در حوزه کشاورزی و دامپروری؛ وزارت کشاورزی از ظرفیتهای فناورانه جهاددانشگاهی بهره می برد

جهاددانشگاهی اعلام نمود وزارت کشاورزی از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی و دامپروری استقبال کرده و مقرر است همکاری هایی در این حوزه صورت گیرد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از جهاددانشگاهی، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و دکتر سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی باهدف معرفی توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی و دام پروری در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار گردید.
دکتر ساداتی نژاد در این جلسه با استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی، به استفاده مدیران قسمت های مختلف این وزارت خانه از ظرفیت های موجود در جهاددانشگاهی در جهت دستیابی به بهره وری بیشتر تاکید نمود.
وزیر جهادکشاورزی در حوزه تکثیر دام سنگین نژادهای ممتاز گوشتی و شیری موافقت خویش را با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی از جهاددانشگاهی اعلام نمود.
همچنین در این جلسه دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی، دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه های اصلاح نژاد دام سنگین، زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس، مرغ لاین، بذور هیبرید، آفت کش های گیاهی و داروهای دامپزشکی گیاه پایه و پروبیوتیک های پرمصرف در جیره غذایی طیور و آبزیان را معرفی نمود.
برنامه ریزی برای همکاری جهاددانشگاهی و جهادکشاورزی
در ادامه این نشست مشترک در مورد هر حوزه فعالیت این نهاد مباحث فنی، درخواست های جهاددانشگاهی و نوع حمایت های وزارت جهادکشاورزی مطرح و موردبررسی قرار گرفت.
همچنین در مورد تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی جات، با عنایت به نیاز مبرم کشور به آنها و وابستگی به واردات آن، پیشنهاد شد تا شرکتی با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و جهاددانشگاهی ایجاد شود و در شرکت مذکور سهم وزارت خانه تأمین زیرساخت های موردنیاز برای تولید بذور هیبرید و سهم جهاددانشگاهی دانش فنی و دستاوردهای فعلی در مورد چهار بذر هیبرید گوجه فرنگی، خیار، فلفل و کاهو دیده شود و اعتبار موردنیاز توسط طرفین تأمین شود.
با موافقت وزیر جهادکشاورزی در ارتباط با زنجیره پرورش ماهی در قفس و با عنایت به سرمایه گذاری فعلی جهاددانشگاهی در بوشهر برای ایجاد مرکز تولید ۵ میلیون بچه ماهی سی باس در سال و وجود دانش فنی در این نهاد مقرر شد مبلغ ۲۷۰ میلیاردریال در چارچوب تسهیلات کم بهره توسط وزارت خانه تأمین شود. برای تأمین ماهیان مولد هم مقرر شد بعد از برآورد دقیق میزان اعتبار موردنیاز برای واردات ماهی مولد خالص این اعتبار توسط وزارت خانه و در چارچوب یارانه به جهاددانشگاهی پرداخت گردد.
در ادامه بر نیاز کشور به آفت کش های گیاه پایه و با عنایت به سرمایه گذاری جهاددانشگاهی در ساخت سوله در استان کهگیلویه و بویر احمد و خرید تجهیزات لازم برای خط تولید آفت کش های گیاهی و داروهای گیاه پایه طیور اعلام گردید که مبلغ ۱۰۰ میلیاردریال تسهیلات کم بهره برای تکمیل و راه اندازی سریع تر این کارخانه به جهاددانشگاهی پرداخت گردد.

منبع: