چطور از امنیت سایبری کسب وکارهای کوچک محافظت کنیم؟

اگر صاحب کسب و کار اینترنتی هستید، با ارزیابی ریسک امنیتی خود می توانید فرض کنید که وضعیت امنیتی شما در مرحله نوپایی قرار دارد، اما با انجام چند مرحله ساده می توانید بلافاصله برای حفاظت از داده های خود و کارمندان خود انجام دهید.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از وی لیوسکیوریتی، راه اندازی و توسعه یک کسب و کار حتی در زمان های خوب کار سختی است، اما در زمان های بحرانی چالش های جدیدی را به همراه دارد. با افزایش اتکای ما به فناوری برای خیلی از جنبه های زندگی همچون کسب در آمد، درک این مورد هم افزایش می یابد که بحران ها و شرایط اضطراری جهانی یا حتی منطقه ای نتایج مختلفی در حوزه کسب و کار دیجیتال و امنیت شغلی برای ما به همراه خواهد داشت.
دو سال پیش، خیلی از زندگی ها و معیشت ها به صورت ناگهانی با یک اخطار نابهنگام به حالت تعلیق درآمد. همه گیری کرونا، شکنندگی جمعی ما را آشکار کرد و هجوم ناگزیر به سمت فعالیتهای مجازی، انعطاف پذیری خیلی از کسب و کارها را در معرض آزمایش قرار داد و در عین حال زمینه ی مساعدی را برای جرایم سایبری ایجاد کرد.
امروزه هم متخصصان امنیت سایبری زنگ خطر جهانی دیگری را به صدا در می آورند، خطر نتایج سایبری بزرگ ناشی از جنگ در اوکراین که امکان دارد عملکرد بعضی از سازمان ها را در جهان مختل کند و در بعضی موارد سبب ایجاد یک خطر جهانی شود. که در اصطلاح به آن بحران آبشاری می گویند. پس تحولات جهان تاثیرات مثبت و منفی بسیاری را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر دنیای فضای سایبری می گذارد. این خطر برای سازمان های دولتی و شرکتهای چندملیتی همچون کسب وکارهای کوچک و متوسط اینترنتی، محتمل است. شرکتهای کوچک بدون داشتن پشتیبان، امکان دارد برای دفاع از خود در مقابل مجرمان سایبری یا مقابله با یک حمله سایبری، گرفتار مشکل شوند و عملا کار سختی در پیش رو دارند.
با عنایت به این که بیشتر آموزش ها و پوشش های رسانه ای بر نقض های امنیتی بزرگ متمرکز شده، خیلی از صاحبان مشاغل کوچک امکان دارد به خاطر این که فکر می کنند امن هستند، به نکات امنیتی و رفع باگ سامانه کسب و کار خودت اهمیت چندانی ندهند. ازاین رو امروزه هیچ شرکتی آنقدر کوچک نیست که مورد توجه افراد جنایت قرار نگیرد- یا صدمه جانبی ناشی از حملاتی که به اهداف دیگر انجام می شود، دامن آنها را نگیرد. در اکثر موارد، شرکت ها و کسب وکارهای کوچک قربانی حملاتی می شوند که به صورت بی رویه در مقیاس بزرگ تر به کار گرفته می شوند.
اگر صاحب کسب و کار اینترنتی هستید، با ارزیابی ریسک امنیتی خود می توانید فرض کنید که وضعیت امنیتی شما در مرحله نوپایی قرار دارد. با این وجود، چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید بلافاصله برای حفاظت از داده های خود و کارمندان خود انجام دهید.
برای ارزیابی ریسک خود فهرستی تهیه کنید؛ اگر ندانید چه چیزی دارید، نمی توانید از آن محافظت کنید. فهرستی از تمام سخت افزارهای خویش را تهیه و نگه داری کنید: کامپیوتر های شخصی، لپ تاپ ها، تلفن های همراه، روترها و چاپگرها، خدمات دیجیتال نرم افزاری که استفاده می کنید، حساب های بانکی و سرویسهای ابری مانند گوگل داکز و آی کلود هم شامل این فهرست می شوند. این فهرست موجودی های شما، تشخیص این که کجا و چه چیزی امکان دارد اشتباه باشد را آسان تر می کند.
سیاست های امنیتی خویش را تعریف کنید؛ ایمنی و مدیریت خوب دست به دست هم می دهند تا وضعیت امنیت شما را تضمین کنند.
امنیت خویش را به چالش بکشید و سوال از خود بپرسید؛ مانند این که چرا فقط کارکنان مجاز می توانند وارد دفتر شوند، یا چرا آنها نباید از لپ تاپ های شخصی یا سایر دستگاه ها برای دسترسی به داده های کاری استفاده کنند، به کارمندان خود اطلاع دهید که اگر از راه دور کار می کنند، چرا باید هنگام اتصال به وای فای های عمومی مراقب باشند.
کنترل های دسترسی کارمندان را تنظیم کنید؛ برای اطمینان از این که سیاست های امنیتی اجرا می شوند یا خیر، مهم می باشد که کنترل های فناوری اطلاعات را سر لوحه کار خود قرار دهید. یک گام اساسی این است که یک نام کاربری و رمز عبور یا عبارت عبور منحصربه فرد برای هر کارمند برای دسترسی به لپ تاپ خود و اینترانت شرکت تعیین کنید. پروتکلی را تنظیم کنید که کارمندان درصورت مواجهه با هر نوع مشکل امنیتی یا حادثه باید از آن پیروی کنند. همینطور باید از نرم افزارهای امنیتی برای حفاظت از کارمندان در مقابل بدافزارها استفاده کنید و در نهایت، استفاده از رمزگذاری برای پیشگیری از دسترسی و خواندن اطلاعات توسط مهاجم و احراز هویت دو مرحله ای برای عرضه یک لایه اضافی در بالای رمز عبور را در نظر بگیرید.
سیاست های امنیتی خویش را آزمایش کنید؛ با انجام اقدامات قبلی، کسب و کار شما تا حد خاصی از حفاظت بهره مند می شود. اما باید مطمئن شوید که تمام مراحل به خوبی اتخاذ شده اند و در صورت حمله، قابلیت مقابله و حل آن را دارید. به خاطر داشته باشید که باید مطمئن شوید کارمندان از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد استفاده می نمایند.
آموزش؛ افزایش آگاهی کارکنان در مورد امنیت سایبری یک تلاش طولانی مدت است. حتی کارمندان آگاه امکان دارد به ایمیل های ساده فیشینگ گرفتار شوند. یک استراتژی امنیتی موثر به مدیریت شما برای اطلاع رسانی و آموزش کارکنان بستگی دارد.
به آزمایش ادامه دهید؛ زمانی که مراحل قبلی را پشت سر گذاشتید، مراقبت خویش را ضعیف نکنید. شما باید حداقل یک مرتبه یا بیشتر در طول سال فرآیندهای خویش را مجدداً ارزیابی کرده و اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما از دستورالعمل های شما پیروی می کنند، همه نرم افزارهای شما به روز هستند تا از صدمه پذیری های شناخته شده در امان بمانند و حساب ها و دسترسی کارمندانی که شرکت را ترک کرده اند غیرفعال یا حذف کنید.

منبع: