گزارش فناوری مهر؛ معرفی بالاترین کشورهای دنیا در هوش مصنوعی

خط رند ۹۱۲: کشورهای مختلف با درک قدرت هوش مصنوعی تلاش می کنند آنرا سریع تر توسعه دهند. در این میان آمریکا سرمایه گذاری وسیعی در این فناوری کرده و از طرف دیگر اروپا و چین نیز تلاش می کنند از آن عقب نمانند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مهر، در بحبوحه پاندمی کووید ۱۹ اهمیت راهبردی هوش مصنوعی برای دولت های سراسر جهان بیش از پیش مشخص شد. از شرکت های داروسازی گرفته تا ردیابی موبایل ها و مکان یابی افراد با کمک هوش مصنوعی، این فناوری نوین به مدیریت پاندمی کمک کرد و احتمالاً در احیای اقتصادی نیز نقش مهمی برعهده خواهد داشت.
موارد استفاده از هوش مصنوعی برای کووید ۱۹ فقط تعداد اندکی از مثال هایی است که هوش مصنوعی می تواند به دولت ها کمک نماید. از خدمات درمانی گرفته تا تربیت و حمل و نقل، هوش مصنوعی قادر به ارائه سرویس است.
در این میان رقابت میان کشورهای مختلف برای توسعه و گسترش هوش مصنوعی بیش از پیش شدت گرفته است. این رقابت ابعاد مختلفی دارد که در این گزارش با استناد به منابع مختلف همچون گزارش هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد، گزارش آمادگی کشورها در زمینه هوش مصنوعی دانشگاه آکسفورد و منابع دیگر بررسی شده است که در زیر به آن می پردازیم:
شکوفایی استخدام متخصصان هوش مصنوعی در برزیل و هند
در گزارش دانشگاه استنفورد رابطه هوش مصنوعی و اقتصاد جهانی از چشم انداز فرصت های شغلی، سرمایه گذاری و کارهای شرکتی بررسی شده است. در اولین مرحله تقاضا برای استعدادهای هوش مصنوعی و در مرحله بعد سرمایه گذاری خصوصی در این فناوری انجام شد.
یکی از فاکتورهای بررسی پیشرفت کشورها در هوش مصنوعی سرعت رشد مشاغل هوش مصنوعی در آنها است. نگاهی به داده های لینکدین نشان دهنده نرخ استخدام دراین زمینه در کشورهای مختلف است. نرخ استخدام کارشناسان در این عرصه باتوجه به تعداد اعضای لینکدینی محاسبه شده که مهارت های هوش مصنوعی دارند یا در مشاغل مرتبط فعالیت می نمایند.
این داده ها نشان میدهد نرخ استخدام در تمام کشورهای نمونه در ۲۰۲۰ رشد کرده است. برزیل، هند، کانادا، سنگاپور و آفریقای جنوبی کشورهایی با بیشترین میزان رشد استخدام استعدادهای هوش مصنوعی در بازه ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی هستند.
در این بخش ۱۴ کشور بررسی و تحلیل شدند نرخ استخدام هوش مصنوعی در ۲۰۲۰ میلادی ۲.۲ بار بالاتر از متوسط ۲۰۱۶ بود. در شاخص استخدام، میزان استخدام متخصصان هوش مصنوعی برزیل در بازه مورد بررسی ۳.۵ برابر رشد کرده است.
علاوه بر اینها با وجود کووید ۱۹ این شاخص در ۱۴ کشور رشد کرده است.

از سوی دیگر در این بخش تقاضا برای نیروی کار هوش مصنوعی برمبنای داده های شرکت تحلیل داده Burning Glass بررسی شده که آگهی های استخدام بیش از ۴۵ هزار سایت شغل یابی آنلاین را جمع آوری می کند.
تقاضا برای نیروی کار هوش مصنوعی در ۶ کشور آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و سنگاپور به میزان قابل توجهی در ۷ سال قبل رشد کرده است. بطور متوسط مشاغل هوش مصنوعی در ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۳ میلادی ۵ برابر رشد کرده است. میان ۶ کشور مذکور سنگاپور شاهد بیشترین رشد است. درصد مشاغل هوش مصنوعی این کشور در تمام مشاغل در ۲۰۲۰ میلادی ۱۳.۵ برابر ۲۰۱۳ میلادی است.
کاهش مشاغل در رابطه با هوش مصنوعی در آمریکا
آمریکا در بین ۶ کشور مذکور تنها منطقه ای است که سهم مشاغل هوش مصنوعی آن از ۲۰۱۹ به ۲۰۲۰ میلادی کم شده بود. این اولین کاهش طی ۶ سال است. دلیل این امر احتمالاً شیوع ویروس کرونا یا اشباع بازارکار هوش مصنوعی است. در کل تعداد مشاغل هوش مصنوعی ثبت شده در آمریکا ۸.۲ درصد کاهش یافتند و از ۳۲۵۷۲۴ مورد در ۲۰۱۹ میلادی به ۳۰۰۹۹۹ مورد در ۲۰۲۰ رسیده است.

هند پیشتاز نفوذ مهارت های هوش مصنوعی در مشاغل
محققان برای مشخص کردن شاخص نفوذ مهارت هوش مصنوعی، داده های لینکدین را که شامل مهارت های افراد در پروفایل و موقعیت شغلی آنها است بررسی کردند. این امر نشان داد مهارت های هوش مصنوعی جزو ۵۰ مهارت برتر در مشاغل مختلف هستند.
نرخ متوسط مهارت های هوش مصنوعی در حقیقت نشان دهنده سهم مهارت های هوش مصنوعی در ۵۰ مهارت برتر در هر شغل است. به بیان ساده تر این شاخص میزان استفاده از مهارت های هوش مصنوعی در صنایع مختلف کشورها را نشان میدهد.
مقایسه های جهانی میان کشورهای بررسی شده در بازه ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی نشان داد هند بیشترین میزان رشد نفوذ مهارت هوش مصنوعی (۲.۸۳) را دارد. بعد از آن آمریکا با نرخ نفوذ مهارت هوش مصنوعی ۱.۹۹، چین با ۱.۴۰ و آلمان ۱.۲۷، کانادا ۱.۱۳ بار بیش از متوسط جهانی قرار دارند.

سرمایه گذاری هوش مصنوعی چین بیش از اروپا
در سال ۲۰۲۰ میلادی کل سرمایه گذاری جهانی در هوش مصنوعی همچون سرمایه گذاری خصوصی، دولتی، فرایندهای ادغام و غیره ۴۰ درصد نسبت به ۲۰۱۹ میلادی افزوده شد و به رقم ۶۷.۹ میلیارد دلار رسید.
در این میان آمار نشان میدهد آمریکا مقصد اصلی سرمایه گذاری خصوصی در حوزه هوش مصنوعی است و در ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۲۳.۶ میلیارد دلار دراین زمینه سرمایه گذاری شده است.
پس از آن چین با ۹.۹ میلیارد دلار و انگلیس با ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری قرار دارند.

بررسی دقیق تر نشان دهنده سلطه آمریکا در بخش سرمایه گذاری خصوصی در هوش مصنوعی است.
اروپا ناتوان از رقابت با آمریکا
با توجه به آنچه گفته شد، حالا این سوال به وجود می آید که دولت ها تا چه حد می توانند از تحولات مبتنی بر هوش مصنوعی بهره ببرند؟ در همین راستا دانشگاه آکسفورد در گزارشی با همکاری مرکز IDRC شاخص میزان آمادگی کشورها برای پاسخ به این پرسش را بررسی نموده است.
سومین مرحله این گزارش در سال ۲۰۲۰ میلادی انتشار یافته است.
نتایج این تحقیق نشان میدهد آمریکا در صدر لیست دولت هایی با بیشترین آمادگی برای توسعه هوش مصنوعی قرار دارد. بعد از آمریکا به ترتیب انگلیس، فنلاند، آلمان و سوئد قرار دارند.
بخش خصوصی آمریکا برای نوآوری معروف است و سیلیکون ولی تقریباً معادل تکنولوژی های جدید است. این امر در رده بندی پیش رو تأثیر به سزایی داشته است.
در این میان اروپا هنوز مرکزی برای توسعه فناوری ندارد که قادر به رقابت با آمریکا باشد. در اروپای غربی تمرکز زیادی روی استراتژی های هوش مصنوعی در سطح ملی وجود دارد که استراتژی کلی اتحادیه اروپا از آنها پشتیبانی می کند.
از سوی دیگر چین تصمیم دارد رهبری آمریکا در زمینه هوش مصنوعی را به چالش بکشد اما در رده بندی مذکور (آمادگی دولت ها برای هوش مصنوعی) چین در رده ۱۹ قرار دارد. این رتبه نشان دهنده تضاد میان آمادگی دولت برای هوش مصنوعی و اجرای فناوری های هوش مصنوعی در دولت است!
شاخص مذکور، قابلیت ها و عوامل توانمندسازی را اندازه می گیرد تا مشخص شود دولت آماده اجرای هوش مصنوعی است یا خیر. اما این شاخص اجرای آنرا در بر نمی گیرد. دولت چین در طرح «توسعه نسل آتی هوش مصنوعی» اجرای این فناوری را اولویت خود قرار داد و بدین سبب بهتر از خیلی از کشورهای دیگر از قابلیت هایش استفاده می نماید اما این رده بندی هنوز این آمادگی را تثبیت شده نمی داند.
در این لیست در پایین ترین بخش کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و جزایر کارائیب و همین طور جنوب و مرکز آسیا قرار دارند. این روند نشان دهنده عدم تساوی ادامه دار در میزان آمادگی هوش مصنوعی دولت ها است که قبلاً رصد شده بود.
رقابت چین و آمریکا برای تثبیت موقعیت در بازار هوش مصنوعی
از سوی دیگر نشریه اینوستمنت مانیتور در گزارشی که بتازگی منتشر نموده ارزش بازار هوش مصنوعی جهان در ۲۰۲۰ را ۳۶ میلیارد دلار اعلام نمود. پیش بینی می شود این رقم در ۲۰۲۱ میلادی به ۴۷ میلیارد دلار برسد و تا ۲۰۲۸ میلادی به رقم عظیم ۳۶۰ میلیارد دلار برسد.
استفاده از هوش مصنوعی در بخش های مختلفی به کار می رود و تأثیر ادامه دار آن سبب شده خیلی از کشورها سرمایه گذاری کلانی در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی انجام دهند.
آمریکا در رده بندی این نشریه در رده اول قرار دارد و بهترین محیط سرمایه گذاری برای هوش مصنوعی را دارد. در بین ۱۷ نشانگر بررسی شده مانند شراکت الکترونیک، سرمایه گذاری در فناوری های نوظهور و تخصیص بودجه به نرم افزار بعنوان درصدی از تولید ناخالص ملی در مکان نخست قرار دارد.
طبق اطلاعات global data در ۵ سال منتهی به نوامبر ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۸۳۰۰ قرارداد هوش مصنوعی در آمریکا ثبت شده که این رقم حدود ۳ برابر بیشتر از چین است. در همین بازه چین حدود ۲۵۰۰ قرارداد هوش مصنوعی ثبت کرده است.
همچنین بین ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ میلادی آمریکا بیش از ۵۸ هزار حق امتیاز هوش مصنوعی ثبت کرده و موقعیت خود بعنوان مرکزی برای نوآوری را تثبیت کرده است.
فرصت رشد هوش مصنوعی در سنگاپور
در شاخص اینوستمنت مانیتور، سنگاپور در رده دوم قرار دارد. این کشور در نشانگرهای مختلف همچون ترویج سرمایه گذاری دولتی در فناوری های نوظهور بسیار پیشرو است. در ژوئن ۲۰۱۷ میلادی طرح هوش مصنوعی سنگاپور برای ارتقای موقعیت هوش مصنوعی این کشور اجرا شد و قسمتی از برنامه ملی این کشور با بودجه ۱۵۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در ۱۰۰ پروژه در رابطه با هوش مصنوعی بود.
استراتژی هوش مصنوعی دولت در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر گردید و ۵ پروژه هوش مصنوعی مشوق رشد اقتصادی و اجتماعی در زمینه های حمل و نقل، لجستیک، خدمات درمانی و ایمنی را معرفی نمود.
سوئیس پیشرو در قانونگذاری
سوئیس سومین کشور در این رده بندی است که در بخش قانونگذاری ICT و موارد استفاده از مالکیت معنوی پیشرو است. سیستم قانونی سوئیس از لحاظ بین المللی سیستمی با ثبات و آزاد است. در چنین محیطی شرکت های هوش مصنوعی می توانند عملیات خودرا انجام دهند و با حفاظت قابل توجهی در حوزه مالکیت معنوی و تحقیقات روبرو شوند.
با توجه به آنچه گفته شد می توان به وضوح نقش تعیین کننده هوش مصنوعی در ثبات دولت ها و اقتصادها را مشاهده کرد. در این میان هرچند آمریکا در خیلی از شاخص ها دست بالا را داشته باشد، اما چین با سرمایه گذاری گسترده و انجام تحقیقات وسیع موقعیت این کشور در بازار هوش مصنوعی را به چالش می کشد و احتمالاً در دهه های آینده چین به قدرت بزرگی دراین زمینه تبدیل گردد.

منبع: