رونمایی جدید ترین محصول اپل به تاخیر افتاد

به گزارش خط رند ۹۱۲ اپل درحال بررسی به تعویق انداختن عرضه هدست حقیقت ترکیبی خود به مدت چند ماه است و احیانا عرضه اولین محصول جدید مهم خود از زمان ارائه اپل واچ در سال ۲۰۱۵ را به تاخیر خواهد انداخت

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش کرد این هدست – دستگاه پیشرفته ای که حقیقت مجازی و حقیقت افزوده را ترکیب می کند- قرار بود در کنفرانس سالانه طراحان جهان اپل در ژوئن رونمایی و سپس به بازار ارائه شود. اما چالشهای طراحی در ارتباط با داغی بیش از اندازه، دوربینها و نرم افزار، پیشرفت کار ساخت آنرا دشوارتر کرده است.

مشکلات طراحی امکان دارد رونمایی این محصول را تا آخر سال ۲۰۲۲ یا فراتر از آن به تاخیر بیاندازد و محصول نهایی تا سال ۲۰۲۳ آماده عرضه به بازار شود.

این تاخیر، پسرفت برای محصولی به حساب می آید که بعنوان یکی از گامهای بزرگ بعدی معروف اپل دیده می شود و شاخه جدیدی را بوجود می آورد که می تواند رشد فروش اپل را حفظ نموده و به رسیدن ارزش بازار این شرکت به بیشتر از سه تریلیون دلار کمک نماید. اپل درباره این هدست علنا صحبت نکرده است اما این محصول سالها در دست طراحی بوده و پیش از این هم با تاخیرهایی روبرو شده است.

به گفته منابع آگاه، اپل پیش تر قصد داشت این هدست را در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده و آنرا سال جاری عرضه نماید. این شرکت از حدود سال ۲۰۱۵ سرگرم طراحی این دستگاه بوده و انتظار دارد این محصول یکی از نخستین هدستهایی باشد که تا ۱۰ سال دیگر جایگزین آیفون می شود.

اپل امیدوار است محصولاتی بسازد که جذابیت بیشتری از گجتهای حقیقت افزوده فعلی دارند. هدستهای حقیقت افزوده قبلی مانند گوگل گلس یا مجیک لیپ محصولات کاملی نبودند و برای اینکه کاربران را عجیب غریب نشان می دادند، مورد تمسخر قرار گرفتند.

در این بین، هدستهای حقیقت مجازی موفقتر بوده اند. دستگاههای عرضه شده از جانب شرکتهایی مانند مِتا پلتفرمز، کاربران را از دنیای واقعی جدا و در حقیقت دیجیتالی غوطه ور کرده و زمینه را برای دنیاهای مجازی یا متاورس مهیا می کنند. اما حتی هدستهای حقیقت مجازی نتوانسته اند فراتر از گروه گیمرها را جذب کنند.

محصول اپل هر دو فناوری حقیقت افزوده و حقیقت مجازی را در یک دستگاه جمع کرده و به این شرکت اجازه می دهد در این صنعت نو پا پرچمدار شود. انتظار نمی رود این محصول از ابتدا مانند آیفون پرفروش شود. این محصول یک محصول گران جدید است اما دستگاهی است که زمینه را برای دستگاههای پولساز بزرگتر در سال های آتی مهیا می کند.

چالش فعلی رساندن محصول به دست مشتریان است. به قول منابع آگاه، اپل به تازگی به شرکای تولیدکننده محصولات این شرکت اعلام نموده که این دستگاه احیانا تا سال ۲۰۲۳ عرضه نمی گردد. با این وجود همچنان سازندگان قراردادی را تحت فشار قرار داده تا دستگاهها را تا آخر سال جاری تولید کنند تا آماده عرضه باشد.

اپل می خواهد کنفرانس طراحان ۲۰۲۳ خویش را به ساخت اپلیکیشنهای حقیقت مجازی و حقیقت افزوده برای این دستگاه متمرکز کند که یک اپ استور خواهد داشت. همینطور زمینه سازیهای دیگری برای این دستگاه داشته که شامل افزودن پشتیبانی برای این دستگاه در سیستم عامل iOS ۱۶ با نام کد سیدنی (نسخه جدید سیستم عامل آیفون) است.

این به معنای آن است که اپل می تواند تا زمان برگزاری کنفرانس سال جاری طراحان این شرکت، جنبه های فنی این هدست یا نرم افزار آنرا بدون نمایش دستگاه کامل، پیش نمایش دهد.

هنگامی که اپل این محصول را عرضه نماید با رقابت فوری روبرو خواهد شد. شرکت مِتا یا فیسبوک سابق سرگرم کار روی هدست حقیقت ترکیبی خود است که با عنوان پروژه کامبریا شناخته می شود و احیانا ارزانتر از دستگاه اپل خواهد بود. اپل قیمت بالای ۲۰۰۰ دلار را برای هدست خود در نظر گرفته است که شامل تراشه های قدرتمند، نمایشگرهای کیفیت بالا و فناوری صوتی جدیدی است

بیش از ۲۰۰۰ کارمند اپل حالا روی سخت افزار حقیقت مجازی و حقیقت افزوده در واحدی تحت نام گروه توسعه فناوری کار می کنند. اپل در ماههای اخیر شاهد خروج شماری از مهندسانش از این واحد و پیوستن آنها به شرکت مِتا بوده است. این شرکت برای حفظ مهندسان کلیدی خود پاداشهایی در چارچوب سهام به ارزش ۱۸۰ هزار دلار عرضه نموده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هنگامی که اپل برای اولین بار اپل واچ را ساخت، این دستگاه را در سپتامبر سال ۲۰۱۴ رونمایی نمود و سپس در مارس سال ۲۰۱۵ به معرفی قابلیتهای بیشتر آن پرداخت و در نهایت در آوریل همان سال این محصول را به بازار ارائه کرد. احیانا هدست حقیقت ترکیبی اپل مسیر مشابهی را طی خواهد نمود.