اجرای دو پروژه ملی هوش مصنوعی با همکاری دو دانشگاه صنعتی

به گزارش خط رند ۹۱۲ سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بر مبنای داده های پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک انتشار یافته از ایران در حوزه هوش مصنوعی ۴۸ هزار و ۴۰۷ مدرک و مدارک انتشار یافته در دنیا ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۶۶۰ مدرک تا سال ۲۰۲۰ بوده است و بر مبنای سند استراتژیک هوش مصنوعی مقرر است تا سال ۱۴۱۰حدود ۸۰ درصد از پژوهش های این حوزه در جهت رفع نیازهای فعلی و آتی کشور باشد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا دکتر شهرام معین در وبینار هوش مصنوعی ضمن اشاره به فعالیتهای انجام شده در حوزه هوش مصنوعی، اظهار نمود: فعالیتهای انجام شده مقدمه ای برای فعالیتهای آتی است تا بتوانیم از پتانسیل غنی دانشگاه ها برای پاسخگویی به موضوعات اصلی کشور بهره ببریم.
وی ضمن اشاره به تدوین نقشه راه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اضافه کرد: برداشتن گام مهمی در تحقق منویات مقام معظم راهبری برای پیشگام شدن در زمینه هوش مصنوعی و بهبود کیفیت زندگی آحاد جامعه با بهره مندی از مزایای هوش مصنوعی، تعیین چشم انداز، اهداف کلان، سیاست های کلان، راهبردها، سیاست های خرد، اقدامات، فعالیت ها، پروژه ها، نقشه نهادی، بودجه بندی و زمان بندی انجام فعالیت ها و همینطور ایجاد هماهنگی در سطح ملی جهت استفاده از هوش مصنوعی در افزایش رشد اقتصادی همچون دستاوردهای این سند است.
معین، برنامه ریزی برای توسعه کسب وکارهای حوزه هوش مصنوعی برای خلق ثروت و برنامه ریزی برای به کارگیری هوش مصنوعی در ارتقای بهره وری و کاهش هزینه های جامعه در حوزه های مختلف را همچون اهداف این سند نام برد و خاطرنشان کرد: برای تدوین این سند علاوه بر انجام مطالعات تطبیقی برای شناخت راهبردهای ملی هوش مصنوعی در کشورهای مختلف، مبادرت به شناسایی ظرفیت های داخلی کشور در این عرصه کردیم. شناخت محیط سیاسی، اجتماعی، زیست محیطی و قانونی، تعیین ارکان جهت ساز توسعه هوش مصنوعی در ایران و تدوین راهبردهای توسعه ای و تقنینی هوش مصنوعی از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه بوده است.
معین با اشاره به اینکه در نهایت با این اقدامات موفق به تدوین نقشه راه ملی هوش مصنوعی در کشور شدیم، اظهار داشت: تهیه گزارش های تطبیقی و راهبردهای کشورهای مختلف از خروجی ها است، ضمن آنکه مبادرت به برنامه ریزی برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه های اولویت دار و اجرای پروژه “تدوین نظام فنی و اجرایی نقشه راه توسعه هوش مصنوعی” شده است.
سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، انعقاد تفاهمنامه هایی با دستگاه ها برای توسعه هوش مصنوعی را از دیگر اقدامات در این عرصه نام برد و خاطرنشان کرد: همچون این تفاهمنامه ها با وزارت جهاد کشاورزی است که در این راستا مقرر شده است که پروژه تخمین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی با استفاده از داده های زیر زمینی و هوش مصنوعی مبتنی بر داده های سنجش از دور اجرایی شود. این طرح مصوب و بزودی اجرا می گردد.
وی اجرای این پروژه را مصداقی برای همکاری با دانشگاه ها دانست و تصریح کرد: دانشگاه شهید بهشتی مجری پروژه همکاری با جهاد کشاورزی است. این پروژه در جهت نیاز کشور در زمینه امنیت غذایی است.
معین از طراحی و راه اندازی مرکز پردازش فوق سریع “مریم” برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: طراحی و راه اندازی مرکز پلت فرم و عرضه خدمات هوش مصنوعی (ALaaS) داده و Data Marketplace در بستر شبکه ملی اطلاعات و عرضه خدمات تحلیل شبکه های اجتماعی و فضای سایبری در مرکز رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات هم در جهت توسعه هوش مصنوعی در کشور اجرایی می شود.
وی تدوین استانداردهای ملی حوزه هوش مصنوعی، راه اندازی آزمایشگاه تست محصولات و خدمات هوش مصنوعی و توسعه و ارتقای سیستم های تست و ارزیابی، صلاحیت سنجی و استاندارد سازی این محصولات و خدمات و تدوین الزامات حقوقی، مقرراتی، قانونی و اصول اخلاقی برای عرضه و بهره برداری از خدمات هوش مصنوعی را از دیگر اقدامات انجام شده در جهت توسعه هوش مصنوعی نام برد.
سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به بیان کاربردهای هوش مصنوعی پرداخت و با اشاره به اینکه ۷ مرجع معتبر در مورد کاربردهای هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار نمود: بر این اساس ۱۰ حوزه کاربردی در زمینه های بهداشت و سلامت، تجارت و مدیریت، کشاورزی، برنامه های اقتصادی و مالی، انرژی، حمل و نقل، خدمات شهری، محیط زیست، معدن و صنعت شناسایی شده است.
وی با تکیه بر این که در همه این پروژه ها جای خالی همکاری با وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها وجود دارد، افزود: هم اکنون با دو دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و شهید بهشتی همکاری برای اجرای پروژه ها داریم.
وی ضمن اشاره به توسعه اقتصادی با استفاده از AI از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰، خاطرنشان کرد: برآورد می شود که اقتصاد دنیا ۲۰ تریلیون دلار رشد خواهد داشت.
معین افزود: بر مبنای داده های پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک انتشار یافته از ایران ۴۸ هزار و ۴۰۷ مدرک و مدارک انتشار یافته در دنیا ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۶۶۰ مدرک تا سال ۲۰۲۰ بوده است.
وی کشورهای چین، امریکا، انگلستان، هند، آلمان، ژاپن، فرانسه، کانادا، ایتالیا و انگلستان را به ترتیب ۱۰ کشور برتر در هوش مصنوعی عنوان نمود و اظهار داشت: ایران در بین رقبای مطرح در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه هوش مصنوعی رتبه اول با تولید ۴۸ هزار و ۴۰۷ مدرک است و پس از ایران ترکیه، رژیم اشغالگر قدس، مصر، پاکستان، امارات، عراق و قطر قرار دارند.
به گفته وی دانشگاه های آزاد اسلامی، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، صنعتی شریف، تربیت مدرس، خواجه نصیر، شیراز، تبریز و فردوسی مشهد به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر در تولید علم در حوزه هوش مصنوعی هستند.
سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اهداف کلان سند استراتژیک هوش مصنوعی در کشور اظهار داشت: انجام ۸۰ درصد از پژوهش های حوزه هوش مصنوعی در جهت رفع نیازهای فعلی و آتی کشور، ایجاد محیط قانونی، اخلاقی پویا و پاسخگو به مسائل هوش مصنوعی، پذیرش و به کارگیری ۴۵ درصدی هوش مصنوعی در دولت و صنعت در افق ۱۴۱۰، سهم ۱۲ درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی در سال ۱۴۱۰ و سرمایه گذاری ۸ میلیارد دلاری در هوش مصنوعی در افق ۱۴۱۰ همچون اهداف کلان این سند است.
به گفته وی دستیابی به نرخ اشتغال ۱.۸ درصدی در حوزه های در رابطه با هوش مصنوعی، ایجاد توان محاسباتی ۱۰۰ پتافلاپس و ذخیره سازی ۱۰۰ پتابایت، استفاده حداکثری از هوش مصنوعی در حل ابرچالش های کشور، تربیت حداقل ۶۰۰ هزار نفر متخصص هوش مصنوعی و ایجاد حداقل هزار شرکت با حداقل درآمد سالانه ۱.۵ میلیون دلاری و ۱۰ شرکت بزرگ با حداقل ۵۰ میلیون دلاری را از دیگر اهداف این سند نام برد.

منبع: