تدوین سند الزامات حاکمیتی هوش مصنوعی

خط رند ۹۱۲: معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از برگزاری نشست های تخصصی با هدف تدوین پیش نویس سند هوش مصنوعی کشور آگاهی داده و گفته است که این سند اصول سیاست های کشور در این عرصه را تبیین کرده تا بر طبق آن، برنامه اقدام در بخش های مختلف کشور شامل حاکمیتی و خصوصی صورت پذیرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی بتازگی در فرمایشات خود از «هوش مصنوعی» بعنوان یک مسئله مهم و آینده ساز نام بردند و تاکید کردند: این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید به شکلی عمل نماییم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.
این موضوع سه واکنش ازسوی فعالان حوزه هوش مصنوعی شامل دانشگاه و صنعت داشته است. گروهی معتقد بودند که ساختارهای کشور اجازه چنین پیشرفتی را نمی دهد. گروه دوم که دلسوز هم هستند، معتقد بودند تا آن زمان که حاکمیت وارد این عرصه نشود، این هدف، محقق نخواهد شد. هر چقدر هم که بخش خصوصی تلاش کند باز هم دولت و حاکمیت است که وظیفه اصلی را بر عهده دارد و این گروه در میدان هستند اما معتقدند تلاش هایشان راهگشا نیست و کار اصلی بر عهده حاکمیت است. اما گروه سوم معتقد بودند که می توان به این هدف نائل آمد حتی اگر حکومت به خوبی به وظایف خود عمل نکند. یعنی بخش خصوصی آنقدر توانمند است که می تواند این مسیر را با کمک حداقلی دولت پیش ببرد.
در این زمینه سیدمحمد باقر سجادی -رییس کارگروه تعامل پذیری کمیسیون هوش مصنوعی و علم داده سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- درباره جایگاه هوش مصنوعی در ایران و رسیدن به جایگاه ۱۰ کشور برتر در این عرصه، اظهار داشت: بخش خصوصی که بیشتر آنها شرکت های دانش بنیان هستند، بطور معمول از دانشگاه ها آمده اند و در تلاشند محصولات دانشگاهی را تجاری سازی کنند یا این که مطابق نیاز صنعت محصولات را سفارشی کنند، اما حالا این بخش دارای مشکلاتی است و با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کند.
وی در پاسخ به این که چه اقداماتی باید انجام گیرد تا پیشرفت قابل توجهی در هوش مصنوعی شکل گیرد؟ اظهار داشت: نخستین و مهم ترین مساله تدوین یک سند چشم انداز و نقشه راه است. تا آن زمان که این نقشه وجود نداشته باشد نمی توان پیشرفت را سنجید و ارزیابی کرد. اصلا نمی دانیم می خواهیم به کجا برویم و مهم تر از همه این که نمی توان هم افزایی میان بازیگران این حوزه ایجاد کرد.
رئیس کارگروه تعامل پذیری کمیسیون هوش مصنوعی و علم داده سازمان نصر با اشاره به نقش حاکمیت در این پیشرفت، بیان کرد: حاکمیت نقش ویژه ای دارد. اما موضوع مهم این است که نباید انتظار عجیب و غریب از حاکمیت داشت. بطورمثال ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم حاکمیت به تنهایی سند چشم انداز را تدوین کند. می توانیم انتظار داشته باشیم که برای این مساله بودجه تصویب کند اما تحقق این مساله کار دولت نیست.
بگفته او دو ضلع دانشگاه و صنعت باید وظایف حاکمیت را تعریف کنند. در حوزه هوش مصنوعی نمی توان انتظار زیادی از حاکمیت داشت. دیگر بازیگران می بایست خطوط کلی پیشرفت را مشخص و کلیات وظایف حاکمیت دراین زمینه را هم تعیین کنند. آن وقت حاکمیت باید وظیفه خودرا به درستی انجام دهد. گاهی اوقات مطالبه ما از دولت ها و حاکمیت شفاف نیست و آنها نمی دانند دقیقا باید چه کار کنند. بدین سبب ابتدا باید برای حاکمیت تعیین وظیفه کرد.

تدوین سند الزامات حاکمیتی هوش مصنوعی
در این راستا و به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان – معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از برگزاری نشست های تخصصی با هدف تدوین پیش نویس سند هوش مصنوعی کشور در این مرکز و ارائه آن به شورای عالی فضای مجازی برای تصویب و ابلاغ آگاهی داد و اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی در امتداد رسالت و ماموریت خود همیشه درحال رصد فناوری های روز دنیا بوده و بعد از مراحل مطالعاتی و جلسات کارشناسی با فرهیختگان، نهادها و سازمان های مربوطه، فعالان بخش خصوصی و همه ذی ربطان نسبت به تدوین اسناد مورد نظر و تبیین نحوه مواجهه هوشمندانه ارکان کشور در آن حوزه اقدام می کند.
وی ادامه داد: برهمین اساس طی سالهای اخیر مطالعات مبسوطی درباب موضوع هوش مصنوعی در این مرکز صورت گرفته است، اما تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری سبب شد روند انجام این مطالعات تسریع شود و همین طور برگزاری سلسله نشست های تخصصی در این رابطه در دستور کار قرار گرفته تا با بهره مندی از همه دیدگاه ها و نظرات در بخش های مختلف زمینه تدوین سیاست ها و خط مشی کلی کشور در این رابطه فراهم گردد.
خوراکیان با اعلان اینکه در این جلسه ها هوش مصنوعی در شش موضوع مورد بررسی قرار می گیرد، اشاره کرد: در سلسله نشست هایی که پیش بینی شده است، مطالعه اسناد راهبردی هوش مصنوعی و اسناد در رابطه با ۱۱ کشور، اسناد بالادستی داخلی در رابطه با هوش مصنوعی، اسناد الزامات فناوری های دیجیتال مختلف داخلی مشابه، رویکرد آینده پژوهی و روندها و پیشران های آینده، توجه به سیاست ها و انتظارات ملی و توجه به نیازهای بخش ملی همچون تحول آموزش و پرورش، سلامت و کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه سند هوش مصنوعی کشور جهت بررسی و تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارائه خواهد شد، اظهار داشت: در محتوای این سند، ابعاد و آثار توسعه هوش مصنوعی در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی و کارکردهای آن و همین طور نحوه بهره مندی از ظرفیت هوش مصنوعی در عرصه های مختلف و حتی تغییر و تحولات احتمالی در ساختار و وظایف دستگاهها مورد توجه قرار خواهد گرفت تا در برنامه ریزی های ملی و فعالیت سایر حوزه ها و کسب وکارها راهگشا و موثر واقع شود و بخش های مربوطه ضمن آشنایی با تحولات جهانی در این عرصه بتوانند حداکثر بهره برداری از ظرفیت های آنرا در برنامه ریزی ها و فعالیت ها در نظر داشته باشند.
وی اشاره کرد: این سند اصول سیاست های کشور در این عرصه را تبیین کرده تا بر طبق آن، برنامه اقدام در بخش های مختلف کشور شامل حاکمیتی و خصوصی صورت پذیرد و در عین حال در صورت لزوم نیازهای قانونی احتمالی بوسیله مجلس شورای اسلامی مرتفع شود.

منبع: