تغییر رنگ خودرو با یک اپلیکیشن!

به گزارش خط رند ۹۱۲ خودروساز آلمانی ب ام و (BMW) اولین خودروی جهان که قابلیت تغییر رنگ دارد را در نمایشگاه فناوری CES لاس وگاس رونمایی نمود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، این خودروی مفهومی که BMW iX Flow نام دارد، از فناوری جوهر الکترونیکی استفاده می نماید که معمولاً در دستگاههای e-reader استفاده می شود تا سطح بیرونی خودرو را به الگوهای متنوعی در رنگهای سفید و خاکستری تبدیل کند.

استلا کلارک، مهندس تحقیقات ب ام و اظهار داشت: این تغییر رنگ که با استفاده از فناوری E Ink انجام می شود، مصرف نیروی بهینه ای دارد. ازاین رو ما از این ماده که نوعی ورق ضخیم است، استفاده کردیم و چالش ما بکارگیری آن روی یک شیء سه بعدی مانند خودروهایمان بود.

هنگامی که این ماده سیگنالهای الکتریکی دریافت می کند که بوسیله ی یک اپلیکیشن تلفن کنترل می شوند، پیگمنت های متفاوتی را به روی سطح می آورد و سبب می شود خودرو رنگ یا طراحی متفاوتی مانند نوارهای مسابقه پیدا کند. در آینده این تغییرات با دکمه ای در داشبورد خودرو یا شاید حتی با اشاره دست قابل کنترل خواهد بود.

طبق اعلام شرکت ب ام و، هیچ انرژی برای حفظ رنگی که راننده انتخاب می کند، نیاز نیست.

کلارک اظهار داشت: مورد محبوب من جهت استفاده از تغییر رنگ برای اثرگذار روی انعکاس نور خورشید است. در ایام گرم و آفتابی، میتوان رنگ خودرو را به سفید تغییر داد تا نور خورشید را منعکس کند اما در روز سرد میتوان به رنگ سیاه تغییر رنگ داد تا گرما را جذب نماید.

بر اساس گزارش رویترز، ب ام و اعلام نمود باآنکه خودرویی که در نمایشگاه ۲۰۲۲ CES رونمایی شده است، تنها بین رنگهای سفید و خاکستری تغییر رنگ پیدا می کند اما انتظار می رود این فناوری به طیف گسترده ای از رنگها توسعه پیدا کند.

منبع: