کاهش هزینه ها برای دسترسی ۸۰ درصدی خانوارها به فیبر نوری

خط رند ۹۱۲: بگفته معاون وزیر ارتباطات، با هدف سیاست های حمایتی دولت از توسعه فیبر نوری، اپراتورهای FCP برای ارائه خدمات فیبر نوری، یک دهم درصد حق السهم پرداخت می کنند و حوزه عمده فروشی خدمات FTTP نیز مشمول حق السهم نمی گردد تا هزینه هایشان کم شده و بتوانیم به هدف مصوب دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری برسیم.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بر طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. در صورتیکه هم اکنون مسئولان حوزه ارتباطات معتقدند یکی از پایین ترین شاخصه های ارتباطی در زمینه اینترنت ثابت است که این مساله باید تغییر کند.
از زمان شروع دولت سیزدهم عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و اظهار داشته بود: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
برنامه ریزی و راهبری گسترش زیرساخت های ارتباطی پر سرعت و باکیفیت پهن باند ثابت با تاکید بر بستر فیبر نوری (FTTX) نیازمند برنامه مدون با پیش بینی موانع و الزامات آنست و البته بنظر می رسد اولویت اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقای کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملاً به هم مرتبط می باشد و چنانچه ارتباطات پهن باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار نیز در آینده ای نزدیک گرفتار بحران می شود.
دومین نشست هم اندیشی توسعه FTTx برگزار شد
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، صادق عباسی شاهکوه -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در دومین نشست هم اندیشی گسترش زیرساخت های ارتباطی پهن باند ثابت با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx)، در تشریح سیاست های حمایتی دولت از توسعه فیبر نوری گفته است: هم اکنون بر طبق مصوبه هیات وزیران اپراتورهای FCP بجای سه درصد و شرکت مخابرات ایران بجای پنج درصد برای ارائه خدمات فیبر نوری، یک دهم درصد حق السهم پرداخت می کنند. البته به شرطی که از شروع سال ۱۴۰۱ درآمد خرده فروشی در زمینه FTTP در صورت های مالی حسابرسی شده آنها، تفکیک شده باشد.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اضافه کرد: حوزه عمده فروشی خدمات FTTP نیز بر طبق این مصوبه بطور کلی مشمول حق السهم نمی گردد و این مساله می تواند شرایط خوبی برای شرکت مخابرات ایران برای ارائه خدمات عمده فروشی فراهم آورد.
عباسی شاهکوه با اشاره به تصویب بند پیشنهادی وزارت ارتباطات در قانون بودجه ۱۴۰۱ در خصوص استفاده از امکانات زیرساختی سایر دستگاهها اظهار داشت: بر طبق قانون بودجه، استفاده از امکانات سایر دستگاهها بایستی با تعرفه های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باشد. پیش نویس این مصوبه با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت باید به نحوی تدوین شود که هم تعرفه ها منطقی و منصفانه باشد و هم مانعی برای ارائه امکانات مازاد دستگاهها ایجاد نشود.
وی با اشاره به بازبینی مصوبه CNSP اشاره کرد: اصلاحات مصوبه CNSP نیز با هدف این که پروژه FTTx به نحو مناسبی اجرائی شده و منابع مالی آن تامین گردد، با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار انجام شده و درحال نهایی شدن است. در بازبینی این مصوبه، چارچوب های پوشش اپراتورها به شکلی تغییر کرده است تا هزینه ها کم شده و بتوانیم بصورت اقتصادی به هدف مصوب دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری برسیم.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اشاره کرد: در کنار دسترسی تا شعاع ۵۰۰ متری خانوارها، برای اتصال کاربران به این خدمات، یارانه ای پیش بینی شده است تا اتصال حداقل ۳۰ درصدی کاربران به فیبر نوری، در آخر پروژه نیز محقق شود.
این جلسه با حضور رییس و معاونین رگولاتوری و مدیران اپراتورهای ثابت برگزار شده و نحوه تقسیم کار بین اپراتورها برای پوشش فیبر نوری در مناطق مختلف کشور، تخصیص منابع مالی، استفاده از یاران های پیش بینی شده، تعامل با شهرداری و توانیر برای اجرای قانون استفاده از امکانات و زیرساخت های موجود از مطالبی بود که در این جلسه مطرح و نظرها و دیدگاه های اپراتورها بررسی گردید.

منبع: