استفاده از آهن رباهای مستعمل کامپیوتر ها برای تولید خودرو های هیبرید

به گزارش خط رند ۹۱۲ محققان دانشگاه بیرمنگام می گویند می توان از آهن رباهای مستعمل مورد استفاده در کامپیوتر ها برای تولید برخی قطعات خودرو های هیبریدی استفاده نمود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، انواع آهن ربا در طیف گسترده ای از محصولات الکترونیکی و برقی مانند ژنراتورهای توربین ها، دستگاههای ام آر آی و غیره به کار می روند. این قطعات پس از کاهش کارایی و آخر استفاده کنار گذاشته می شوند. اما شرکت بنتلی با همکاری محققان دانشگاهی می خواهد تا از قطعات آهن ربای مذکور برای تولید خودرو های هیبریدی لوکس استفاده نماید.
برای جداسازی آهن رباهای مغناطیسی از هارد دیسک های قدیمی کامپیوتر ها از فناوری معروف به HPMS استفاده می شود. از این طریق بازیابی آهن ربای نئودیمیم (NdFeB) ممکن می شود که از رایج ترین اشکال این فلز در کره زمین است. هزینه پایین عملیاتی کردن این فناوری و استفاده از هیدروژن به جای کربن همچون مزایای کاربرد فناوری مورد اشاره است.
فناوری مورد اشاره تولید باتری و برخی قطعات برقی مورد استفاده در خودرو های هیبریدی را تسهیل می کند. با عنایت به این که کشورهای غربی برای تأمین این نوع مواد اولیه فلزی بیش از اندازه به معادن چین وابسته هستند، از این طریق می توانند از وابستگی خود به این کشور هم بکاهند و برای تأمین نیازهای خود به بازیافت مواد فلزی مستعمل متوسل شوند.

منبع: