تولید کفش کاملا قابل تجزیه با جلبک

به گزارش خط رند ۹۱۲ محققان برای نخستین بار با استفاده از جلبک نوعی کفش مستحکم تولید کرده اند که به صورت کامل قابل تجزیه در طبیعت است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، کفش های دور ریخته شده نوعی زباله حجیم هستند و کفه های لاستیکی قالب گیری شده آنها به آسانی در طبیعت تجزیه نمی شوند. کفش های بلوویو جایگزینی با سازگاری بیشتر با محیط زیست هستند و بعد از دور ریخته شدن کاملاً تجزیه می شوند.
کفش های بلوویو که توسط شرکتی وابسته به دانشگاه کالیفرنیا ساخته شده اند، دارای رویه ای از نخ کنفی / اکالیپتوس بافته شده با ماشین (به علاوه یک بند پارچه ای پنبه ای)، همراه با لایه های داخلی و خارجی ساخته شده از فوم پلی اورتان اختصاصی به نام سولیک هستند.
فوم مذکور با استفاده از روغن به دست آمده از جلبک ها تولید می شود و بنابراین دیگر روغن های نفتی که به صورت سنتی استفاده می شوند، حذف شده اند. کفش های مورد اشاره که حالا درحال تولید هستند، هنگام استفاده روزمره راحت و بادوام هستند.
برای تسهیل روند تجزیه این کفش ها باید آنها را در معرض هوا، رطوبت و میکروارگانیسم هایی قرار داد که نخ، فوم و سولیک را تجزیه می کنند. رویه های بالایی این کفش در عرض چند ماه و بقیه اجزا در کمتر از یک سال تجزیه می شوند. قیمت این کفش ۱۳۵ دلار است.