ردپای چین در کسادی بازار تلفن هوشمند جهانی

خط رند ۹۱۲: موسسه IDC با پیش بینی افت ۳.۵ درصدی فروش جهانی تلفن هوشمند در سال ۲۰۲۲، اعلام نمود کندی اقتصاد چین، بزرگترین عامل موثر بر فروش این بازار در سال میلادی جاری خواهد بود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، این موسسه تحقیقاتی پیش بینی نمود فروش جهانی تلفن هوشمند، بعد از کاهش در ۹ ماه گذشته و بروز چالش هایی در بخش عرضه و تقاضا، به میزان ۳.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ نزول کرده و به ۱.۳۱ میلیارد دستگاه می رسد.

انتظار می رود فروش تلفن هوشمند در چین که بزرگترین بازار جهان است، امسال ۳۸ میلیون دستگاه معادل ۱۱.۵ درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ بوده و در چهار پنجم از کاهش جهانی حجم فروش سهم داشته باشد.

با این حال بزرگترین کاهش فروش در منطقه درگیر جنگ اروپای شرقی و مرکزی خواهد بود که افت فروش سریع تری از چین خواهد داشت. طبق پیش بینی موسسه IDC، فروش تلفن هوشمند در این منطقه امسال ۲۲ درصد کاهش می یابد.

نابیلا پوپال، مدیر تحقیقات موسسه IDC اظهار نمود: قرنطینه های کووید با کاهش دادن تقاضا در بزرگترین بازار جهان و تشدید محدودیتهای زنجیره تامین، همزمان به عرضه و تقاضای جهانی لطمه زده است.

در میان فروشندگان تلفن هوشمند، بنظر می رسد اپل به سبب کنترل بیشتری که روی زنجیره تامین دارد و به سبب اینکه بیشتر مشتریان در بخش گوشیهای گران قیمت، تاثیر کمتری نسبت به مسائل اقتصادکلان مانند تورم می پذیرند، کمترین تاثیر را از این بابت خواهد دید. اپل تولید آیفون را امسال ثابت نگه می دارد؛ در صورتیکه قبل از این انتظار می رفت تولید آیفون افزایش پیدا کند. عملکرد باثبات این شرکت برخلاف رقیبان چینی است که بتازگی با بدترین افت فروش از زمان شیوع پاندمی کووید روبرو شده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پیش بینی جدید موسسه IDC، برخلاف پیش بینی قبلی این موسسه از رشد ۱.۶ درصدی است. بااینکه این موسسه تحقیقاتی همچنان موانعی برای صنعت تلفن هوشمند در نیمه دوم سال می بیند اما انتظار افت بیشتر را ندارد و بهبود و رشد پنج درصدی فروش در سال ۲۰۲۳ را پیش بینی می کند. پژوهشگران این موسسه همین طور رشد در منطقه آسیا اقیانوسیه بجز چین و ژاپن را پیش بینی می کنند که احیانا سال ۲۰۲۲ را با رشد سه درصدی به انتها می برد.

منبع: