هکرها اطلاعات آرامکو را به فروش گذاشتند

به گزارش خط رند ۹۱۲ شرکت آرامکوی سعودی هدف یک رخنه اطلاعاتی قرار گرفته که در جریان آن یک ترابایت اطلاعات این غول نفتی به سرقت رفته و در دارک وب به فروش گذاشته شده است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، این غول نفتی سعودی به پایگاه خبری “بلیپینگ کامپیوتر” وقوع رخنه اطلاعاتی را تایید نمود. هکرها اعلام نموده اند این رخنه سال قبل به وقوع پیوسته و هیچ تاثیری روی فعالیت های آرامکو نداشته است.

این شرکت نفتی دولتی اعلام نمود که رخنه اطلاعاتی در ارتباط با یک پیمانکار شخص ثالث بوده و ارتباطی با سیستمهای آرامکو نداشته است.

آرامکو به “بلیپینگ کامپیوتر” اعلام نمود این شرکت به تازگی از انتشار غیرمستقیم میزان محدودی اطلاعات این شرکت آگاه شده که در اختیار پیمانکاران شخص ثالث بوده است. ما تایید می نماییم که انتشار این اطلاعات هیچ تاثیری روی فعالیت های ما ندارد و این شرکت همینطور از وضعیت امنیت سایبری قوی برخوردار می باشد.

گروهی از هکرها که خویش را “زیرو ایکس” معرفی کرده اند، اطلاعاتی را که مدعی هستند از هک شبکه و سرورهای آرامکو پارسال به دست آورده اند، در دارک وب برای فروش گذاشته اند.

“زیرو ایکس” و آرامکو هر دو به “بلیپینگ کامپیوتر” اعلام نموده اند که این رخنه اطلاعاتی جاسوس افزار یا انواع دیگر حمله باج گیری نبوده است.

قیمت فروش این اطلاعات از پنج میلیون دلار آغاز می شود و شامل اسنادی متعلق به پالایشگاههای آرامکو، اطلاعات شخصی بیشتر از ۱۴ هزار کارمند، اطلاعات پروژه برای سیستمها، اسناد در ارتباط با قیمت گذاری و تحلیلهای داخلی و همینطور اطلاعات امنیتی شامل آدرسهای آی پی، نقاط دسترسی وای فای و دستگاههای اینترنت اشیا است. این گروه مدعی شده که درباره فروش این اطلاعات با پنج خریدار مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آرامکوی سعودی در گذشته قربانی حملات سایبری قرار گرفته که قابل توجه ترین آنها بدافزار شامون در سال ۲۰۱۲ بود که در حمله فلج کننده ای مورد استفاده قرار گرفت که همه کامپیوتر ها در این شرکت نفتی سعودی را پاک کرد. کارشناسان امنیتی در سال ۲۰۱۸ اخطار دادند که نوع دیگری از بدافزار شامون مشاهده شده است.