صلاحیت لازم امکان تبدیل آن به محصول دانش بنیان را دارد.
کرمی افزود: در این مرحله مهمترین مسئله همان محصول عرضه شده و ماهیت و ظرفیت های آنست. در واقع محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت باید نوآورانه بوده و سطح متمایزی نسبت به کارهای مشابه داشته باشد. همین طور اثربخشی محصول در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از دیگر خاصیت های آنست.
کرمی همین طور بیان کرد: با توجه به این که هر روز تعداد قابل توجهی از متقاضیان، مدارک خودرا برای تبدیل شدن به شرکت خلاق ارائه می کنند، شناخت برخی محصولات و شرکتها به متقاضیان جدید کمک می نماید تا تصویر روشن تری از محصولات پذیرفته شده داشته باشند.
به گفته وی، خدمات در سه حوزه توسعه بازار محصولات و خدمات، تسهیل فضای کسب وکار و پشتیبانی مالی و جذب سرمایه از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت های خلاق پذیرفته شده اختصاص پیدا خواهدنمود.
کرمی با اشاره به تنوع موضوعی بیش از ۱۰۰۰ شرکت خلاق ثبت شده در برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، اظهار داشت: از این تعداد ۵۳۳ شرکت مربوط به حوزه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی است. همین طور ۱۳۸ شرکت در حوزه بازی، اسباب بازی و سرگرمی، ۸۸ شرکت در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، ۹۸ شرکت در صنایع دیداری و شنیداری، ۲۰ شرکت در یادگیری، چاپ و نشر و ۵۷ شرکت در حوزه طراحی و معماری مشغول فعالیت هستند. همین طور ۴۳ شرکت نیز در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، ۷ شرکت در حوزه هنرهای تجسمی و نمایشی و ۴۴ شرکت سایر صنایع خلاق و فرهنگی فعالیت می نمایند.