موافقت اپل با تعمیر شخصی آیفون

به گزارش خط رند ۹۱۲ شرکت اپل سرانجام به دارندگان آیفون و احیانا کامپیوتر مک اجازه می دهد خودشان دستگاهشان را تعمیر کنند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، برنامه “تعمیر سلف سرویس” که اخیرا از جانب اپل اعلام شده است، فروش قطعات برای آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳ را از اوایل سال میلادی آینده آغاز می کند. انتظار می رود مدت کوتاهی بعد این امکان برای کامپیوتر مک هم فراهم گردد.

این برنامه با تعویض متداول ترین قطعات آیفون شامل صفحه گوشی، باطری و دوربین شروع به کار می کند. اپل اعلام نمود قطعات بیشتر اواخر سال آینده عرضه خواهند شد.

جف ویلیامز، مدیر عملیاتی اپل اظهار داشت: این شرکت با مبادرت به فروش قطعات تعویضی که سالها کاربران خواهان آن بودند، می خواهد به دارندگان آیفون انتخاب بیشتر را در صورت ضروری بودن تعمیر دستگاهشان فراهم آورد. اپل این سرویس را به همه سفارش نمی کند.

در پست وبلاگ اپل آمده است: این سرویس برای تکنیسین هایی که دانش و تجربه تعمیر دستگاه الکترونیکی را دارند منظور شده است. برای اغلب مشتریان، بهترین راه رفتن به یک تعمیرکار معتبر است که قطعات اصلی محصولات اپل را دارد.

در حال حاضر اگر آیفون یا دستگاه دیگر ساخت اپل خراب شود، تنها راه تعمیر آن رفتن به فروشگاه اپل یا رفتن به فراهم کننده خدمات مجاز است که از جانب اپل تایید شده است.

اقدام اپل برای افزودن تعمیر سلف سرویس باتوجه به سابقه اپل در مخالفت با ابتکارهای دولت در مورد دادن حق تعمیر دستگاه به مصرف کنندگان، اندکی حیرت انگیز است.

هنگامی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی را در مورد رقابت امضا کرد و در آن از کمیسیون تجارت فدرال خواست شرکتهایی را که مانع حق مصرف کننده برای تعمیر دستگاهشان می شوند، ساماندهی کند، گروه تجاری که اپل در آن عضویت دارد، به شدت با این اقدام مخالفت کرد.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، برنامه جدید تعمیر سلف سرویس ابتدا در آمریکا اجرا خواهد شد و کشورهای دیگر به تدریج در طول سال ۲۰۲۲ به این برنامه اضافه می شوند.