در گزارش خط رند ۹۱۲ اعلام شد؛ راه نجات کشور از خشکسالی با فناوری

به گزارش خط رند ۹۱۲ دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی اظهار داشت: طرح های فناورانه ای برای رفع بحران کم آبی در کشور وجود دارد که به سبب نبود سرمایه گذار در حد طرح باقی مانده اند.

مهدی شریف زاده به خبرنگار مهر اظهار داشت: کاهش بارش و تغییرات وضعیت منابع آب تجدیدشونده کشور، عدم مدیریت صحیح و بهینه منابع آبی، افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش مصرف آب فراتر از الگوی مصرف بهینه، فرسوده بودن برخی سامانه های انتقال و توزیع آب و… همچون دلیلهای بروز مشکلات کم آبی در نقاط مختلف کشور همچون استان خوزستان است.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری درباب بحران آبی خوزستان اظهار داشت: تأثیر مخرب سدسازی و تنش آبی خوزستان و انتقال آب از سرشاخه های کارون به بیرون از استان، بروز یکباره تغییرات اقلیمی خصوصاً کاهش یکباره حجم بارندگی موجب بحران آب خوزستان شده اند.
وی با اعلان اینکه در مورد سدسازی و مدیریت بهینه سدها در این استان بایستی با دقت عمل بیشتری اقدام گردد، اظهار داشت: یکی از راه های مقابله با بحران کم آبی در این استان برگرداندن آب های درحال انتقال به فلات مرکزی به مجرای طبیعی آن (رودخانه های خوزستان) است.
وی با اشاره به راه حل دیگری در خصوص رفع بحران کم آبی در خوزستان اظهار داشت: ترویج و فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف و تعمیر زیرساخت های شبکه توزیع آب از دیگر موارد پیشنهادی است.
شریف زاده اشاره کرد: مشکلات در حوزه راه اندازی بی رویه سد برای ذخیره آب و یا انتقال آن به نقاط دیگر کشور را می توان با بهره گیری از سایر روش های ذخیره آب که در نقاط دیگر جهان با شرایط اقلیمی مشابه ایران، بهبود داد.
عامل بروز بحران در هور
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری افزود: از طرفی دیگر در بخش ایرانی هور، خشک کردن بخش های بزرگی از تالاب بمنظور برداشت و استخراج نفت یکی دیگر از دلیلهای عمده بروز این بحران در خوزستان است که می توان استخراج را بوسیله سکوهای نفتی انجام داد.
شریف زاده افزود: استفاده از منابع آب همراه با نفت طی پروسه استخراج، بازچرخانی پساب های صنعتی و فناوری های کاهنده تبخیر، استفاده از دستگاه های تصفیه آب سیار، بازچرخانی پساب ها، توسعه و ترویج الگوی کشت مناسب برای مزارع کشاورزی، فرهنگ سازی و ترویج استفاده صحیح از آب برای کشاورزان، عدم کشت محصولات با نیاز آبی بالا، مدیریت صحیح مخازن سدها، کنترل کیفی و پالایش آب خروجی از مزارع، تعمیر و نوسازی شبکه های آبیاری و تجهیزات مربوطه از دیگر راهکارهای علمی برای حل این مشکلات به شمار می روند.
وی اظهار داشت: فرصت های علمی و فناوری های زیادی در داخل کشور موجود است که با بهره بردن مناسب و بموقع از آنها می توان مشکلات را به حداقل رساند و با ایجاد هسته علمی و اجرائی کارآمد و دارای سوابق علمی و تجربه کافی دراین زمینه و با الگوبرداری از کارهای موفق صورت گرفته در سایر کشورها همچون استحصال آب از دریا و باران می توان آنها را به لحاظ موارد فنی در ایران پیاده سازی کرد.
الگوبرداری از روش های علمی خارجی
به گفته وی، با تاکید بر موضوع بومی سازی فناوری و پشتیبانی از فناوری های داخلی، ضمن بررسی و امکان سنجی موضوع (از نظر فنی، مشابهت شرایط اقلیمی، اجتماعی و…) می توان از کارهای موفق خارجی الگوبرداری کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: در زمان کوتاه و برای حل مشکل خیلی از روستاهای این استان که فاقد لوله کشی آب هستند، قدم اول تامین بودجه ای کافی برای رساندن آب کافی و سالم با تانکر به این مناطق و استفاده از سیستم های تامین و تصفیه آب سیار است. همین طور بطور موازی باید بودجه کافی و تیم علمی و اجرائی قوی ایجاد کرد تا بصورت جهادی به فکر لوله کشی آب برای این مناطق باشند.
وی افزود: راهکارهایی مانند تعمیر و نوسازی و ایجاد زیرساخت های مناسب کاملا وابسته به مسائل مالی هستند و در صورت تامین بودجه می تواند با سرعت صورت گیرد.
شریف زاده با اشاره به راهکارهای طولانی مدت برای رفع اشکال بحران در خوزستان اظهار داشت: سرمایه گذاری لازم برای کاهش آلودگی و شوری آب، اصلاح کشت یا کشت های مقاوم به شوری، استفاده از آب شیرین کن ها، تصفیه فاضلاب های شهری، استفاده از آب های خروجی در هنگام استخراج منایع نفتی، استفاده از فناوری های موثر در کاهش تبخیر آب از سطح مخازن سدها از راهکارهای طولانی مدت قابل پیاده سازی در این استان هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تا حالا برای حل مشکلات این استان، از مسئولان دولتی به دنبال راه حل علمی بوده اند اظهار داشت: باتوجه به ضرورت پیگیری مشکلات مردم استان و اهمیت موضوع، حتما مواردی دنبال شده است اما این مشکلات نیازمند جدیت و پیگیری بیشتری است.
طرح های فناورانه آبی در انتظار سرمایه گذار
به گفته وی، خیلی از پژوهشگران کشور در حوزه های مختلف آب شیرین کن ها، تصفیه فاضلاب، بازچرخانی پساب، شورورزی، کاهش تبخیر از سطح آب و احیاء اراضی و… کارهای موفقی را ارائه کرده اند که بسیاری از این طرح ها در صورت داشتن سرمایه گذار مناسب قابلیت اجرائی شدن دارند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری افزود: خیلی از این طرح ها به سبب نداشتن سرمایه گذار یا بی توجهی در حد یک طرح دانشگاهی باقی می مانند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی اضافه کرد: ترویج و حمایت عوامل اجرائی از فناوری های موفق داخلی از دیگر موارد ضروری جهت اجرای این طرح ها است.
شریف زاده درباب این که آیا دولت از این طرح ها استقبال می کند یا خیر پاسخ داد: استقبال از طرح های فناورانه برای حل مشکلات یکی از رویکرهای مهم دولت ها است. علی هذا بمنظور دستیابی به نتایج مطلوب، اجرائی سازی این طرح ها نیازمند حمایت بیشتر دولت و مشارکت سرمایه گذار و همکاری نهادهای حاکمیتی و پیگیری جدی مسئولان بومی استانها است.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: برای بخش تامین آب آشامیدنی نیاز به ساخت دستگاه های آب شیرین کن و… است. برای بخش کشاورزی نیاز به پیاده سازی روش های نوین آبیاری، ترویج روش های مناسب کشاورزی یا ساخت دستگاه های تصفیه بمنظور تصفیه فاضلاب ها تا حد استاندارد کشاورزی است.
وی در پاسخ به این که چگونه می توان از طرح هایی که توسط پژوهشگران کشور ارائه شده بهره برداری نمود اظهار داشت: با پشتیبانی از توسعه و اجرائی سازی طرح های موفق، اتصال و معرفی فناوران به صاحبان صنایع و سازمان ها و کمک به جلب حمایت و مشارکت سرمایه گذاران می توان مشکلات این استان را رفع کرد.
شکاف بین صاحبان فناوری با سازمان ها دلیل اصلی بحران در خوزستان
شریف زاده با اشاره به چالش اصلی استان خوزستان اظهار داشت: همچون چالش های اصلی عدم اجرای طرح ها، وجود شکاف بین صاحبان فناوری با سازمان ها و صنایع، مضیقه بودجه و ترویج و اطلاع رسانی ضعیف عامل مشکلات در استان خوزستان است.
وی با اعلان اینکه با آنکه امسال استان خوزستان از نظر آب، وضعیت نامناسبی دارد اما بروز خشکسالی را نیز نباید نادیده گرفت، اظهار داشت: در استان خوزستان و تعدادی از دیگر استانهای کشور، در صورت ترسالی، مشکل بصورت آبگرفتگی معابر و لطمه به زندگی مردم و… و در صورت خشکسالی، بصورت لطمه به کشاورزی، تهدید امنیت غذایی و… نمایان می شود از ین جهت، باید بصورت جامع به این مشکلات پرداخته شود و از راهکارهای مقطعی، جز در موارد رفع سریع آن جهت جلوگیری از خسارت های زیاد، پرهیز شود.

منبع: