توسط پارک علم و فناوری کرمانشاه صورت گرفت؛ راه اندازی نخستین سامانه جامع پایش ماهواره ای و هوایی کشاورزی

به گزارش خط رند ۹۱۲ واحد فناور پارک علم و فناوری کرمانشاه نخستین سامانه جامع پایش ماهواره ای و هوایی کشاورزی کشور را راه اندازی نمود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از وزارت علوم، صباح معتمدی یک کارآفرین کرمانشاهی ضمن اشاره به ساخت نخستین سامانه پایش ماهواره ای و هوایی مزرعه با نام “جووتیار” در این شرکت، اظهار داشت: جووتیار واژه ای کُردی به مفهوم «کشاورز» است و این سامانه در واقع جهت کمک به کشاورزان طراحی شده است.
وی اضافه کرد: این سامانه تحت وب است و از تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی اروپا و آمریکا استفاده می نماید و دسترسی آن هم برای سازمان ها و هم برای کشاورزان امکان پذیر است. در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای، پایش وضعیت رشد و سلامت محصولات کشاورزی انجام و مشکلات اراضی کشاورزی نمایان می شود.
صباح معتمدی اظهار داشت: در گام اول دسترسی سامانه برای سازمان های کشاورزی فراهم گردید که یکی از مهم ترین خدمات در این حوزه برآورد سطح زیرکشت و تخمین عملکرد محصول است. هم اکنون آمار دقیقی از سطح زیرکشت محصولات وجود ندارد و عمده آمار به صورت برآوردی است، اما در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با استفاده از آنالیز دوره ‎ای سطح زیرکشت هر محصول با صحت بالا به دست می آید.
وی اضافه کرد: از طرفی این سامانه می تواند برآورد میزان عملکرد محصول را با عنایت به الگوریتم هایی که برای آن توسعه داده شده، داشته باشد و مشخص نماید در این میزان سطح زیرکشت چقدر محصول برداشت خواهد شد. همین کاربرد کمک بزرگی برای سازمان های کشاورزی و برنامه ریزان این حوزه کشور خواهد بود، چون که با داشتن آمار دقیق سطح زیرکشت و مقدار محصول برداشتی میتوان بازار محصولات کشاورزی را به خوبی تنظیم و مدیریت و صادرات و واردات محصولات را کنترل کرد و اینطور نمی ‎شود که یکبار محصولی در کشور آنقدر زیاد شود که کسی خریدار آن نباشد و یکبار آنقدر کمیاب شود که قیمت آن سربه فلک بکشد.
این کارآفرین کرمانشاهی ضمن اشاره به اجرای پروژه ملی برای صندوق بیمه کشاورزی، اظهار داشت: در این پروژه پایش ماهواره ای از سطح زیرکشت چهار محصول گندم، جو، برنج و کلزا در سطح کشور انجام شد.
وی با اشاره به اینکه در گام بعدی دسترسی کشاورزان به سامانه تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری فعال می شود، اظهار داشت: در این دسترسی کشاورزان و شرکتهای کشت و صنعت قادر خواهند بود گوشه به گوشه اراضی کشاورزی خویش را رصد کنند.
وی اضافه کرد: دقت ماهواره ای که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته ۱۰ متر است، یعنی در هر هکتار از اراضی کشاورزی ۱۰۰ نقطه ۱۰*۱۰ قابل رصد خواهد بود و در این ۱۰۰ نقطه اطلاعاتی مانند وضعیت رشد محصول، وضعیت کلروفیل، سطح برگ، نیتروژن، نیاز آبی و تنش های محصول به صورت پنج روز یکبار به صورت نقشه و نمودار گزارش می شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر پایش ماهواره ای، خدمات هواشناسی ماهواره ای هم به کشاورزان در این سامانه عرضه می شود، به نحوی که گزارش وضعیت بارش، سرعت باد، رطوبت هوا و… به کشاورز اطلاع داده شده و پیشبینی وضعیت جوی چند روز آینده هم گزارش می شود.
معتمدی تصریح کرد: امکان سفارش خدمات هوایی با پهپاد مانند سمپاشی و محلول پاشی هوایی و تصویربرداری چند طیفی هوایی با دقت پنج سانتیمتر و هم مدیریت مالی هم در این سامانه فراهم گشته است، به نحوی که گزارشی از هزینه کرد و درآمدهای کشاورزان محاسبه شده و در اختیار آنها قرار می گیرد و در نهایت مزیت دیگر این سامانه برقراری ارتباط کشاورز با کارشناسان کشاورزی است.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه پایش های ماهواره ای ادامه به خدمات دیگر این شرکت اشاره نمود و اضافه کرد: در کنار پایش ماهواره ای، خدمات هوایی هم به کشاورزان عرضه می شود و در عرضه این خدمات از پهپادها جهت سم پاشی یا محلول پاشی محصول استفاده می شود.
وی به مزیت های استفاده از پهپادها در انجام سم پاشی محصولات کشاورزی اشاره نمود و افزود: در این روش صرفه جویی بسیاری در زمان صورت می گیرد، به نحوی که یک هکتار زمین کشاورزی تنها ظرف هفت تا هشت دقیقه سم پاشی می شود.
وی اضافه کرد: در این روش صرفه جویی بالایی در مصرف سم و آب هم صورت می گیرد، به نحوی که مصرف سم در این روش ۳۰ درصد نسبت به روش های دیگر کمتر است، همینطور میزان مصرف آب هم به شدت کاهش یافته، به نحوی که اگر در سم پاشی معمولی یک لیتر سم با ۴۰۰ لیتر آب مخلوط می شود، در این روش هر لیتر سم تنها با ۹ لیتر آب مخلوط شده و برای سم پاشی استفاده می شود.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه پایش های ماهواره ای اظهار نمود: علاوه بر این در این روش از خسارت محصولات کشاورزی هم جلوگیری می شود، چون که در روش های دیگر تجهیزات سم پاشی باید وارد مزرعه شوند که در این صورت احتمال صدمه محصول وجود دارد، اما در این روش محصول بدون صدمه و از هوا سم پاشی می شود.
این فناور کرمانشاهی به دقت بالای سمپاشی با استفاده از پهپاد هم اشاره نمود و اضافه کرد: نازل های پهپاد بگونه ای هستند که سم به صورت یکسان به تمام نقاط زمین می رسد و هیچ قسمتی از مزرعه بدون سم پاشی نمی ماند.
معتمدی در ادامه به خدمات فضا پایه این شرکت هم اشاره نمود و اضافه کرد: تصاویر ماهواره ای کاربرد وسیعی در بلایای طبیعی و مخاطرات دارند و در همین راستا در سال ۱۳۹۸ پروژه ملی «پایش خسارت سیل» را انجام داده و در هشت استان کشور از راه ماهواره خسارت های سیل در حوزه کشاورزی را برآورد کردیم.
وی تصریح کرد: این شرکت پایش های ماهواره ای در حوزه های نیرو، معدن و برنامه ریزی شهری و روستایی، ترافیک و… را هم در برنامه های خود دارد.
معتمدی با اشاره به اینکه الان ۹ نفر به شکل مستقیم در این شرکت مشغول به کار هستند، اظهار داشت: عمده خدمات شرکت در داخل کشور عرضه می شود و هم اکنون رایزنی هایی صورت گرفته تا بتوانیم این خدمات را به کشور عراق هم صادر نماییم.
وی از پارک علم و فناوری بعنوان یکی از مهم ترین نهادهای حامی در کشور یاد کرد و اضافه کرد: پارک حامی جدی و موثری برای کسب و کارهای نوپا است، کسب و کارهایی که شاید در نبود پارک هیچگاه نمی توانستند روی پای خود بایستند و فعالیت کنند.
معتمدی خاطرنشان کرد: مجموعه پارک خدمات خوبی همچون تأمین مکان، تسهیلات بانکی، معافیت مالیاتی، برگزاری دوره های آموزشی و عرضه مشاوره های حقوقی، حسابداری و بازاریابی را در اختیار کسب و کارهای نوپا قرار می دهد، اما از همه اینها مهمتر اعتماد به نفسی است که مجموعه پارک به شرکت ها داده و از آنها در راه پیشرفت و رشد حمایت می کند.

منبع: