به همت محققان دانشگاه سمنان؛ نیروگاه ترکیبی دودکش خورشیدی با گاز فلر ثبت اختراع شد

خط رند ۹۱۲: نیروگاه ترکیبی دودکش خورشیدی با گاز فلر توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی مکانیک و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از وزارت علوم، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با بیان این خبر اظهار داشت: این اختراع توسط دکتر محمدصادق ولی پور عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک و مهندس محمدمهدی اسماعیلی دانش آموخته کارشناسی ارشد این دانشکده در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۱۰۰۸۰۵ به ثبت رسید.
ولی پور در توضیح این اختراع اظهار داشت: نیروگاه دودکش خورشیدی، فناوری نوینی از نسل نیروگاه های حرارتی خورشیدی است که علاوه بر تولید معمول برق و استخراج برق از انرژی ذخیره شده، در تولید آب شیرین، تولید محصولات کشاورزی، تصفیه هوا و شکست وارونگی دما نیز به کار می آید.
وی اضافه کرد: تا حالا نمونه تجاری از این نیروگاه برای تولید برق ساخته نشده است اما پژوهشگران در سراسر جهان در حال انجام تحقیقات مبنایی، کاربردی و تجربی و انتشار مقالات و ثبت اختراع هایی دراین زمینه هستند.
وی در ادامه اظهار داشت: این اختراع برای اولین بار امکان استفاده از محصولات احتراق گاز فلر در یک نیروگاه خورشیدی را مطرح کرده و منجر به خلق نیروگاهی تلفیقی از انرژی فسیلی و انرژی تجدیدپذیر شده است؛ به شکلی که نقاط ضعف هر کدام به وسیله نقاط قوت دیگری پوشش داده شده و حاصل این کار نیروگاهی خورشیدی با توان خروجی بالا و قابلیت تولید توان در شب است که از به هدر رفتن حجم عظیمی از اتلاف انرژی بر اثر سوزاندن گاز فلر جلوگیری می کند و موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و گازهای آلاینده خواهد شد.

منبع: