سقوط قیمت بیتکوین به زیر ۴۲ هزار دلار

به گزارش خط رند ۹۱۲ قیمت بیتکوین در حالی به پایین تر از ۴۲ هزار دلار سقوط کرده که قیمت تمام رمزارزها، احتمالاً به علت اخباری در خصوص این که فدرال رزرو امکان دارد نرخ بهره را زودتر از حد انتظار افزایش دهد، کاهش پیدا کرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، سفر بیتکوین به ماه بار دیگر با چالش روبرو شد. این ارز دیجیتالی، بامداد جمعه برای نخستین بار از اواخر ماه سپتامبر، به زیر ۴۲ هزار دلار سقوط کرد. ارزش این ارز دیجیتالی، در هفت روز گذشته بیشتر از ۱۲ درصد کاسته شده است و تنها یکی از شمار رمزارزها است که در ایام اخیر قیمت آنها سقوط کرده است؛ اتریوم که در بیشتر روزهای ماه دسامبر در حدود ۴۰۰۰ دلار بود، هم بامداد جمعه برای مدت کوتاهی به زیر ۳۲۰۰ دلار سقوط کرد.
توضیح حرکت قیمت ارزهای دیجیتال با قیمت قطعی دشوار است، اما آنطور که وبسایت سی نت گزارش می دهد، به نظر می آید روند نزولی بازار به فدرال رزرو امریکا ارتباط داشته باشد که امکان دارد برای مبارزه با افزایش نرخ تورم، نرخ بهره را زودتر از برنامه ریزی قبلی افزایش دهد. ازاین رو، چشم انداز افزایش نرخ استقراض بر بیشتر بازارها، شامل ارزهای دیجیتال و غیره تأثیر گذاشت، بخصوص این که رمزارزها، به صورت مشهودی بی ثبات هستند، ازاین رو نوسانات آنها بزرگ تر است.
قیمت بیتکوین دو ماه پیش، ۶۱ هزار دلار بود، ماه گذشته به ۵۰ هزار دلار رسید، در هفت روز گذشته قیمت ۴۷ هزار دلاری را تجربه نمود و الان در محدوده ۴۲ هزار دلار در نوسان است. هم اکنون شاخص ترس و طمع بیتکوین که برای اندازه گیری احساسات بازار طراحی شده است، در پایین ترین سطح خود از جولای گذشته قرار دارد.
عامل دیگری که امکان دارد بر قیمت بیتکوین تاثیر بگذارد، ناآرامی های مداوم در قزاقستان است. از زمانی که چین در سال ۲۰۲۱ استخراج ارزهای دیجیتال را سرکوب کرد، خیلی از آنها عملیات استخراج خویش را به جنوب به قزاقستان منتقل کردند. اما به دنبال اعتراضات گسترده در مورد قیمت سوخت، دولت قزاقستان اینترنت را قطع کرد و سبب شد هش بیتکوین (معیاری برای سنجش میزان قدرت محاسباتی که برای تأیید تراکنش های بیتکوین استفاده می شود) ۱۳ درصد کاهش پیدا کند.