وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد ایران پیشتاز در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه شبکه ملی اطلاعات خدمات متنوع و باکیفیتی را به مردم عرضه می کند، اظهار داشت: امروز خیلی از کشورهای پیشرفته دنبال راه اندازی این شبکه هستند و دراین زمینه ایران یکی از کشورهای پیشتاز است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، اظهار داشت: زندگی مردم دیجیتالی شده است و دیگر بزرگراه های جدید را باید با میزان فیبر نوری شناخت. این مساله سبب شده تا دولتمردان از این پس سیستم های فیزیکی را به سمت فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی ببرند. امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیرساخت زیست مردم شمرده می شود و بهره گیری و کاربردی سازی این فناوری در وضعیت حاضر یک الزام است.
وی افزود: حتی اتحادیه جهانی مخابرات نیز شعارهای سالانه روز جهانی ارتباطات را از شعارهای عمومی و کلی، به سمت گره گشایی مشکلات و ایجاد ظرفیت ها با ICT سوق داده و امسال هم استفاده از فناوری اطلاعات برای سالمندان انتخاب نموده است. دولت سیزدهم نیز به دنبال این است که از این فنآوری برای تسهیل زندگی مردم استفاده نماید، ما به جهت اینکه بتوانیم حکمرانی مبتنی بر داده را در کشور راه اندازی نماییم و تصمیماتمان برپایه حدس و گمان نباشد و بر طبق اطلاعات باشد، نیازمند استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات باید برای تسهیل زندگی مردم، حکمرانی مبتنی بر داده و توسعه اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد، اظهار داشت: در صورتیکه دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات اعلام نموده حدود ۶۰ درصد از مردم دنیا به ارتباطات دسترسی دارند، در ایران حتی روستاهای ما هم اینترنت دارند و الان با اتصال ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار، ۸۶ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و پیش بینی ما این است که در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ کل روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
گره های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است
زارع پور با اعلان اینکه بخش ICT حتی در طرح اقتصادی دولت نیز در کنار دولت می باشد، اظهار داشت: گره های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است و با وجود ابزارهای این فناوری، اجرای هر طرح، بیش از گذشته، اجرائی به نظر می آید. برای مثال برای تشخیص بانکهای اطلاعاتی کشور که خطای دهک های یارانه را به حداقل برسانیم می توان از فناوری اطلاعات کمک گرفت و این نمودی از گره گشایی فناوری اطلاعات است. این حوزه می تواند توسعه اقتصاد کشور را متحول کند و ظرفیت های زیادی دارد و الان دولت کل اختیارات مربوط به اقتصاد دیجیتال را به یک کارگروه ویژه سپرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه برنامه های مختلفی با محور کار شبکه ملی اطلاعات در دست انجام است، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات شبکه ای پرسرعت، باکیفیت، مستقل و امن در سراسر کشور خواهد بود که خدمات متنوع و باکیفیتی را به مردم عرضه می کند و با بهره بردن از ارتباطات و فناوری اطلاعات، زندگی را به کام مردم شیرین می شود. امروز خیلی از کشورهای پیشرفته دنبال راه اندازی این شبکه هستند و دراین زمینه جمهوری اسلامی ایرانی یکی از کشورهای پیشتاز است.
زارع پور با اشاره به اجرای پروژه توسعه ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور، اظهار داشت: در ابتدای کار بسیاری می گفتند که این حجم کار شدنی نیست. اما امروز می بینیم که حتی دولت برای اولین بار در تاریخ کشور، یک سوم درآمد خودرا از اپراتورهای موبایل، صرف توسعه این پروژه خواهد کرده و سه درصد درآمد خود از اپراتورهای ثابت را برای تسهیل این پروژه واگذار کرد. دولت زیرساخت های قانونی را برای پیشبرد این پروژه فراهم نموده و موانع را برداشته است. ما با تجهیزات وارد این کار شده ایم و منتظر کسی نمی ایستیم و پشت اپراتورها و کسانی که پای کار بیایند هستیم.
وی با اعلان اینکه یکی از پروژه های کلیدی بخش فناوری اطلاعات، ایجاد پنجره واحد خدمات دولت هوشمند است، اضافه کرد: این باید یک مطالبه عمومی شود تا همه دستگاهها تا شهریورماه پنجره واحد خدمات دولت هوشمند را راه اندازی کنند. پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بصورت آزمایشی از امروز به راه افتاده است و کاربران می توانند با یک دفعه ورود به سامانه و یک دفعه احراز هویت، به تمام خدمات دستگاه های متصل شده دسترسی پیدا کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تا کنون تنها ۱۰ دستگاه به این پنجره متصل شده اند، اظهار داشت: ۵ درصد کار تابحال انجام شده و با پای کار آمدن سایر دستگاه های اجرائی، تا شهریورماه شاهد حداکثر حضور دستگاهها خواهیم بود. نزدیک به دو دهه است که مسئولان می خواهند پنجره واحد خدمات دولت را راه اندازی کنند و ما امیدواریم تا شهریورماه این مهم به نتیجه برسد.
بهبود کیفیت اینترنت، یک شبه اتفاق نمی افتد
عیسی زارع پور همین طور در حاشیه این مراسم، درباره سرعت اینترنت بیان کرد: بهبود کیفیت یک شبه اتفاق نمی افتد، با اقداماتی که امروز انجام گرفت، با توسعه ارتباطات ثابت انجام می شود. امروز شاهد بودیم که همه خانواده ارتباطات کشور دست به دست هم دادند که پروژه مهم کلیدی در کشور، یعنی توسعه ارتباطات ثابت و محتوابخشی کلید بخورد، با مجموعه حمایتی که دولت فراهم نموده و ۱۰ روز پیش مصوب کرد که یک سوم از درآمد خود از اپراتورهای مخابراتی را صرف توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبر کند. امروز هم تفاهم نامه هایی برای عملیاتی شدن این طرح بزرگ، یعنی پوشش ۲۰ میلیونی خانوارهای ایرانی امضا شده و چند شهر هم به شکل تصویری اجرا شد.
وی اشاره کرد: تنها نسخه شفابخش کیفیت و سرعت شبکه های اینترنت را توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری می دانیم که مردم در محل کار و منزلشان بتوانند سرعت های چند صدمگابیتی را دریافت نمایند. امروز تست سرعت نزدیک به ۹۰۰ مگابیت برثانیه انجام شد و مردم ما شایسته چنین سرعت هایی هستند. ما در وزارت ارتباطات و همکارانمان در اپراتورها و بخش خصوصی تلاش می نماییم تا این بستر و کیفیت را برای مردم فراهم نماییم. البته در این دوره گذار طبیعی است که مردم از سرعت رضایت نداشته باشند؛ ما در ۱۵ سال قبل از جهت سرعت ارتباطات ثابت همیشه از کشورهای انتهای فهرست بودیم، البته در زمینه سرعت اینترنت موبایل، نزدیک به میانگین جهانی هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه بارها گفتیم که این سرعت شایسته مردم نیست و تمام تلاشمان را می نماییم که در زمینه ثابت و همراه، سرعت ارتباطات بالا رود، اظهار داشت: ما باید بار را از دوش شبکه ارتباطات سیار برداریم، چون ارتباطات سیار برای این حجم از تقاضا طراحی نشده است. قصوری در گذشته صورت گرفت که به حوزه ارتباطات ثابت پرداخته نشد، اگر ما شبکه پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری را تا خانه های مردم فراهم نماییم، زمانی که مردم در خانه و محل کار هستند، از وای فای و ارتباطات ثابت استفاده می نمایند و بار شبکه موبایل کم می شود، که این یک پروژه بلندمدت است.
اقدامات کوتاه مدت برای بهبود کیفیت اینترنت
زارع پور افزود: اما در کوتاه مدت هم اقدامات زیادی پیش بینی کردیم همچون واگذاری فرکانس و الان پیگیری می نماییم که اپراتورها این فرکانس را عملیاتی کنند و یکی از پروژه ها این است که اپراتورهای سیار، سایت های زیادی را زیر فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز می برند که سرعت را در محدوده خودش دو برابر خواهدنمود. واگذاری فرکانس های جدید را هم در دستور کارمان قرار دادیم که باید توسط بخش خصوصی و اپراتورها عملیاتی شود.
وی درباره چرایی تجربه کاربران از سرعت پایین اینترنت، توضیح داد: این که بگوییم سرعت کم شده، باید معیاری داشته باشد، یکی از مراجعی که هر بار رتبه بندی می کند اسپیدتست است که آخرین رتبه بندی مربوط به ماه آوریل، یعنی فروردین و اردیبهت ـ ماه را دیشب اعلام نموده و حاکی از یک پله ارتقا هم در زمینه ارتباطات ثابت و هم سیار بوده. البته این سرعتی نیست که مردم تجربه می کنند، اما معیاری است که همه کشورها با آن مقایسه می شوند و از جهت رتبه کشورمان قابل استناد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه جهت استفاده از محصولات بومی قوانین مختلفی داریم که بخش دولتی را مکلف کرده با وجود نمونه محصول داخلی، اجازه خرید خارجی ندارند. ما نیز در وزارت ارتباطات این مساله را بطور جدی در دستگاه های اجرائی و اداری دنبال می نماییم. در مواردی تخلف هایی هم صورت می گیرد که با وجود نمونه تولید داخل، خرید خارجی می شود که این موارد را پیگیری خواهیم کرد. اما در بخش خصوصی نیاز به تبلیغات است، از این بابت که تجهیزات مناسبی در کشور تولید و حتی صادر می شود و ما باید با ویروس خودناباوری مقابله نماییم.
خیلی از مردم با فیبر نوری و شیوه دریافت آن آشنا نیستند
زارع پور درباره مشکلات مردم برای دریافت خدمات فیبر نوری توضیح داد: ما از سمت اپراتورها و زیرساخت یک بسته حمایتی تهیه کردیم و بازیگران اصلی حوزه ارتباطات ثابت پای کار آمدند، اما یک طرف پروژه راهبردی توسعه فیبر نوری مردم هستند که باید مزایای ارتباطات پرسرعت را بدانند، برای اینکه فیبر نوری یک تکنولوژی جدید است و بسیاری از مردم با آن آشنا نیستند و شیوه دریافت آنرا نمی دانند. موضوع دوم هم این است که قسمتی از هزینه مردم به جهت اینکه منازلشان به فیبر نوری مجهز شود را در قابل تسهیلات به اپراتورها بدهیم که بصورت اقساطی با مردم حساب کنند که در آینده نزدیک جزئیات آن اعلام می شود.
وی درباره تولید گوشیهای داخلی نیز بیان کرد: ما می توانیم در کشور محصولات با کیفیت در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم در زمینه تجهیز و هم خدمات با کیفیت داشته باشیم. در مورد گوشی هم همین طور است. ما الان گوشی یا سیستم عامل بومی با کیفیت نداریم، اما تلاش ما این است که به سمتی پیش برویم که این نیاز را که سهم قابل توجهی از واردات کشور را دارد برطرف نماییم، ما سالانه ۱۵ تا ۱۷ میلیون گوشی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار وارد می نماییم، که بازار مناسبی است و توانمندی داخلی هم وجوددارد و اگر مردم گوشی با کیفیت با قیمت مناسب ببینند، حتما استقبال می کنند؛ البته قصد نداریم که به زور به مردم گوشی داخلی بدهیم.