۵ طرح توسعه کلکسیون گیاهان دارویی اجرائی شد

ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود ۵ طرح توسعه کلکسیون گیاهان دارویی اجرائی شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صیانت از گونه های مختلف گیاهی در کشور می تواند ارزش اقتصادی بالایی به همراه داشته باشد و به اشتغالزایی هم کمک نماید.
نگهداری ژرم پلاسم هایی با ارزش گیاهی با هدف جمع آوری گونه های مختلف و متنوع و حفظ و نگهداری آنها بعنوان منابع با ارزش ژنتیکی بالا مهم ترین کارکرد باغ های گیاه شناسی است که می تواند در استانها و بوم های مختلف کشور از گونه های گیاهی آنها مراقبت و صیانت کند.
گونه های ارزشمندی که نمادی از زیست گاه و زیست بوم هر منطقه به حساب می آیند. ایران از لحاظ تعداد گونه گیاهی، در بین کشورها در رتبه ۳۱ جهان قرار دارد. بنا بر این صیانت از این دارایی طبیعی و باارزش کشور یک ضرورت ملی است که ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این هدف را با توسعه و احیا باغ های گیاه شناسی در کشور دنبال می کند.
بر همین اساس، طی یک سال قبل جلوگیری از فرسایش و انهدام ژنتیکی و تکمیل ۵ طرح توسعه کلکسیون در مشهد، کهگیلویه و بویراحمد، گناباد، الموت و لرستان و اجرای طرح جدید راه اندازی کلکسیون گیاهان دارویی بومی و درحال انقراض استان کرمان هم به ثمر نشسته است.
در حقیقت باغ های گیاه شناسی اجتماعات بزرگی از گیاهان زنده و منابع حیاتی ارزشمندی برای صیانت از گیاهان، کشاورزی، جنگلداری و باغبانی هستند. باغ های گیاه شناسی بطور معمول تمرکزشان را بر روی کشت گونه های نادر و در معرض خطر می گذارند و بطور خاص در مورد تعدادی از انواع گیاهی کاملا تخصصی عمل می کنند.