نظام آموزشی کشور باید به سمت مدل سکویی حرکت نماید

به گزارش خط رند ۹۱۲ دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور بر اهمیت تحول نظام آموزشی همسو باتحول دیجیتالی در دنیا و حرکت به سمت مدل سکویی تاکید نمود.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در دیدار با معاونین دانشگاه علمی کاربردی با بیان این مطلب اضافه کرد: عصر امروز با انقلاب چهارم که در دنیا اتفاق افتاده و پسا صنعتی نامیده می شود، عصر صنعت چهار و به تبع آن دانشگاه چهار بوده که مبتنی بر فضای مجازی است و این فضا دارای خصوصیاتی همچون جهانی شدن، شبکه ای بودن، کلان داده و هوش مصنوعی است که در واقع آینده دنیا با این خصیصه ها ترسیم خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اینکه در این عصر با ادغام کالا و خدمات، اقتصاد خدماتی در سطح جهانی شکل گرفته، اظهار داشت: پیش تر دانشگاه به دنبال تعلیم بود اما امروزه نگاه دانشگاه باید اقتصادی هم باشد و برهمین اساس نقش دانشگاه های علمی کاربردی دراین دوره بسیار مهم می باشد.
فیروزآبادی تصریح کرد: دانشگاه پیش تر فناورانه و مبتنی بر تکنولوژی بوده و نظام آموزشی دارای سیستم نوآوری بود اما امروز در دانشگاه های نسل چهار مباحث استارت آپی و شرکتهای کوچک زودبازده مطرح است که در این عرصه در کشور بیشتر مهاجرت صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: از خصوصیات این نظام آموزشی تطابق پذیری آن است و دانشگاه ها باید به دنبال رصد تحول مشاغل در کشور باشند تا بتوانیم نسلی تربیت نماییم که بتواند در اقتصاد سکویی در فضای مجازی قلمروسازی کند.
فیروزآبادی ضمن اشاره به اینکه باید نت وندان بر روی سکوهای ایرانی افزایش یابد، اضافه کرد: صاحبان سکوهای ایرانی اگر بتوانند فعالیت خویش را در سطح جهانی گسترش دهند ما شاهد قلمروسازی خواهیم بود.
طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، وی با بیان اینکه سیاست دنیا به سمت ایجاد بازارهای جدید و اشتغال زایی در کنار افزایش جمعیت است، اضافه کرد: جوامع امروز به دنبال اقتصاد خدماتی، نوآورانه با مدل استارت آپی است بشکلی که بازاریابی هدفمند برای اقوام، سنین و ذائقه های متفاوت در سطح جهانی و به صورت شبکه ای شکل می گیرد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با تکیه بر اقتصاد سکویی (پلت فرمی) در جهان اظهار داشت: اقتصاد سکویی به دنبال کاهش نقش دولت ها و مدیریت بی واسطه بر بازار جهانی است و در دانشگاه های دنیا نظام آموزشی سکویی شکل گرفته ازاین رو نظام دانشگاهی کشور هم باید به این سمت حرکت نماید.
وی ضمن اشاره به نیاز کشور به مشاغلی همچون امنیت سایبری و بازی سازی تصریح کرد: مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا با دانشگاه ها برای نیازسنجی و ایجاد رشته های کاربردی همکاری کرده و در صورت نیاز سندی به تصویب نهایی شورایعالی فضای مجازی کشور برساند.