رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان رنگ عایق بدنه لوکوموتیو را تولید کردند که یکی از روش های جلوگیری از اتلاف انرژی محسوب می شود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رنگ های نانویی جهت استفاده در بدنه لوکوموتیو «ایران ساخت» شد. این رنگ ها با ضخامت خیلی کم اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات، تولید شده اند.
این محصول رنگ عایق حرارت و صوت در محدوده هزار هرتز است که برای عایق کاری سطوح مختلف، جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها در محل هایی نظیر بدنه لوکوموتیو و موتورخانه کشتی استفاده می شود.
یکی از روش های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها، استفاده از عایق کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. این کار از انتقال صداهای به وجود آمده در اتاق های کناری یا فوقانی ساختمان ها و سازه های صنعتی به داخل کابین کشتی، قطار وخودرو، جلوگیری می کند.
رنگ های عایق صدا به شکلی طراحی شده اند که با ضخامت خیلی کم اعمال می شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش ها اشغال فضای کمتر است. این مساله در صنایع کشتی سازی و سازه های دریایی عامل بسیار مهمی بشمار می رود.
یک شرکت دانش بنیان این رنگ های کاربردی بر پایه فناوری نانو را ساخته است که در بدنه واگن ها، کشتی، هواپیما، موتورخانه ها مانند موتورخانه کشتی، کانکس های فلزی، دودکش های حرارتی، اتاق های ماشین آلات و تجهیزات و لوله های تاسیساتی و تجهیزات سازه ای و ساختمانی به کار می آید.
این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در دل زیست بوم فناوری و کارآفرینی کشور به تولید رسیده اند.

منبع: