اطلاعیه دیگر از بیمه مرکزی موج انتقادات از آمیتیس تا سامانه نگار

خط رند ۹۱۲: پس از انتقاداتی که از طرف فعالان صنعت بیمه و استارت آپ ها در مورد فعالیت سامانه ˮ آمیتیسˮ مطرح بود، جریان ˮسامانه نگارˮ مطرح شده است؛ بیمه مرکزی در این رابطه توضیحاتی ارائه نمود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، تاسیس و فعالیت برخی شرکتها و سامانه ها از طرف بیمه مرکزی در مدت اخیر، با موجی از انتقادات از طرف فعالان این صنعت همراه بوده است. در همین رابطه بتازگی انجمن فین تک ها از فعالیت سامانه ” آمیتیس” در بیانه ای انتقاد و آنرا سبب انحصار و از میان بردن استارت آپ ها دانست هر چند بیمه مرکزی معتقد بود که این سامانه نه فقط قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد بلکه خدمات این سوئیچ رایگان و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.

به دنبال این جریان موضوع شرکت “سامانه نگار” به عنوان یکی از زیرمجموعه های بیمه مرکزی مطرح شده نحوه تاسیس و فعالیت آن مورد سوال قرار دادشته است. بااینکه بیمه مرکزی در چرابطه با فعالیت این شرکت نیز در اطلاعیه ای منتشر نموده ولی این که جریان فعالیت سامانه ها و شرکت های بیمه مرکزی در صنعت بیمه به چه نحوی است که برای چندمین بار موجی از انتقادات را از طرف صنعت بیمه به همراه داشته نیاز به باز شدن موضوع و بحث کارشناسی و اعلام مواضع دو طرف در این رابطه خواهد داشت.

اطلاعیه بیمه مرکزی درباره حواشی مربوط به شرکت سامانه نگار در ادامه آمده است.

” الف) شرکت “سامانه نگار” در امتداد وظایف حاکمیتی و نظارتی بیمه مرکزی و با هدف کمک به تحول دیجیتال و توسعه کارهای دانش بنیان و فن آورانه در صنعت بیمه کشور و با رعایت کامل قوانین و مقررات جاری کشور تاسیس شده است. همین طور نظر به تاکید ستاد پدافند غیرعامل و هشدار کارگروه های تخصصی گوناگون ذیربط مبنی برضرورت نفوذناپذیری در داده های بیمه ای، حفظ محرمانگی اطلاعات بیمه گذاران و تضمین پایداری فعالیت سامانه “سنهاب”، پشتیبانی این سامانه از پیمانکار بخش خصوصی به شرکت مذکور منتقل شد. بدین سبب بحث انتفاعی بودن “سامانه نگار” و یا تصدی گری بیمه مرکزی در این حوزه موضوعیت ندارد بلکه صیانت از داده های جامعه بزرگ بیمه ای کشور و حفظ پایداری فعالیت سامانه های اطلاعاتی و عملیانی بیمه ای کشور هدف اصلی این دست از اقدامات است. شرکت دانش بنیان “آمیتیس” نیز در همین راستا با به خدمت گرفتن و تجهیز نیروهای حرفه ای و پشتیبانی توانمند از طرف شرکت “سامانه نگار” با رعایت قوانین و مقررات مربوط خریداری شده است.

پیش از تاسیس شرکت “سامانه نگار” خیلی از بازیگران و ذینفعان صنعت بیمه بر ضرورت تاسیس یک شرکت با امنیت بالا تاکید داشتند و معتقد بودند ادامه و توسعه کارهای فن آورانه به روش های گذشته، ضریب خطا را بالا برده و امنیت اطلاعاتی صنعت را با بحران جدی روبرو خواهد ساخت.

در حال حاضر شرکت “سامانه نگار” به لحاظ صیانت از اطلاعات بیمه گذاران و حفظ محرمانگی داده ها در بالاترین سطح ممکن عمل می کند و علاوه بر تسریع در عملیات بیمه گری در پیش گیری از وقوع تخلفات و تقلبات نیز نقش غیرقابل انکاری را بر عهده گرفته است و با تکمیل سامانه های تخصصی مربوط این امر با گستره و عمق و کیفیت بسیار بالاتری عملیاتی خواهد شد.

ب) درباب ادعای ثبت غیرقانونی شرکت “سامانه نگار” شایان ذکراست ثبت شرکت مذکور فرآیندهای قانونی ثبت شرکتها در قوه محترم قضائیه را به طور کامل طی نموده است. قوه محترم قضائیه در حوزه ثبت شرکت ها، قوانین و مقررات و ملاحظات مربوط به قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را به دقت کنترل می کند که شرکت “سامانه نگار” نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و تمامی کنترل های مذکور در مورد این شرکت در جریان ثبت انجام پذیرفته است.

در ارتباط با ترکیب سهامداران سامانه نگار قابل ذکر است که ساختار سهامی شرکت مذکور به شکلی تنظیم شده که در وضعیت مختلف و اتفاقات آینده، تمامی اطلاعات بااهمیت بیمه ای از گزند حوادث و ناپایداری ها مصون بماند که این مساله علاوه بر حساسیت نهاد ناظر صنعت بیمه همیشه مورد تاکید نهادهای امنیتی همچون ستاد پدافند غیرعامل نیز بوده است.

علاوه بر این لازم به ذکر است که تمامی معاملات و کارهای بیمه مرکزی بصورت شفاف و تحت نظارت سازمان های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی انجام می شود و امکان معاملات و اقدمات فراقانونی در این سازمان از جهات مورد ادعا منتفی است.

ج) در ارتباط با سوئیچ بیمه، یادآوری می شود که برمبنای بخشنامه مصوب هرگونه ارتباط بین شرکت های بیمه، نمایندگان و کارگزاران آنلاین فقط بوسیله سوئیچ بیمه باید صورت گیرد و مسئولیت طراحی و پیاده سازی آن نیز بر عهده بیمه مرکزی گذاشته شده است.

سوئیچ بیمه دارای نقش تجاری یا تصدی گری نبوده و فقط نقش نظارتی و تسهیل گری دارد. از آنجائیکه عمده خدمات ارائه شده در این سوئیچ مبتنی بر ارتباط مستقیم با سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه) و اطلاعات ذی­قیمت آنست در انتخاب شرکت طرف قرارداد آن هم حساسیت های خاصی وجود دارد که مطالبی نظیر مناقصه یا مزایده منتفی است. البته شرکت سامانه نگار حامی بیمه و شرکت های وابسته به آن مطابق با قوانین و مقررات حاکم و با گرفتن مجوزها و تاییدیه های امنیتی لازم تاسیس شده اند و به همین خاطر برای اتصال به سامانه سنهاب و نگهداری و ارائه سوئیچ از صلاحیت کافی برخوردار می باشند.

در اختتام تاکید می شود که تخطی از چارچوب های قانونی و بخشنامه های مصوب شورای عالی بیمه و قوانین بالادستی از خطوط قرمز نهاد ناظر صنعت بیمه به حساب می آید که این اصل در ارتباط با تأسیس و فعالیت شرکت “سامانه نگار” و سایر شرکت های وابسته به آن نیز با دقت و حساست بالا رعایت شده است. انشالله با همدلی و هم افزایی بیشتر خانواده بزرگ صنعت بیمه و پرهیز از حاشیه سازی، این صنعت بتواند نقش تاریخی خودرا در گسترش امنیت، آرامش و اطمینان برای خانوارها و بنگاه های اقتصادی کشور عزیزمان ایفا نماید. در این میان امید است شرکتهای کارگزاری آن لاین نیز که با مجوز بیمه مرکزی پا به عرصه کارهای بیمه ای گذاشته اند با ارائه توانمندی های فن آورانه وبا رعایت کامل مقررات همراه خانواده بزرگ صنعت بیمه گام بردارند. “

منبع: